Jaki gryzak dla psa i szczeniaka wybrać? Podpowiadamy!

Każdy, kto miał do czynienia ze szczeniakiem, ten wie, jak irytujące stają się jego wszędobylskie ząbki, które atakują nasze buty, ręce czy meble. Jednak również starsze psy potrafią obgryźć dywan i z lubością szarpią znaleziony w parku konar. I tutaj z pomocą przychodzą nam niezawodne gryzaki dla psów. Odwracają one uwagę psiaka od naszych rzeczy, równocześnie zapewniając mu możliwość gryzienia. Wybór gryzaków dla psów jest ogromny. Zostaje tylko dylemat – na który gryzak się zdecydować?

Jaki gryzak wybrałby Twój pies?

W sklepach dostępne są gryzaki naturalne oraz wykonane z tworzywa sztucznego. Nietrudno się domyślić, które z nich wylądowałyby w koszyku, gdyby to Twój pupil robił zakupy. Oczywiście te naturalne gryzaki – najlepiej w niezliczonych ilościach. Z radością wybierałby wśród żwaczy z prasowanej skóry wołowej. Oszalałby na punkcie suszonych świńskich uszu, poroży, wędzonych kości, suszonej szynki, aromatyzowanych gryzaków z dodatkiem ziół i zbóż. Są smaczne, fajnie się je gryzie i dbają o usuwanie kamienia nazębnego. Pupil, który ma problemy z jamą ustną, chętniej sięgnąłby po gumowe gryzaki, do których wkłada się przysmaki lub smaruje się ich wnętrze pastą mięsną. Są one delikatniejsze dla zębów i dziąseł.

gryzak dla psa john dog

Chociaż psy zazwyczaj nie pogardzą żadnym gryzakiem, to jednak warto mieć na uwadze, że te z tworzywa sztucznego bez jadalnej „niespodzianki” mogą się psu szybko znudzić. Ostatnio sporą popularnością cieszą się aromatyzowane gryzaki dla psów zrobione z tworzywa sztucznego. Pies chętnie po nie sięga, ale jeszcze lepiej sprawdzi się wspomniany gumowy gryzak z niespodzianką, który jest niezniszczalny i niejadalny, ale za to znajdujący się w nim przysmak już jak najbardziej można skonsumować!

Twój włochacz polubiłby się również z gryzakiem zabawką, np. gumową kością na sznurku – o ile uczestniczyłbyś w zabawie i zachęcał go do gryzienia. Jeżeli kość miałaby do tego wypustki masujące dziąsła i dbające o higienę jamy ustnej, to już w ogóle strzał w dziesiątkę. Na koniec pamiętaj o jednym – Twój włochacz byłby szczęśliwy, gdybyś uwzględnił jego wielkość podczas zakupu gryzaków. O wiele fajniej i bezpieczniej się bawi, gdy żwacza można przytrzymać łapami i nie istnieje ryzyko zadławienia.

Co jest dobre dla Ciebie?

Wybierając gryzaki, zwróć uwagę przede wszystkim na ich jakość i bezpieczeństwo użytkowania oraz na to, czy nie zaszkodzą psiemu żołądkowi. Gdy pupil jest na diecie lub dokuczają mu alergie, przed zakupem poradź się weterynarza. Inaczej zamiast jednej konsultacji może Was czekać kilka wizyt. Część gryzaków, np. kurze łapki czy kostki z dodatkiem zbóż, zawiera alergeny. Dodatkowo gryzaki naturalne to również pula dodatkowych kalorii. Dlatego jeżeli nie chcesz, by chwile radości z gryzaka zamieniły się w cierpienie (a zapewne nie chcesz!), to nie kupuj ich losowo. Sprawdź zawsze ich skład i wybierz te, które najlepiej przysłużą się zdrowiu Twojego milusińskiego.

gryzak dla szczeniaka

Z praktycznych uwag – uważaj na gryzaki z chlorofilem. Są super, ale potrafią poplamić podłogi, dywany oraz psią sierść. Twój śnieżnobiały pupil może mieć po nich zielonkawe łapy i pysk. Kupując gryzaki z tworzywa sztucznego czy z pluszowymi elementami zwróć uwagę na jakość wykonania. Powinny być solidne i bez ostrych krawędzi czy łączeń, bo zwyczajnie rozwalą się nawet przy łagodnym obchodzeniu się z nimi, a dodatkowo mogą zranić psa w pysk lub zostać połknięte. Jeżeli chodzi o kwestie wygody w czyszczeniu, to pamiętaj, że im więcej gryzak ma wypustek i zakamarków, tym trudniej będzie go umyć. Jest to niezwykle istotne w przypadku gryzaków, do których wkłada się smaczki! Jeżeli Twój pupil ma tendencję do rozwalania zabawek, możesz kupić mu gryzak z twardej gumy lub naturalny z drewna bukowego. Taka drewniana kość przyda się, zwłaszcza gdy nasz szczeniak lubi podgryzać meble.