Jak obliczyć wiek psa?

Ile lat, w przeliczeniu na ludzki wiek, ma mój pies? Pewnie niejednokrotnie zadawaliście sobie to pytanie. Jednocześnie szukaliście metody, która umożliwi Wam dokonanie właściwych obliczeń i wtedy natrafialiście na najbardziej znaną teorię. Jaką? Taką, że najprostszym sposobem jest pomnożenie wieku psa razy 7. Czy to jednak dobry sposób? Okazuje się, że niekoniecznie. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że psy dojrzewają szybciej niż ludzie i żyją relatywnie krócej, więc taki sposób obliczeń nie jest do końca prawidłowy.

Jak liczyć psie lata?

W jaki sposób można zatem oszacować wiek psa? Przyjmuje się, że pies osiąga dojrzałość płciową około 12. miesiąca życia. Należy jednak wziąć pod uwagę rasę psa, a co się z tym wiąże, również takie parametry jak jego wielkość i waga. Uważa się bowiem, że im większa masa, ciała tym krótsze życie czworonoga. Dodatkowo niektóre rasy są również obciążone chorobami genetycznymi, które znacząco wpływają na długość ich życia.

Z przeprowadzonych badań i obserwacji wynika, że średnia długość życia psów wynosi obecnie 10-13 lat.W związku z tym przyjmuje się, że 1 rok życia psa to około 15-16 lat życia człowieka. W późniejszym etapie życia jednak przelicznik ten trochę się zmienia i wygląda to następująco:

PIES CZŁOWIEK
6 miesięcy 10 lat
10 miesięcy 14 lat
12 miesięcy 15 lat
18 miesięcy 20 lat
22 miesiące 22 lata
2 lata 24 lata
Każdy kolejny rok życia psa to 4 lata życia człowieka

Tabelka ta pokazuje jednak przybliżony sposób przeliczania wieku psa. Należy bowiem pamiętać, że nie zostały tutaj uwzględnione dane dotyczące konkretnej rasy, wielkości psa, jego wagi, a także występowania chorób czy różnego rodzaju obciążeń genetycznych.

Jak obliczyć wiek psa? JohnDog

Jak obliczyć wiek adoptowanego psa?

Co jednak z psiakami, które trafiają do naszego domu w późniejszych latach swojego życia? Jak oszacować wiek psa, kiedy nie znamy dokładnej daty jego urodzin i nie wiemy nic o jego przeszłości? Jest kilka elementów wyglądu czworonoga, które mogą nam to ułatwić.

Jak obliczyć wiek psa? JohnDog

Po pierwsze: zęby

Sprawdź stan uzębienia swojego pupila. Liczba zębów, ich kolor i kondycja – to wszystko pozwoli Ci oszacować przybliżony wiek czworonoga. Szczeniaki mają 28 zębów, dorosłe psy natomiast aż 42 zęby. Pomiędzy 5. a 7. miesiącem życia psa następuje wymiana mleczaków na zęby stałe.
Warto także zwrócić uwagę na kondycję uzębienia czworonoga. Zdrowe i jasne zęby oznaczają, że pies jest dorosły, ale nadal młody. Żółte i starte zęby, czasami już wypadające, to znak, że pies należy do dojrzałych osobników lub wręcz do psich seniorów.

Po drugie: sierść

Sierść to także jeden ze wskaźników starzenia się psa. Tak samo jak włosy ludzi sierść psów również siwieje. Przyjmuje się, że proces ten rozpoczyna się około 4.-5. roku życia zwierzęcia, a jego pierwsze oznaki są zauważalne w okolicach pyska. Z wiekiem sierść siwieje coraz bardziej i na coraz większym obszarze.

Jak obliczyć wiek psa?

Po trzecie: wzrok i aktywność fizyczna

U dojrzałych psów bardzo często pojawiają się również problemy ze wzrokiem. Oczy starszego psa stają się mętne i zamglone, pogarsza się jego ostrość widzenia. Niejednokrotnie u psów seniorów obserwuje się występowanie zaćmy i jaskry starczej. Wraz z wiekiem u psów zmniejsza się także chęć do aktywności fizycznej – potrzebują one mniej ruchu, szybciej się męczą, a ulubione zabawy nie sprawiają im już takiej radości jak kiedyś. Jeśli chcemy obliczyć wiek psa, ale nie mamy pewności, jak to zrobić prawidłowo, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, który powie nam więcej na temat wieku i kondycji naszego pupila.

Jak obliczyć wiek psa?

Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy Wam w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie: ile lat ma mój pies? Co warto zapamiętać? Że psy starzeją się szybciej, ale też żyją krócej, dlatego warto odpowiednio zatroszczyć się o swojego pupila i dopasowywać Wasz wspólny styl życia oraz aktywność fizyczną do jego wieku i samopoczucia. Warto także zadbać o dietę psa i postarać się wyeliminować z jego życia stres. To wszystko sprawi, że Twój pupil będzie dłużej cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją.