Jak głaskać psa?

Psiaki, zwłaszcza słodkie szczeniaczki, wzbudzają niemałe zainteresowanie i sprawiają, że mamy ochotę nieustannie je głaskać i przytulać. Jednak nie zawsze jest to wskazane! W tym odcinku Piotr opowiada, jakich zasad należy przestrzegać i jak prawidłowo głaskać psa. Towarzyszy mu 2,5 letni maltańczyk – Figa.

ZASADA 1: Nigdy nie głaszcz psa, który je lub odpoczywa!

To najważniejsza zasada, o której należy pamiętać! Odpoczynek i spożywanie posiłku, to dla psa rzeczy święte, dlatego w tym czasie powinniśmy zapewnić mu spokój. Nie podchodźmy do niego, nie zaczepiajmy go, nie próbujmy głaskać lub zabierać mu jedzenia czy gryzaków. W takiej sytuacji pies może poczuć się zagrożony, a ryzyko, że nas zaatakuje i ugryzie jest dużo większe.

Zadbajmy także o to, aby dzieci w tym czasie nie zaczepiały pupila i nie zabierały mu jedzenia, ponieważ może to doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji! To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do pogryzień.

Człowiek karmi psa przysmakami siedząc na kanapie.

ZASADA 2: Poczekaj na sygnał od psa!

Dajmy psu możliwość przejęcia inicjatywy i podejścia do nas. Jeśli chcemy go pogłaskać, to najpierw kucnijmy i poczekajmy, aż do nas podejdzie i dopiero wtedy go dotknijmy. Możemy go też zachęcić. Jeśli natomiast pies nie ma ochoty na kontakt z nami, uszanujmy to i zostawmy go w spokoju. Nie róbmy nic na siłę!

Człowiek siedzący z psem na kanapie, który wpatruje się w tubę z przysmakami.

ZASADA 3: Tych zachowań unikaj!

Nigdy nie podchodź do psa na wprost, nie patrz mu w oczy, nie pochylaj się nad nim, nie głaszcz od góry próbując go objąć – w takich sytuacjach pies może się poczuć zagrożony, może się Ciebie przestraszyć, a czasem nawet zaatakować.

Dużo lepiej jest kucnąć i poczekać na inicjatywę ze strony psa, a następnie podrapać go w okolicach łopatek, pod szyją, za uszami lub przy nasadzie ogona. Głaskanie w tych okolicach sprawia, że pupil czuje się komfortowo, jest zrelaksowany i szczęśliwy. Pamiętaj jednak, że każdy pies ma swoje preferencje, które należy wziąć pod uwagę.

Pies stojący na dywanie jest głaskany przez człowieka

Ważne!

Powyższe zasady dotyczą wszystkich psów, ale są istotne przede wszystkim w przypadku obcych czworonogów. Swojego psa znasz lepiej, dlatego przy obcym czworonogu bądź ostrożniejszy. Może on bowiem inaczej reagować i szybciej go zdenerwujesz swoim zachowaniem.