Jak wybrać dobre szelki dla psa?

Jeszcze niedawno mało kto słyszał o szelkach dla psa. Obecnie jest to coraz popularniejszy wśród właścicieli czworonogów gadżet. Ich zwolennicy podkreślają, że szelki są nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze od tradycyjnej obroży. Ale jak wybrać idealne szelki dla swojego pupila?

RODZAJE SZELEK DLA PSA

Na rynku dostępne są różne rodzaje szelek. Ktoś, kto po raz pierwszy zgłębia ten temat, mógłby złapać się za głowę. Pełno niezrozumiałych nazw, a patrząc na te skomplikowane konstrukcje, nie wiadomo już, gdzie jest przód, a gdzie tył. I jak to w ogóle założyć psu? Ogólnie wyróżniamy:

  • szelki spacerowe,
  • szelki sportowe.

Wszystkie mają jedną, fundamentalną zaletę: są zaprojektowane tak, aby pies nie zrobił sobie krzywdy – na przykład przy gwałtownym szarpnięciu smyczą, które w przypadku obroży może być dla czworonoga nie tylko bolesne, ale nawet niebezpieczne dla zdrowia. Gwarantujemy, że po lekturze naszego krótkiego przewodnika w świecie szelek będziecie się poruszać swobodnie i z łatwością dokonacie najlepszego wyboru dla swojego psa.

Jakie szelki wybrać dla psa?

SZELKI SPACEROWE

Szelki spacerowe to najczęściej spotykany rodzaj szelek dla psa. Przeznaczone są do codziennych spacerów z czworonogiem jako alternatywa dla obroży. Mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne kolory. Wyróżniamy cztery typy szelek spacerowych: typu guard, typu guard – bezuciskowe, walk-in/step-in oraz norweskie.

Szelki typu guard

To uniwersalne szelki, które świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku psów ras małych i średnich, jak i dużych. Sprawdzają się podczas miejskich spacerów, dalekich wędrówek poza miastem oraz dogtrekkingu.

Ich główną zaletą jest konstrukcja dopasowana idealnie do psiej budowy ciała. Szelki są tak skonstruowane, że nie obciążają kręgosłupa oraz okolicy szyjnej. Jest to szczególnie ważne u psów, które mają tendencję do ciągnięcia i szarpania. Dodatkowo – taśmy nie przechodzą przez szyję, więc tchawica nie jest w żaden sposób uciskana. Smycz przypinana jest na grzbiecie psa, więc to również sprawia, że wszelkie newralgiczne miejsca na ciele psa podczas ciągnięcia są chronione, a siła rozkłada się równomiernie. Taśmy szelek nie przechodzą bezpośrednio pod pachami, więc nie obcierają pachwin. Pies ma pełen zakres ruchu, a jednocześnie nie ma szans, by samodzielnie wyswobodzić się z szelek.

Szelki typu guard na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane, ale ich założenie jest naprawdę łatwe. Mają kształt dwóch kół połączonych paskami u góry i u dołu. Mniejsze koło zakładamy przez szyję i zapinamy za pomocą klamry – podobnie jak obrożę, większe koło przekładamy wokół klatki piersiowej psa i również zapinamy na klamrę. Obwody obu kół są regulowane, co w ramach wybranego rozmiaru umożliwia dodatkowe dopasowanie do wielkości psa. Smycz przypinamy u góry na grzbiecie psa i… ruszamy na spacer!

Ważne, jest aby dobrze dopasować rozmiar szelek. W tym celu musimy pomierzyć naszego czworonoga w istotnych miejscach: mierzymy obwód szyi, obwód klatki piersiowej, sprawdzamy odległości wzdłuż mostku i grzbietu. Brzmi enigmatycznie? Przy każdej karcie produktu znajdziesz szczegółowe informacje i pomocnicze rysunki, jak dobrać rozmiar!

Sprawdź: Szelki typu guard dla psa w naszej ofercie

Jak zmierzyć psa i dobrać szelki guard?

Szelki bezuciskowe typu guard

Szelki bezuciskowe w zasadzie spełniają wszystkie powyższe kryteria, z tą różnicą, że są przeznaczone przede wszystkim dla szczeniąt oraz psów małych ras. Konstrukcja jest podobna, jednak przez klatkę piersiową przebiega miękki panel wykonany z oddychającej siateczki. To sprawia, że psy o wrażliwej skórze są chronione przed otarciami, panel nie ma możliwości wbijania się w skórę. To również komfortowe rozwiązanie dla małych psów, bez podszerstka, które często podczas spacerów marzną – takie szelki dodatkowo chronią klatkę piersiową przed zimnem.

Właścicielom szczeniaków ten typ szelek jest zalecany przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo – pies rośnie, a szelki typu guard nie powodują ryzyka wystąpienia wad budowy. Ciekawski i skory do zabawy psiak wymaga szczególnej uwagi. Zdarza się, że w trosce o jego bezpieczeństwo trzeba gwałtownie przytrzymać smycz. Dzięki szelkom dla szczeniąt nie musimy się martwić, że zrobimy swojemu pupilowi krzywdę.

Tutaj, by dobrze dobrać rozmiar, potrzebny jest w zasadzie obwód szyi i obwód klatki piersiowej. Niektórzy producenci podpowiadają, na psy jakich ras pasuje dany rozmiar. To świetna wskazówka dla opiekunów czworonogów.

Sprawdź: Szelki bezuciskowe dla psa w naszej ofercie

Zbliżenie na psa w szelkach typu step-in John Dog Barcelona

Szelki typu walk-in/step-in

Ten rodzaj szelek jest przeznaczony dla psów, którym trudno jest przełożyć coś przez głowę – są psy, które nie lubią manewrów wokół szyi. Szelki te będą dobre również dla czworonogów po zabiegach czy operacjach odcinka szyjnego. Można je stosować doraźnie, w razie problemów, jak i na stałe. Konstrukcja szelek nie jest tak świetnie dopasowana do budowy psa, jak ma to miejsce w przypadku szelek typu guard, dlatego zaleca się je stosować przede wszystkim u psów spokojnych, starszych, które nie ciągną. Nie jest to dobre rozwiązanie dla psów dużych. Dużą zaletą jest ich waga – są bardzo lekkie.

Szelki typu walk-in/step-in mają stosunkowo prostą konstrukcję. Dzięki temu ich zakładanie nie jest skomplikowane. Wystarczy rozłożyć je na podłodze, a wewnątrz utworzonych dwóch trójkątów postawić przednie łapy psa. Szelki należy podnieść, otoczyć nimi klatkę piersiową psa i spiąć je klamrą na grzbiecie. Smycz mocujemy tuż przy klamrze i idziemy na spacer.

Podobnie jak szelki typu guard, szelki walk-in/step-in mają regulowane paski. Aby dobrać rozmiar, potrzebujecie jednego wymiaru – obwodu klatki piersiowej. I to wszystko! Sprawdzacie, w jakich widełkach mieści się wymiar Waszego psiaka i… rozmiar wybrany!

Sprawdź: Szelki step-in dla psa w naszej ofercie

Jak zmierzyć psa i dobrać szelki walk-in?

Szelki norweskie

Początkowo szelki norweskie były wykorzystywane przy psich zaprzęgach, używano ich także w przypadku psów pracujących. Są to szelki, które są najmniej lubiane przez psich fizjoterapeutów, ponieważ są w małym stopniu dopasowane do psiej anatomii. Nie jest zalecane, by takie szelki były w stałym użyciu. Nie poleca się ich w przypadku psów ciągnących, ponieważ nagłe i silne pociągnięcie może skutkować kontuzją – w szczególności dotyczy to stawów ramiennych.

Takich szelek powinny unikać również szczeniaki – ich układ kostny rośnie, a długo noszone szelki norweskie mogą przyczyniać się do powstania wad budowy. Fizjoterapeuci podkreślają, że w tych szelkach pies nie ma pełnego zakresu ruchu w przednich kończynach. Pasek przechodzący przez klatkę piersiową przy ruchliwych czworonogach może powodować również otarcia. Psy nie mają obojczyka ani obręczy kończyny przedniej. To sprawia, że łopatka jest przymocowana do klatki piersiowej tylko za pomocą mięśni i więzozrostu. Dzięki temu pies ma bardzo duży zakres ruchu przednich kończyn. Podczas biegu łapa cały czas pracuje, przesuwając się do przodu i do tyłu. Gdy pies ma na sobie szelki norweskie, szelki przesuwają się nieustannie po ciele.

Dla kogo są więc szelki norweskie? Dla spokojnych psów, opanowanych, nie zrywających się nagle. Sprawdzą się w trakcie krótkich spacerów, gdy szybko musimy wyjść z domu i chcemy szybko i bezproblemowo założyć psu szelki.

Szelki norweskie bardzo łatwo się zakłada. Przedni pasek opiera się na mostku przed łapami, a nie na szyi, dzięki temu tchawica jest chroniona. Druga taśma przechodzi przez klatkę piersiową, tuż za łapami. Do zapięcia mamy tylko jedną klamrę – na klatce piersiowej, a smycz przypinamy do części grzbietowej szelek.

Jak dobrać właściwy rozmiar? Mierzymy psu obwód ciała za przednimi łapami i obwód klatki piersiowej.

Sprawdź: Szelki norweskie dla psa w naszej ofercie

Jak zmierzyć psa i dobrać szelki norweskie?

SZELKI SPORTOWE

Szelki sportowe przeznaczone są dla psów, które towarzyszą swoim właścicielom podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Są zaprojektowane tak, aby zapewnić maksimum komfortu i bezpieczeństwa psu, który biegnie, będąc na smyczy.

SZELKI TYPU SLED DLA PSA

Najpopularniejsze są tzw. sledy – bardziej rozbudowane od szelek spacerowych. Ich konstrukcja przypomina nieco szelki, których używa się w psich zaprzęgach: kończą się w pobliżu psiego ogona, gdzie znajduje się również miejsce do wpięcia smyczy. Taka konstrukcja ma za zadanie optymalizować rozkład sił powstających w czasie ciągnięcia przez psa i tym samym ograniczać nadmierne obciążenie stawów i układu kostnego. Nadają się do canicrossu, bikejoringu czy dogtrekkingu, czyli wszystkich popularnych sportów, podczas uprawiania których pies znajduje się przed nami i nieco ciągnie do przodu. W czasie wspólnych treningów powinniśmy pamiętać również o smyczy z amortyzatorem. W joggingu z psem sprawdzą się też tradycyjne guardy.

Sprawdź: Szelki typu sled dla psa w naszej ofercie

SZELKI TRENINGOWE

Szelki treningowe typu easy-walk to świetne rozwiązanie dla psiaków, które nie umieją chodzić przy nodze na luźnej smyczy. Dotyczy to zarówno młodych psów, które po prostu jeszcze się tego nie nauczyły, jak i tych, które niechętnie chodzą zgodnie z tempem i kierunkiem naszych kroków. Utrudnia im to ogromny temperament i nadmiar niespożytej energii. Takie czworonogi potrzebują szkolenia z trenerem, który podpowie, jak prawidłowo używać szelek treningowych.

Szelki treningowe charakteryzują się tym, że smycz przypina się z przodu, pod pyskiem. Taka konstrukcja pomaga okiełznać psiaka, który próbuje wyrywać się naprzód lub ciągnie w przeciwnym do naszego kierunku. Szelki treningowe, jak nazwa wskazuje, pomagają w nauce chodzenia na luźnej smyczy i nie służą do codziennego użytku.

SZELKI SAMOCHODOWE

Każdy pasażer podróżujący samochodem musi mieć zapięte pasy. Psów też to dotyczy! Niezbędne jest wykorzystanie specjalnych szelek samochodowych. Szelki te wpina się do pasa bezpieczeństwa za pomocą specjalnego zapięcia. Szelki samochodowe często mają w miejscu klatki piersiowej specjalną piankę, która amortyzuje szarpnięcia pojazdu. Co istotne, są regulowane, nie krępują ruchów, więc pies ma możliwość swobodnie zmieniać pozycje, a nawet wygodnie ułożyć się do snu. Same szelki mogą też służyć jako szelki spacerowe.

Sprawdź: Akcesoria do auta dla psa w naszej ofercie

JAK WYBRAĆ ROZMIAR SZELEK?

Bez względu na to, jakie szelki planujemy kupić, musimy mieć pewność, że wiemy, jaki rozmiar wybrać. Nie polecamy kupowania na oko – szelki co prawda można regulować, ale tylko w niewielkim zakresie. Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar nosi nasz pupil, należy zmierzyć obwód szyi oraz klatki piersiowej psa, bezpośrednio za przednimi łapami – obu pomiarów dokonujemy w najszerszym miejscu. Można też zmierzyć odległości pomiędzy miejscami obu tych pomiarów – zarówno od strony grzbietu, jak i klatki piersiowej. Wyniki porównujemy z tabelą rozmiarów podaną przez producenta. Jeżeli nasz pies jest rozmiarowo gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami, weźmy pod uwagę budowę jego ciała – czy jest muskularna czy raczej smukła? Czy w zimowych miesiącach okrywa się bujną sierścią lub czy nosi ubranka? Jeśli w zimowych miesiącach nasz pies potrzebuje dodatkowych warstw gwarantujących ciepło, możliwe, że będziemy potrzebować dwóch kompletów szelek – na lato i zimę. Odpowiedź na tego typu pytania powinna pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Jakie szelki dla psa będą najlepsze?

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  1. Materiał, z którego wykonane są szelki. Najlepszy będzie taki, który jest lekki, miękki i szybko schnie.
  2. Szerokość taśmy. Warto zwrócić uwagę, by pasowała do gabarytów naszego psa. Dla psów ras małych szerokość taśmy to 1,5 cm, dla psów ras dużych – 2,5 cm.
  3. Jakość wykonania. Szelki powinny być wykonane solidnie, z wysokiej jakości materiałów.
  4. Niektóre pieski chętnie noszą ocieplane szelki z kapturkiem. Jest to dobre rozwiązanie dla czworonogów, które łatwo marzną i niechętnie spacerują w jesienno-zimowe dni. Na rynku dostępne są też szelki z odblaskowymi elementami, niezastąpione zwłaszcza wtedy, gdy pogoda lub pora dnia ogranicza nam widoczność.
  5. Jest w czym wybierać – dopasuj kolor, wzór, motyw do swojej osobowości i… Twojego psa oczywiście!