Jak dobrać odpowiednią smycz dla psa?

Pomiędzy każdym właścicielem i jego czworonogiem istnieje niepowtarzalna więź. To taka niewidzialna smycz, która sprawia, że zarówno pies, jak i jego opiekun nie chcą się od siebie zanadto oddalać i uwielbiają wspólnie przemierzać świat. Do wspólnych wędrówek jednak potrzeba prawdziwej smyczy, która zapewnia psu bezpieczeństwo, a właścicielowi spokój podczas spacerów. Podpowiadamy, jak wybrać smycz idealną.

Jak wybrać smycz dla psa?

RODZAJE SMYCZY DLA PSA

Smycz dla psa to podstawowe akcesorium przy kompletowaniu wyprawki dla psa. Planując zakup, warto zwrócić uwagę na konstrukcję i materiały, z których została wykonana. Przy wyborze trzeba też uwzględnić rasę i charakter czworonoga. W sklepach z artykułami dla zwierząt różnorodności nie brakuje – jest w czym wybierać. Jeszcze do niedawna design smyczy był w większości przypadków podobny i – co tu dużo mówić – nieco nudny. Na szczęście dziś na rynku możemy znaleźć produkty nie tylko bardzo dobrej jakości, ale i stylowe. Takie, które pasują do płci, rasy, a nawet charakteru naszego psiaka.

Smycze proste

Prosta, klasyczna smycz z jednej strony kończy się karabińczykiem przypinanym do obroży lub szelek, z drugiej zaś uchem, które wygodnie układa się w dłoni. Długość takiej smyczy waha się od 120 do 180 cm. Przydaje się ona w codziennych spacerach po mieście i podczas podróży, bo umożliwia najlepszą kontrolę odległości, w jakiej nasz psiak się od nas znajduje.

Prosta smycz wykonana może być z różnych materiałów.

  • Skóra lub ekoskóra – materiał trwały i raczej przyjemny w dotyku zarówno dla nas, jak i dla psa. W przypadku smyczy skórzanej warto pamiętać o konserwacji, aby na długo zachowała swoje właściwości i ładny wygląd.
  • Sznur lub taśma – takie smycze są przede wszystkim lekkie, a solidne wykonanie sprawia, że są również bardzo wytrzymałe.
  • Metalowy łańcuch ze skórzanymi elementami – taka smycz może służyć latami, nie przeciera się i jest bardzo wytrzymała. Wybierana zwłaszcza przez właścicieli dużych i silnych psów. Niestety jest dość ciężka i nieprzyjemna w dotyku, zwłaszcza zimą.

Sprawdź: Smycze proste dla psa w naszej ofercie

Skórzana smycz dla psa John Dog

Smycze przepinane

Smycze przepinane różnią się od prostych tym, że można regulować ich zasięg w zależności od potrzeb i sytuacji. W przypadku niektórych modeli do wyboru są nawet 4 długości. Jeśli spacerujemy z psem w parku i chcemy dać swojemu pupilowi więcej swobody, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na maksymalną długość smyczy (aż 240 cm). Przepinane smycze najczęściej wykonane są z taśmy. Są zakończone dwoma karabińczykami, dzięki czemu umożliwiają prowadzenie na jednej smyczy dwóch niewielkich psów jednocześnie. Co za wygoda!

Sprawdź: Smycze przepinane dla psa w naszej ofercie

Smycze automatyczne

Smycz automatyczna w uchwycie ma ukryty mechanizm, który daje możliwość dowolnej regulacji długości smyczy – nawet do 8 metrów. Psiak swobodnie może się od nas oddalić, a kiedy się zbliża, smycz automatycznie się zwija. Za pomocą przycisku możemy też zablokować mechanizm w momencie, w którym smycz ma pożądaną przez nas długość.

Smycze automatyczne wykonane są z taśmy lub z linki. Wyprofilowany uchwyt z wytrzymałego plastiku doskonale leży w dłoni. Zaletą smyczy automatycznej jest duża wygoda – o ile dobrze dopasujemy rozmiar smyczy do wagi czworonoga (pomocna będzie tabela producenta, która pomoże nam w wyborze optymalnego rozmiaru). Taka smycz sprawdzi się w przypadku psiaka, który opanował chodzenie przy nodze i reaguje na komendy.

Na rynku dostępne są również specjalne, innowacyjne smycze automatyczne, które zakłada się na nadgarstek niczym zegarek. To dobre rozwiązanie dla osób, które uprawiają jogging ze swoim pupilem albo muszą mieć obie dłonie wolne, aby np. pchać dziecięcy wózek.

Sprawdź: Smycze automatyczne dla psa w naszej ofercie

Smycze treningowe

Smycz treningowa przeznaczona jest do szkolenia psa w zakresie przywoływania, aportowania, chodzenia na luźnej smyczy itp. Wykonana jest z linki lub wytrzymałej taśmy, której długość to 5, 8, a czasem nawet 15 metrów. Uwaga! Sam trening należy rozpocząć pod okiem specjalisty, który wyjaśni, jak prawidłowo korzystać z takiej linki. Przy zakupie smyczy treningowej warto zwrócić uwagę na jej kolor – najlepsza będzie taka, którą łatwo dostrzec z daleka w trawie.

Sprawdź: Smycze treningowe dla psa w naszej ofercie

Smycze z amortyzatorem

Smycz z amortyzatorem to rodzaj smyczy prostej lub przepinanej, której fragment wykonany jest z wytrzymałej gumy. Na rynku są dostępne również smycze automatyczne, w których można zastosować amortyzator (dodatkowe akcesorium). Redukuje on siłę szarpnięcia tak, aby nie obciążało ono ani Twoich stawów, ani stawów i mięśni Twojego psa, dzięki czemu zapewnia Wam większe bezpieczeństwo. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas aktywności na świeżym powietrzu z psem, a także podczas zwykłych spacerów w przypadku czworonoga, który żywiołowo reaguje na to, co się dzieje dookoła i zdarza mu się niespodziewanie szarpnąć smycz.

Amortyzator to rozwiązanie stosowane w większości smyczy sportowych, przeznaczonych do dogtrekkingu, canicrossu czy do jazdy z psem na rowerze. Warto zwrócić uwagę, że niektóre modele mocowane są do pasów do biegania, na nadgarstku, inne można przewiesić przez ramię, założyć w pasie lub trzymać w dłoni. Wybierz rozwiązanie, które będzie najwygodniejsze dla Ciebie i Twojego psa.

Sprawdź: Smycze z amortyzatorem dla psa w naszej ofercie

Rodzaje smyczy dla psa - którą wybrać?

JAKA DŁUGOŚĆ SMYCZY JEST ODPOWIEDNIA?

To zależy – od rozmiaru psa, jego wieku, temperamentu oraz miejsca, w którym się poruszamy. Przyjmuje się, że miejska smycz powinna mieć 170-220 cm, natomiast spacerowa 220-300 cm. Niektórzy behawioryści jednak twierdzą, że smycz powinna mieć minimum 3 m długości z możliwością jej skracania – długość ta zapewnia psu swobodną eksplorację, jednak gdy zajdzie taka potrzeba – opiekun może zmniejszyć dystans.

Co ze smyczami o popularnej długości 120-150 cm? Te pomagają w poruszaniu się po mieście np. komunikacją miejską czy w czasie jazdy pociągiem, gdzie czworonoga musimy mieć blisko siebie. Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać takiego rozwiązania – zdarza się, że duże psy na takiej smyczy (zwłaszcza przyczepionej do obroży) nie mogą swobodnie opuścić głowy, by węszyć. W przypadku małych (niskich) psów czasem taka długość umożliwia tylko poruszanie się blisko nogi opiekuna.

JAK SZEROKA POWINNA BYĆ SMYCZ?

Prócz długości smyczy ważna jest również szerokość taśmy. Ogólna zasada mówi – im większy pies, tym szersza taśma. Przyjmuje się, że szerokość taśmy powinna wynosić:

  • do 1 cm – psy o wadze do 10 kg (np. york, shih-tzu, maltańczyk lub chihuahua),
  • 1-1,5 cm – psy w przedziale wagowym 10-25 kg (np. buldog francuski),
  • 2-2,5 cm – psy powyżej 25 kg (np. amstaff, owczarek niemiecki, labrador).

Pamiętajmy, że im szersza taśma, tym większy i cięższy jest karabińczyk – sprawia to, że smycz jest dostosowana do siły większego psa. Zły dobór szerokości taśmy sprawi, że psu będzie niewygodnie – dla małego psa ciężar przy obroży może być za duży, większy karabińczyk może powodować duże obciążenie zarówno dla kręgosłupa, jak i głowy, a to przekłada się bezpośrednio na stres i zdrowie psa.

JAKĄ SMYCZ WYBRAĆ DLA SZCZENIAKA?

Powyższe kryteria wyboru smyczy obejmują również szczeniaki, jednak tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Szczenię to młody pies, u którego nawyki dopiero się kształtują. To dobry moment, by już wdrażać dobre wzorce oraz rozpocząć naukę chodzenia na luźnej smyczy. Z drugiej strony szczeniak wymaga nieustannej kontroli opiekuna. Smycz powinna zatem spełniać swoją rolę zarówno na spacerach, jak i na treningach. Najlepszym wyborem będzie smycz przepinana, którą można dostosowywać do bieżących sytuacji i potrzeb.

Zielono-niebieska przepinana smycz John Dog

JAKĄ SMYCZ WYBRAĆ DLA PSA, KTÓRY CIĄGNIE?

Jeśli chcemy szybko poprawić komfort spacerów, bo mamy do czynienia z psem, który ciągnie, powinniśmy zainwestować w smycz amortyzującą – chroni ona zarówno Twoje mięśnie i stawy, jak i psa. Dodatkowo możesz zwrócić uwagę na wykończenie rączki smyczy – powinna być podszyta miękkim lub gumowym materiałem, by chronić Twoje ręce przed wrzynaniem się, ale też wyślizgiwaniem smyczy z rąk. Warto również przyjrzeć się sytuacji, dlaczego pies ciągnie.

Czytaj więcej: Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?

CZY SMYCZ AUTOMATYCZNA MOŻE BYĆ ZŁYM WYBOREM?

Jak już powiedzieliśmy wielokrotnie – dobrze dobrana smycz powinna być dostosowana do Ciebie i Twojego psa. Smycz automatyczna jest wygodna, jednak nie jest odpowiednia dla każdego czworonoga. Nie zaleca się smyczy automatycznej na początek w przypadku szczeniaków ze względu na czas kształtowania dobrych postaw i wzorców. Gdy młody pies nauczy się chodzić na luźnej smyczy, nie będzie się wyrywał i ciągnął (pamiętajmy, że szczeniaki to wulkany energii i potrafią się nadmiernie ekscytować… wszystkim!), dojrzeje do takiego rozwiązania. Zatem nie jest to też dobre akcesorium dla psa, który ciągnie, który jest strachliwy, a także agresywny.

WSKAZÓWKI – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE SMYCZY?

  • Dla dużych oraz mniejszych, ale żywiołowych psów najlepsza będzie smycz z szeroką, grubszą taśmą.
  • Smycz w jaskrawych, odblaskowych kolorach zapewnia większe bezpieczeństwo podczas spacerów po zmroku. Na rynku są dostępne również modele wyposażone w zasilane bateriami diody, dzięki którym odcinek smyczy może świecić, co znacznie poprawia bezpieczeństwo Twoje i Twojego psa.
  • W przypadku łagodnego, spokojnego psa możemy dać mu więcej swobody i rozważyć wybór smyczy automatycznej.
  • Aby ocenić jakość wykonania smyczy, najlepiej przyjrzeć się szwom i karabińczykom – po nich łatwo poznać, czy mamy do czynienia z produktem solidnie wykonanym.
  • Design też ma znaczenie! Smycz może być nie tylko praktyczna, ale też stylowa. Wybierz taką, która pasuje do Twojego charakteru i temperamentu psa.
  • Inne smycze sprawdzą się podczas spacerów, inne podczas uprawiania sportów, a jeszcze inne podczas szkolenia psa. Nie ma smyczy uniwersalnej i warto mieć w domu więcej niż jedną smycz.
  • Niektóre smycze przystosowane są do podpięcia różnego rodzaju akcesoriów, np. pojemnika z woreczkami na psie odchody lub z ulubionymi przysmaczkami Twojego pupila.
  • Jeżeli Twój pies gryzie smycz, poszukaj pomocy u behawiorysty. Jeśli pupil mimo wszystko nie może opanować żądzy destrukcji, prawdopodobnie będziesz co jakiś czas kupować nową smycz.