Jak przygotować psa do zabiegu kastracji lub sterylizacji?

Wszelkie zabiegi chirurgiczne, jak np. kastracja lub sterylizacja psa, wymagają odpowiedniego zaplanowania i specjalnego przygotowania pupila. Ma to nie tylko pomóc mu lepiej znieść czas okołooperacyjny, ale również chroni go przed ewentualnymi komplikacjami i niepożądanymi reakcjami na podane leki czy środki nasenne.

kastracja psa

O CZYM MUSIMY PAMIĘTAĆ PRZED KASTRACJĄ LUB STERYLIZACJĄ PSA?

Termin zabiegu i płeć psa

Pamiętajmy, że podczas sterylizacji suka nie powinna być w trakcie cieczki! Najlepszy czas na wykonanie takiego zabiegu to ok. 1,5-2 miesięcy po ostatniej cieczce. Ustalając termin sterylizacji, musimy to mieć na uwadze.

Jak przygotować psa do zabiegu kastracji lub sterylizacji?

Szczepienia i inne zabiegi

Tuż przed planowaną operacją nie powinniśmy psa szczepić ani odrobaczać. Jeżeli jest taka potrzeba, musimy to zrobić minimum kilka tygodni przed terminem zabiegu. Tuż przed kastracją lub sterylizacją unikajmy również kąpieli i strzyżenia czworonoga – stres może bowiem obniżyć psią odporność. Dodatkowo wyjście na spacer z niedosuszoną sierścią zwiększa ryzyko przeziębienia. Jeżeli psiak się rozchoruje, będziemy musieli odroczyć zabieg.

Żywienie psa przed kastracją lub sterylizacją

Na kilka dni przed zabiegiem unikamy podawania psu nowej karmy i przysmaków, co mogłoby być źródłem niestrawności czy alergii. Jeżeli bowiem nasz pupil dostanie biegunki lub będzie miał inne problemy żołądkowe, będziemy zmuszeni przełożyć termin operacji. W dniu przeprowadzania zabiegu kastracji lub sterylizacji pies powinien być na czczo. Związane jest to ze znieczuleniem ogólnym pacjenta. Głodówka przed zabiegiem powinna trwać minimum 8-12 godzin. W tym czasie nie podajemy pupilowi nie tylko posiłków, ale też smaczków itp. Ogranicza to ryzyko wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc podczas zabiegu. Zwierzak powinien mieć dostęp jedynie do wody!

Psia toaleta

Przed operacją pupil powinien się wypróżnić. Spacer powinien być zatem na tyle długi, by psiak zdążył oddać kał i mocz, ale nie na tyle, by się zmęczył. Odpadają więc zabawy w parku czy trening.

Ostatnie badania przed zabiegiem

Przed zabiegiem kastracji lub sterylizacji zwierzę powinno zostać zbadane klinicznie przez lekarza weterynarii, który osłucha psa i sprawdzi jego kondycję. Dobrym zwyczajem jest zbadanie krwi psa – morfologia oraz badania biochemiczne – aby sprawdzić, czy pacjent może zostać poddany narkozie. Takie badania powinniśmy wykonać przed każdym znieczuleniem psa! Upewnijmy się zatem, że trafiliśmy do gabinetu, w którym się o tym pamięta.