Spis treści:
Szczeniak w domu to dla domowników nie lada wyzwanie. Im lepiej przygotujemy mieszkanie na przyjście malucha, tym mniej odczujemy negatywne skutki jego buszowania po naszych włościach. Ponadto, odpowiednie zabezpieczenie lokalu zapewni psu bezpieczeństwo i uchroni przed ewentualnymi wypadkami.
Chowamy NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY
Szczeniaki są niezwykle pomysłowe i wścibskie, musimy się więc upewnić, że maleństwo nie będzie miało dostępu do miejsc, do których nie chcemy, żeby zaglądało. Odpowiednie blokady i zabezpieczenia to podstawa. Jeżeli psiak ma przebywać jedynie w niektórych częściach domu, to pozostałe musimy odizolować, wykorzystując do tego specjalne bramki. Musimy o tym pamiętać, zwłaszcza jeżeli mamy piętrowe lokum, gdyż milusiński mógłby zrobić sobie krzywdę, spadając ze schodów. W pomieszczeniach, do których pupil będzie miał wstęp, musimy zrobić generalne porządki. Usuwamy wszelkie małe ozdoby, które mógłby połknąć, podwiązujemy zasłony i linki do żaluzji. Sprawdzamy stabilność lamp stojących i innych sprzętów, które mógłby niechcący strącić. Lepiej też zwinąć dywan i wynieść nisko ułożone kwiaty, zwłaszcza jeżeli nie mamy pewności, czy rośliny te nie należą do trujących. Drzwiczki szafek w dostępnych pomieszczeniach możemy zablokować specjalnymi klamrami. Niedozwolone dla psa jedzenie trzymamy poza jego zasięgiem. Odpada więc ozdobna patera ze słodyczami ułożona na niskim stoliczku.
Małe szczeniaki potrafią się wcisnąć dosłownie wszędzie, dlatego naszą czujność powinno również uaktywnić ustawienie mebli. Dosuwamy kanapę bądź szafkę do ściany, tak by malucha nie kusiło wchodzenie za nie. Chowamy wszelkie przewody lub zawieszamy je na tyle wysoko, by psiak nie mógł ich pogryźć. Jeżeli gdzieś w domu odczepia się tapeta, doklejamy ją, gdyż szybko wzbudzi ona zainteresowanie małego niszczyciela. Zanim maluch nauczy się czystości, minie trochę czasu, dobrze więc zabezpieczyć podłogi impregnatem. Uchroni je przed plamami, a dodatkowo, jeżeli są śliskie, to zwiększy ich przyczepność. Dzięki temu psiak od małego będzie poprawnie stawiał łapy, co jest ważne dla prawidłowej postawy. Jeżeli w domu są inne zwierzęta, musimy się upewnić, że ani one nie wyrządzą krzywdy szczeniakowi, ani on nie zagraża im. Dlatego klatkę z papugą lub chomikiem lepiej umieścić powyżej zasięgu psiego pyska.
WYZNACZ SZCZENIAKOWI JEGO MIEJSCE
W mieszkaniu w stylu „otwarta przestrzeń” warto postawić kojec i zaplanować na niego miejsce, odpowiednio przestawiając meble, tak by szczeniak nie próbował wydostać się z niego, starając się dosięgnąć głośnika czy nogi fotela. Tak samo ważne jest ustalenie, gdzie będzie ustawione legowisko pupila. Pies od początku powinien się przyzwyczajać do „swojego” kącika i lubić go. Dlatego wybór miejsca na posłanie nie może być przypadkowy i zmienny. Wybierz mądrze, pamiętając, że kaloryfer zimny latem zimą będzie grzał.
Obojętnie, jak dobrze przygotujemy dom na przyjęcie pupila, musimy pamiętać, że opieka nad szczeniakiem wymaga pełnego skupienia i cały czas musimy mieć na niego oko, gdyż pomysłowość i odwaga maluchów nie zna granic.