JA JADĘ, PIES ZOSTAJE
Oczywiście najlepiej organizować wyjazdy z myślą nie tylko o sobie, ale i o pupilu, aby bez problemu mógł nam towarzyszyć, czasem jednak może to być po prostu niemożliwe. Lepiej jest nie zabierać psa ze sobą, jeśli źle znosi podróże lub jeśli zamierzasz na urlopie podejmować aktywność, przy której pupil nie może Ci towarzyszyć – np. całodniowe szaleństwo na stoku. Długotrwałe wylegiwanie się na plaży i zażywanie kąpieli słonecznych z psem u boku także nie jest trafionym pomysłem (może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia ukochanego czworonoga).
Jeżeli więc z jakichś powodów nie możesz zorganizować wyjazdu ze swoim czworonogiem, masz dwie możliwości. Pierwsza – zostawić psa pod opieką kogoś zaufanego, np. rodziców albo przyjaciół, druga – oddać psa w ręce przeszkolonych pracowników sprawdzonego hotelu dla zwierząt. W obu przypadkach należy unikać wielkiego pożegnania – żadnego tulenia się i płaczu, jakbyś zostawiał pupila na zawsze! Jeżeli macie jakieś swoje hasło typu „grzecznie zostań”, to właśnie tak pożegnaj się z psem. Wyjdź tak, jakbyś miał zaraz wrócić, a emocje trzymaj na wodzy. Inaczej pupil wyczuje, że coś jest nie tak, i zestresuje się – a tego przecież chcesz uniknąć!
Uwaga! Na ogół psy można dość szybko oswoić z krótkimi rozstaniami. Wyjątkiem są osobniki z pewnego rodzaju zaburzeniem zachowania, dla których rozłąka to dramat. Lęk separacyjny u psa to silny argument przemawiający za tym, żeby na jakiś czas zrezygnować z podróży bez pupila. Psiaki cierpiące na tę przypadłość mają zazwyczaj zbyt silną relację z opiekunem i rozłąka z nim oznacza dla nich utratę poczucia bezpieczeństwa – co może się skończyć nawet depresją. Jeżeli ten problem dotyczy Twojego psa, warto skorzystać z pomocy behawiorysty. Więcej na temat dowiesz się z naszych publikacji dotyczących problemu separacyjnego – zachęcamy do poszerzenia wiedzy na ten temat.
- PIES ZOSTAJE U TWOJEJ RODZINY LUB ZNAJOMYCH
Jeżeli nie uda Ci się zorganizować wyjazdu z psiakiem, możesz pomyśleć o zostawieniu zwierzaka pod opieką kogoś zaufanego. Rozłąka z ukochanym właścicielem jest dla psa przykra, dlatego ważne, aby tymczasowym opiekunem była osoba, którą pies zna i lubi z wzajemnością. Jeżeli dotychczas nasz czworonóg nie był u niej w domu, należy przyprowadzić go na próbę i spędzić jakiś czas, obserwując, jak reaguje na nowe miejsce i wszystkich jego mieszkańców. Dobrze by było, gdyby wśród lokatorów tymczasowego domu Twojego psiaka nie było innych zwierząt – chyba że pupil gospodarzy to dobry kumpel Twojego Azora. W końcu czworonogi będą razem 24 godziny na dobę. Nigdy nie wiadomo, czy pod nieobecność ludzi będą żyły w zgodzie i harmonii. Upewnij się, że osoba, która będzie sprawować pieczę nad Twoim psiakiem, nie zbagatelizuje sytuacji i będzie pilnować zwierzyńca, nie dopuszczając do nieporozumień i konfliktów.
Zostawiając psiaka u rodziny lub znajomych, koniecznie uzgodnij, jak ma wyglądać opieka nad czworonogiem. Przede wszystkim poinformuj tymczasowego opiekuna, co i kiedy pies powinien jeść, czym absolutnie go nie karmić, jakie aktywności lubi oraz jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie mogą być szkodliwe. Przeprowadzenie takiej rozmowy jest szczególnie ważne, jeśli dana osoba sama nie miała nigdy zwierzaka lub nie jest dobrze zorientowana w nowoczesnych trendach w wychowaniu i żywieniu psów. Ale oczywiście gorąco polecamy pozostawienie psiaka u bliskiej osoby, która ma pojęcie o czworonogach!
Niektóre pieski bardzo kiepsko czują się w domu u obcych ludzi, kiedy Ciebie nie ma. Dotyczy to głównie tych czworonogów, które dużo czasu spędzają z opiekunem, mając mało okazji do zabawy z innymi ludźmi i psami (czego potrzebują zwłaszcza w latach szczenięcych). Jeśli Twój zwierzak należy do tych nieśmiałych i niezbyt pewnych siebie, możesz zaproponować bliskiej osobie, by na kilka dni wprowadziła się do Ciebie. Wtedy psiak będzie za Tobą tęsknił, ale w domu wypełnionym Twoim zapachem będzie mu dużo łatwiej.
- PIES ZOSTAJE – HOTEL DLA PSÓW
Kolejną opcją jest pozostawienie psa w jednym ze specjalnych hoteli dla psów. Są to starannie urządzone, dobrze wyposażone miejsca z przeszkolonymi pracownikami kochającymi zwierzęta. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że pieskowi się w hotelu spodoba, bo spotka tam inne czworonogi. Aby jednak nie cierpiał z powodu rozłąki, zasada jest analogiczna jak w przypadku zostawiania go u znajomych – tzn. przed planowanym pobytem w psim hotelu zapoznaj psa z tym miejscem. Możesz pojechać tam, by pies mógł poznać teren i przyszłych opiekunów, a także pozwolić pupilowi pobawić się z innymi psiakami, które aktualnie przebywają w hoteliku. Zwierzak miałby też okazję dzięki takiej wizycie obwąchać wszystkie kąty i poznać pracujące tam osoby. Hotelowi opiekunowie mieliby szansę zaznajomić się z Twoim psiakiem i zaprzyjaźnić się z nim. Tobie natomiast daje to możliwość poinformowania przyszłego opiekuna o psich przyzwyczajeniach, dolegliwościach, charakterystycznych zachowaniach i wszystkim innym, o czym powinien wiedzieć. Pracownik hotelu może wówczas obserwować psa i przy Tobie spróbować reagować na różne sytuacje, by sprawdzić, jak zachowa się zwierzak – np. przywoływać psa, gdy ten podjął trop itd.
Warto nawet przed wyjazdem udać się do hoteliku więcej niż raz i zostawić psiaka na kilka godzin. Taki dawkowany stres pozwoli mu się przyzwyczaić do Twojej nieobecności bez spowodowania traumy czy niechęci do nowego miejsca. Świadomość, że po niego wróciłeś, sprawi, że następnym razem, gdy go zostawisz, nie będzie się bał, że więcej już Cię nie zobaczy. Większość psiaków, jeżeli nie ma z hotelikiem złych skojarzeń, przyzwyczaja się do pobytu w nim w ciągu dwóch dni. Jeżeli zwierzak ma zapewnioną opiekę, karmę, spacery i zabawy, to tak prawdę mówiąc, nie odczuje zbytnio Twojej nieobecności. Częściej to opiekunowie bardziej przeżywają rozstanie i stresują się sytuacją.
Jeżeli Twój milusiński pozytywnie zniósł krótszy pobyt, możesz być pewien, że i dwutygodniowy urlop nie nabawi go traumy, a nawet więcej – spodoba mu się tam! Co czeka na psa w takim miejscu? Przede wszystkim całodobowa opieka, której czasami mu brakuje, gdy np. wychodzimy do pracy bez niego. Dodatkowo często takie miejsca mają duże ogrody, w których czworonogi mogą się swobodnie wybiegać, załatwić swoje potrzeby oraz wspólnie pobawić. No właśnie – aspekt, o którym już wspomnieliśmy, to bezpieczna socjalizacja z innymi psami pod okiem specjalistów! Właściciele i pracownicy takich miejsc często podkreślają, że traktują każdego psa indywidualnie. Na dokładkę psie hoteliki oferują częste i długie spacery po okolicznych terenach zielonych. Większość takich miejsc ma również swoją zaufaną klinikę weterynaryjną, do której zawozi zwierzęta w razie potrzeby. Niektóre hoteliki mają w ofercie także kąpiele, a nawet strzyżenie czworonogów! Może warto zafundować swojemu ulubieńcowi małe psie spa? ?
Pamiętaj, że przemyślany wybór hotelu dla psów jest jeszcze ważniejszy niż wybór hotelu dla nas. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim charakter i temperament czworonoga oraz typ hotelu i jego ofertę. Jeżeli decydujesz się na zostawienie psiaka w hotelu, koniecznie przeczytaj, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego miejsca – pisaliśmy na ten temat w artykule: Jak wybrać odpowiedni hotel dla psa.
WYPRAWKA DLA PSA – CO SPAKOWAĆ?
Wyruszając na wyjazd z psiakiem lub oddając go pod opiekę innych osób, należy pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Oprócz tego, że każda z tych rzeczy może się przydać, dodatkowo zwiększają one poczucie bezpieczeństwa psa – dobrze mu się kojarzą oraz swojsko pachną! Poniżej nasza specjalna checklista przedmiotów, które powinny się znaleźć w psim bagażu – zarówno wtedy, gdy bierzemy ulubieńca ze sobą, jak i gdy zostawiamy go u znajomych, rodziny czy w psim hotelu.
- Książeczka zdrowia psa z poświadczeniem wykonania niezbędnych szczepień, badań i odrobaczenia.
- Psia apteczka – środek odkażający, gaziki i bandaże, przyjmowane aktualnie lekarstwa i suplementy, termometr, narzędzie do wyciągania kleszczy, awaryjnie: środek na uspokojenie – to absolutne minimum. Gotową, dobrze wyposażoną apteczkę kupisz w naszym sklepie – Apteczka dla psa Trixie.
- Kaganiec – nawet jeśli nasz pupil nie ma problemów z agresją, częstym wymogiem w środkach transportu publicznego jest założenie psu namordnika.
- Legowisko – jeśli macie więcej niż jedno, zabierzcie to ulubione. Możliwe, że wówczas pupil większość czasu będzie spędzał, śpiąc na swoim posłaniu, a to zapewne oszczędzi jego nowym „współlokatorom” sporej ilości problemów. Jeżeli jednak jego ulubione legowisko jest za duże, by je zabrać, warto wziąć z domu jakiś kocyk, który spodobał się Twojemu psiakowi.
- Obroża i/lub szelki – w zależności od tego, co woli Twój pupil. Radzimy jednak spakować jedno i drugie, ponieważ przy niektórych aktywnościach noszenie obroży nie jest wskazane. Najważniejsze jednak, żeby te akcesoria miały przypiętą adresówkę z Twoim numerem telefonu!
- Smycze – jeżeli piesek potrzebuje innej smyczy podczas spaceru, a innej podczas treningu, to również polecamy spakować więcej niż jedną.
- Miski – przypominamy, że lepiej dla naszego pupila, jeśli pije wodę i spożywa posiłki z dwóch różnych misek. A z pewnością będzie się czuł lepiej, mając swoje ulubione miseczki, niż gdyby był zmuszony do picia i jedzenia z jakichś obcych naczyń, używanych przez inne zwierzaki, choć… nie ukrywamy, że to też może być dla niego frajdą ?
- Odpowiednia ilość karmy i smakołyków – wylicz dokładnie, ile jedzenia będzie potrzebował Twój psiak podczas wyjazdu i spakuj tę ilość, nawet z lekkim nadmiarem. Karmę zawsze można gdzieś dokupić? Niby tak, ale absolutnie nie polecamy zmiany typu psiego jedzonka bez uprzedniego przygotowania pupila. Lepiej przywieźć trochę karmy z powrotem niż na gwałt kupować byle co w przypadkowym sklepie. Dlatego jak ognia unikajmy sytuacji, w której brakuje jego ulubionej karmy lub sprawdzonych przysmaków i np. nasza babcia, która opiekuje się psiakiem podczas naszej nieobecności, podaje mu karmę, której nie toleruje, lub co gorsza, karmi go swoimi, ludzkimi obiadkami…
- Przybory do pielęgnacji – warto spakować również szczotkę do wyczesywania psiej sierści, a nawet sprawdzony szampon. Jeśli nasz pupil np. wytarza się w błocie, my lub też osoby opiekujące się nim będziemy mogli spokojnie go wykąpać (przypominamy, żeby pod żadnym pozorem nie myć psa kosmetykami przeznaczonymi dla ludzi).
- Ulubione zabawki – wbrew pozorom to bardzo istotna sprawa! Pies, nie mając możliwości np. podgryzania i wylizywania swojego ukochanego gadżetu na smakołyki, może czuć się zdezorientowany i zagubiony. Poszukując podobnych atrakcji, może np. pogryźć babcine kapcie lub zniszczyć firanki. Dlatego w żadnym wypadku nie zapominajmy o spakowaniu przynajmniej 2-3 zabawek, które sprawiają psiakowi największą frajdę. Unikajmy jednak tych głośno piszczących – charakterystyczne dźwięki, które wydają, mogą się nie spodobać lokatorom pensjonatu, w którym będziemy wraz z pieskiem, bądź też osobom, pod których opieką pozostawiamy pupila.
Natomiast przy wspólnej jeździe samochodem warto się zaopatrzyć w dodatkowe gadżety, takie jak:
- specjalna mata na tylny rząd siedzeń
- ścianka separująca
- wpinacz do pasów bezpieczeństwa.