Wpływ nadwagi psa na jego zdrowie

Nie jest to żadne zaskoczenie, że nadwaga u psiaka ma ogromny wpływ na jego zdrowie. Oczywiście negatywny! Co grozi Twojemu pupilowi, jeżeli będziesz bagatelizował problem i wychodził z założenia, że to przecież tylko więcej kilogramów do kochania i przytulania? Lista konsekwencji takiego podejścia jest długa.

Nadwaga psa skutkuje chorobami przewlekłymi

Otyłość prowadzi do powstawania u psów chorób, które towarzyszyć im mogą przez długie lata, powodując ból i wymagając kosztownego leczenia. Zaliczyć tu możemy stany zapalne stawów, gdyż układ kostny musi u psa z nadwagą nosić większą liczbę kilogramów niż tę, do jakiej stworzyła go natura. Problemy ze stawami wywołują u psa ból, a ich leczenie nie należy do najtańszych. Przerost tkanki tłuszczowej powoduje także choroby układu krążenia oraz skóry, jak również cukrzycę. Zwłaszcza ta ostatnia jest często spotykana u psów z nieprawidłową wagą. W niektórych przypadkach nadmiar kilogramów może nawet doprowadzić do niewydolności nerek czy wątroby. Nadwaga może też przyczynić się do chorób płuc i chorób endokrynologicznych.

Otyłość utrudnia leczenie innych schorzeń

U psów z nadmierną masą ciała niektóre leki są gorzej redystrybuowane przez organizm, co utrudnia skuteczne leczenie różnych chorób. Ponadto możliwości operacyjne w przypadku niektórych problemów ortopedycznych są mocno ograniczone ze względu na utrudnioną rehabilitację i procesy gojenia. Również rekonwalescencja u psów otyłych przebiega mniej sprawnie. Niezwykle istotny jest fakt, że u psów otyłych podanie środków znieczulających wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań.

nadwaga u psa

Inne problemy wynikające z nadmiaru tkanki tłuszczowej

Choć dla wielu opiekunów psi grubasek wydaje się bardziej rozkoszny i uroczy, to warto wiedzieć, że powrót do prawidłowej wagi u zwierzaka nie jest łatwy, a otyłość często postępuje. Dlaczego? Ponieważ każdy nadmiarowy kilogram osłabia kondycję fizyczną i odporność psa. Staje się on zazwyczaj bardziej powolny, mniej skory do skocznych zabaw, bo ciężko jest łapkom udźwignąć taki ciężar. Mało tego, istnieje większe ryzyko wystąpienia kontuzji u takiego psa. Brak aktywności zmniejsza jego zapotrzebowanie kaloryczne, więc nawet jak w przypływie rozsądku zmniejszymy mu porcję jedzenia, to może to nie być wystarczające.

Niektóre firmy produkujące karmy rozpowszechniają programy odchudzania i pomagają zaplanować odpowiednią dietę dla otyłego pupila. Najlepiej by jednak było, gdybyś nie dopuścił do nieprawidłowej wagi i po prostu nie przekarmiał psa oraz dbał o jego aktywność fizyczną.