Dlaczego umiejętność udzielenia psu pierwszej pomocy jest tak ważna?

Wypadki mogą zdarzyć się wszędzie – na dworze, w parku czy na ulicy, jak również w domu lub w samochodzie. Psy coraz częściej brykają spuszczone ze smyczy, dochodzi do bójek między nimi czy też w ferworze zabawy nie zwracają uwagi na to, co się dzieje wokół, i mogą wpaść pod samochód lub rozpędzony rower. Mogą też się zranić, gryząc przypadkowe, ostre przedmioty czy uczestnicząc w wypadku samochodowym. W domu również czyha na nie wiele zagrożeń, np. pupil pociągnie za obrus na stole i spadnie na niego ciężka waza z gorącą zupą lub monitor od komputera. Dlatego tak ważne jest, aby każdy właściciel znał podstawowe zasady udzielania zwierzakowi pierwszej pomocy.

Czym jest pierwsza pomoc?

Pierwsza pomoc to umiejętność zarówno opatrzenia ran różnego pochodzenia, jak i zabezpieczenia złamanej łapy czy możliwie najbezpieczniejsze przeniesienie nieprzytomnego psa do weterynarza. Podstawą pierwszej pomocy jest również masaż serca oraz wykonanie sztucznego oddychania. O ile w przypadku skaleczeń działania pomocowe są dość intuicyjne, o tyle w przypadku zatrzymania krążenia lub oddechu właściciele psów powinni dokładnie wiedzieć, co zrobić i jak się zachować, aby pomóc zwierzakowi.

Czym jest pierwsza pomoc dla psa?

Efektywność pierwszej pomocy

Pamiętajmy, że kiedy dochodzi do wypadku – na drodze, ulicy, w domu – nie mamy do dyspozycji weterynarza. Tym samym los psa leży w rękach właścicieli lub przechodniów. Pierwsza pomoc – a właściwie jej skuteczność – zależy od wiedzy, umiejętności, praktyki oraz pewności siebie osoby, która podejmuje się jej udzielenia. Nie możemy liczyć na to, że przypadkowy świadek będzie umiał pomóc naszemu psu, gdy zajdzie taka potrzeba. Dlatego koniecznie powinniśmy się doszkolić z udzielania pierwszej pomocy. W naszym kraju prowadzone są już specjalne kursy w tym zakresie dla opiekunów zwierzaków, którzy zdają sobie sprawę z istotności nabycia odpowiednich umiejętności mogących uratować życie ich pupila. Należy bowiem pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy zwierzęciu to wstępne leczenie. Dlatego każda forma pierwszej pomocy zawsze będzie lepsza niż żadna.