Reanimacja psa – masaż serca i sztuczne oddychanie

Wykonanie reanimacji wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy zapoznać się z kilkoma następującymi czynnościami, aby przywrócić psu zatrzymane krążenie czy oddech. Pamiętaj, Twoja wiedza w tym zakresie jest niezbędna, byś w razie wypadku mógł udzielić pupilowi skutecznej pomocy!

reanimacja psa

Sztuczne oddychanie

  1. Istotne jest, abyś przed rozpoczęciem sztucznego oddychania ułożył zwierzę w tzw. pozycji bezpiecznej – na prawym boku oraz sprawdził, czy w gardle nic mu nie zalega, np. krew czy ślina.
  2. Wyciągnij z pyska język – czasami stanowcze, ale delikatne pociągnięcie za niego, wymusi u psa oddech.
  3. Zamknij psu pysk.
  4. Przez nos – możesz przyłożyć chusteczkę ze względów higienicznych – wdmuchuj powietrze ok. 5-6 razy. Głębokość oraz siłę wdechów dostosuj do wielkości psa. Im pies większy, tym głębsze wdechy. Podczas wdmuchiwania powietrza klatka piersiowa zwierzaka powinna się unosić.
  5. Jeżeli po tej serii oddech nadal nie został przywrócony, natomiast wyczuwasz bicie serca, to ponownie wdmuchuj powietrze w nozdrza z częstotliwością około 1 wydechu na 3 sekundy. Bez przerywania tych czynności pies powinien zostać odwieziony do weterynarza.

Masaż serca

  1. Przyłóż ręce – dłoń na dłoń – w okolicy serca. Dokładnie miejsce to znajduje się na klatce piersiowej, między 3. a 6. żebrem, tuż za lewym łokciem psa. W przypadku małego psa zamiast dłoni przyłóż 2 palce.
  2. Uciskaj ok. 10-15 razy. Siła nacisku powinna być taka, jakbyś chciał ugnieść klatkę piersiową psa mniej więcej o połowę jej głębokości.
  3. Następnie dwukrotnie wdmuchnij powietrze przez nos w odstępie około 6 sekund.
  4. Jeśli serce nadal nie bije, ponownie wykonaj masaż serca – około 10-15 ucisków na minutę (1 ucisk co 6 sekund) oraz dwa wydechy w nos i nie przerywając reanimacji, zawieź psa do kliniki.
  5. Jeśli reanimują dwie osoby, wówczas jedna wykonuje 10 ucisków na serce, druga osoba 2 wdechy przez nos co 6 sekund. Proces ten cały czas powtarzamy aż do przywrócenia czynności życiowych lub zapewnienia psu pomocy weterynaryjnej.

Jak widzisz, w tych kilku, łatwych do zapamiętania punktach znajduje się rozwiązanie, które może uratować życie Twojego ukochanego pupila. Nigdy nie rezygnuj z udzielenia mu pomocy i reanimacji. Nie przerywając tej czynności, zawieź psa do gabinetu weterynaryjnego. Zdziwiłbyś się, jak wiele zwierzaków udało się uratować dzięki prawidłowej reakcji opiekuna.