Przycinanie grzywki i włosów przy oczach u psa – jak i kiedy to robić?

Zarówno wśród rasowych psów, jak i mieszańców często widzimy osobniki z grzywkami, które filuternie opadają im na oczy. Dodają one niewątpliwego uroku, ale też wymagają pielęgnacji.

Spośród psów rasowych mających obfite grzywki możemy wymienić takie rasy, jak: briard francuski, terier tybetański, shih tzu, polski owczarek nizinny (PON), owczarek staroangielski, czarny terier rosyjski czy sznaucer.

Opiekunowie psów z grzywkami muszą mierzyć się z pytaniami typu: „Czy ten pies coś widzi?”, „Czy po obcięciu grzywki – pies straci wzrok?”

W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości i przekazujemy Wam niezbędne informacje na temat psich grzywek oraz pielęgnacji sierści w okolicach oczu.

Kiedy obcinać grzywkę, a kiedy ją zostawić?

Psie oczy niezależnie od tego, czy osłonięte grzywką, czy nie, mają taką samą budowę. W związku z tym u żadnego psa nie są specjalnie przystosowane do obecności zasłonki z włosów lub jej braku. Jeśli więc mamy psa, którego fryzura nie jest określona wzorcem rasy, lub nie mamy ambicji wystawowych, możemy bez obaw zdecydować się na podcięcie grzywki.

Jeśli nasz pies będzie brał udział w wystawach, a chcemy, aby jego oczy na co dzień były odsłonięte, możemy użyć spinek lub gumki do włosów.

Nie musimy się obawiać, że psy, które mają długie, naturalne grzywki, nic nie widzą. Zwierzęta te doskonale sobie radzą z osłoniętymi grzywką oczami i nie ma obaw, że przez nią wpadną na słup czy mebel.

 

Zbliżenie na brązowego psa rasy briard francuski, siedzącego w trawie

Podcinanie grzywki i sierści w okolicach oczu

Gdy zdecydujemy się na podcięcie grzywki i sierści w okolicach oczu u swojego psa, musimy pamiętać o kilku zasadach.

Gdy zdecydujesz się na podcięcie grzywki i sierści w okolicach oka u swojego psa, najlepiej przeprowadzić u profesjonalnego groomera, który w bezpieczny i estetyczny sposób podetnie sierść przy oczach oraz wycieniuje grzywkę i nada jej piękny kształt.

O niesforną sierść w kącikach oczu możemy zadbać, zapuszczając ją lub regularnie podcinając.

Dobry groomer przeprowadzi z Tobą rozmowę w celu ustalenia, która wersja będzie dla Ciebie i Twojego psa najwygodniejsza.

Zapuszczanie sierści w okolicach oczu sprawdzi się w przypadku:

  • energicznych szczeniaczków, które jeszcze nie są przyzwyczajone do pielęgnacji i ruch nożyczek w okolicach oczu jest dla nich mocno stresujący – praca nożyczkami przy żywiołowym szczeniaku może być ryzykowna, zatem aby nie zrazić go do zabiegów pielęgnacyjnych, poprzestań na delikatnym wyczesywaniu sierści w tych okolicach;
  • psów wystawowych, których wygląd jest określony przez wzorzec rasy i wycięcie sierści przy oczach lub mocne skrócenie grzywki może spowodować pogorszenie oceny u sędziego;
  • psów, których opiekunowie nie mają czasu na częste wizyty u groomera i nie będą w stanie co 3 tygodnie umawiać się na podcięcie sierści w okolicach oczu;
  • psów, których opiekunowie lubią naturalny wygląd swojego psa i jednocześnie dbają o jego sierść, wyczesują ją regularnie w zaciszu domowym;
  • psów, które akceptują przypinanie sierści spinkami lub wiązanie kitek.

Czym podpiąć psu grzywkę lub związać kitkę?

Jeśli chcemy związać psu kitkę, pamiętajmy o tym, żeby gumka do zrobienia kucyka była miękka i niezbyt mocno ściśnięta. Unikamy recepturek, gdyż te mocno ciągną za kosmyki i wyrywają je podczas rozplątywania. Jeśli gumka splącze się z sierścią – delikatnie ją przetnij. Nie próbuj wyplątywać włosów z gumki, gdyż może to być dla psa niekomfortowe i zniszczy sierść

Podpinając grzywkę, również pamiętajmy o komforcie psa i stosujmy do tego spinki, których usunięcie nie będzie dla niego bolesne, czyli np. nie spowoduje wyrwania sierści.

Brązowy pies rasy briard francuski biegnie po trawie

Podcinanie sierści w okolicach oczu będzie odpowiednie u psów:

  • które nie są psami wystawowymi lub u których tego typu zabieg jest dopuszczalny, a nawet wskazany – u mieszańców i psów, które nie biorą udziału w wystawach, przy wyborze fryzury można kierować się tylko dobrem psa i własnym gustem, nie musimy w tej sytuacji uwzględniać wzorca danej rasy;
  • których opiekunowie regularnie, co 2-3 tygodnie odświeżają ich fryzurkę w okolicach oczu – w sytuacji, gdy decydujemy się na podcinanie sierści w kącikach oczu u psa, musimy bardzo regularnie i często odświeżać to cięcie, odrastająca sierść drażni bowiem gałkę oczną i może tym sposobem doprowadzić do uszkodzenia rogówki.

Jak radzić sobie z długą grzywą u psa?

Aby psiak nie miał ograniczonej widoczności i by wypadająca sierść nie wpadała mu do oczu, należy regularnie wyczesywać oraz umiejętnie delikatnie podcinać jego grzywkę, by nie tworzyły się kołtuny. Przyda się nam do tego specjalny grzebień i odżywka zapobiegająca filcowaniu się włosów. Systematycznie należy również oglądać oczy pupila i przemywać je specjalnym płynem lub solą fizjologiczną.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom łatwiej będzie podjąć decyzję, w jaki sposób zadbać o sierść w okolicach oczu psa. Pamiętaj, że dobro Twojego psa zawsze powinno być na pierwszym miejscu! Powodzenia!

 

Kornelia Jankowska, Groomerka