Jak pies widzi i postrzega świat?

Zarówno ludzie, jak i psy odbierają świat za pomocą zmysłów. Różnimy się jednak tym, który z nich dominuje w naszym codziennym życiu. U ludzi bowiem na pierwszy plan zazwyczaj wysuwa się wzrok – postrzegamy świat głównie poprzez patrzenie. U psów natomiast najważniejszy zmysł to węch – często zdarza się, że my nie czujemy żadnego zapachu, a nasz pupil węszy jak szalony, szukając źródła jakiegoś aromatu. Istnieją również zapachy, których psy nie lubią. Podobnie sprawa wygląda ze słuchem – czasem człowiek nie słyszy żadnego dźwięku, natomiast psiak bacznie nadstawia uszu lub na odwrót – kuli je czy też kładzie po sobie i okazuje się, że… pół godziny później nadchodzi burza! Kolejnym istotnym dla ludzi zmysłem jest dotyk, u czworonogów natomiast ważniejsza jest percepcja przestrzenna. Omówmy zatem dokładniej wszystkie psie zmysły.

Spis treści:

WĘCH

Węch jest zmysłem, który dominuje u psów, dlatego należy wspomnieć, że czworonogi mają około 40‑krotnie więcej receptorów węchowych niż ludzie – nawet do 300 milionów! Co to oznacza w praktyce? Jeśli czujemy jakąś woń, np. przypalonego obiadu, to nasz pupil odbiera ją 40 razy mocniej! Co więcej, potrafi również odróżnić mnóstwo innych zapachów. Dlatego też psy doskonale radzą sobie w poszukiwaniach zaginionych osób, materiałów wybuchowych i narkotyków – również w miejscach, w których znajduje się dużo różnorodnych elementów. Czułość ich węchu oznacza, że psy odbierają świat głównie poprzez zapachy. Za pomocą węchu są nawet w stanie rozpoznać nasze emocje! Kiedy człowiek jest zestresowany, wydziela substancje chemiczne, które pies doskonale wyczuwa, co może wpływać na jego zachowanie: pupil może reagować nerwowo, być bardziej pobudzony lub chować się po kątach. Takich zapachów psy nie lubią, co bywa widoczne w szczególności u czworonogów, które biorą udział w zawodach. Jeżeli opiekun podczas treningu ze swoim pupilem jest zrelaksowany, zmotywowany i pełen wigoru, to pies chętnie z nim współpracuje. Kiedy w dniu zawodów człowiek jest zestresowany, pies wyczuwa jego emocje i zaczyna unikać właściciela, dodatkowo coraz bardziej się od niego oddala. Skutkuje to tym, że pomimo świetnych wyników w trakcie treningów na zawodach może wypaść znacznie gorzej.

Jak psy postrzegają świat?

Czy psy rozróżniają w lustrze swoje odbicie?

Mówiąc o zapachach, warto wspomnieć również o badaniach dotyczących samoświadomości. Najbardziej znane z nich to tzw. test lustra. Podczas przeprowadzania tych badań udowodniono, że jedynie ludzie i niektóre gatunki małp są w stanie rozpoznać w lustrze własną postać. Psy w takich testach wypadają negatywnie i nie potrafią rozpoznać swojego odbicia. Doskonale natomiast wypadają w testach dotyczących rozpoznania własnego zapachu w pomieszczeniu – z łatwością odróżniają miejsce, w którym została rozpylona ich woń, od punktów, w których umieszczono inne aromaty.

➡JAK NA CO DZIEŃ WYKORZYSTAĆ PSI NOS? SPRAWDŹ NASZE POMYSŁY NA ZABAWY WĘCHOWE!⬅

WZROK

Drugim ważnym dla psów zmysłem jest wzrok. Jako drapieżniki są one bowiem wyczulone na kontrast, ruch i zmiany motoryczne, co oznacza, że np. kiedy na ekranie nagle pojawi się biegnąca antylopa, wilk czy wiewiórka, to nasz pupil może żywo zareagować – podbiec do telewizora i wpatrywać się w biegnącą sylwetkę. Nie będzie to jednak prawdziwe zainteresowanie, ponieważ pies nie czuje zapachu tego zwierzaka i nie może się do niego realnie zbliżyć.

Jak psy postrzegają świat?

Jak widzi pies?

Żeby lepiej to zobrazować, wytłumaczymy to na przykładzie… ptaków. Mają one doskonały wzrok i widzą w bardzo szerokim spektrum kolorów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas latania muszą być wyczulone na pojawiające się na ziemi barwy i ruchy (np. żeby upolować mysz). Człowiek ma dużo gorzej rozwinięty zmysł wzroku, natomiast pies – jeszcze słabiej. Wielu właścicieli zastanawia się zatem, czy psy widzą kolory. Nasze czworonogi widzą świat w dużo węższym zakresie kolorów niż ludzie i ptaki, ale za to, jak wspomnieliśmy wyżej, ich oczy są bardzo wrażliwe na kontrasty i zmiany w otoczeniu. Oznacza to, że jeśli w pobliżu coś nagle się przemieści, Twój pies na pewno to zauważy! ? Bardzo często zdarzają się także sytuacje, w których człowiek widzi dany przedmiot i jest on dla niego czymś oczywistym, pies natomiast jest zaniepokojony, obserwuje obiekt, np. foliowy woreczek fruwający w powietrzu lub worek ze śmieciami stojący przy drzewie, i zaczyna na niego szczekać. Takie zachowanie także może być spowodowane różnym postrzeganiem rzeczywistości.

➡Sprawdź, jak rozbawić swojego psa! Obejrzyj z nim Psią Komedię⬅

SŁUCH

Psy słyszą w dużo szerszym zakresie niż ludzie. Wyraźniej docierają do nich zarówno infradźwięki, jak i ultradźwięki, dlatego bardzo często są wrażliwe na odgłosy burzy, która nadchodzi – słyszą fale dźwiękowe dokładniej i z dużo większej odległości niż my. Ludzkie uszy raczej nie wyłapują ultradźwięków, czyli bardzo wysokich tonów. Właśnie dlatego dużą popularność zyskały gwizdki wysokotonowe, które są ledwo słyszalne dla człowieka, ale psy doskonale wyłapują ich dźwięk nawet z odległości kilkuset metrów.

Jak psy postrzegają świat?

Ciekawy jest również fakt, że psiaki reagują pozytywnie na wyższy ton ludzkiego głosu – wiemy, że sporo Waszych pupili podbiega do ekranu, gdy słyszy naszego behawiorystę Piotra w charakterystyczny sposób mówiącego np. „dobry pies!” ? Jest to oczywiście związane z tym, że wysokie dźwięki służą przykuciu uwagi lub zachęceniu drugiego osobnika do zbliżenia.

Natomiast jeśli chodzi o infradźwięki, czyli niskie tony – mają one działanie odwrotne i bardzo często odstraszają psy. Kiedy czworonogi je słyszą, zazwyczaj wycofują się i oddalają od źródła takich dźwięków. Dzieję się tak w przypadku wspomnianych już odgłosów burzy, a także podczas kontaktów z innym czworonogami. Np. jeżeli jeden psiak warczy na drugiego, to zazwyczaj oznacza, że chce, aby ten się od niego odsunął. Warto zatem pamiętać, że wykorzystywanie w szkoleniu niskich tonów nie ułatwi nam zbliżenia się do psa.

DOTYK

W przypadku tego zmysłu pod względem percepcji nie ma większych różnic pomiędzy człowiekiem a psem, chociaż ludzie przywiązują do niego nieco więcej wagi. W tym punkcie warto jednak wspomnieć o tzw. odbiorze przestrzennym – psy, w przeciwieństwie do ludzi, aby komunikować się między sobą, muszą wykonać jakiś ruch: podejść do siebie, zatrzymać się lub np. obejść drugiego osobnika szerokim łukiem. Tak więc ruch w przestrzeni ma w psim świecie zdecydowanie większe znaczenie niż dotyk.

Jak psy postrzegają świat?

PODSUMOWANIE

Znajomość działania psich zmysłów i sposobu postrzegania przez nie świata jest dla ludzi niezwykle pomocna. Pozwala bowiem zrozumieć zachowania, emocje i stany naszych czworonogów, a także interpretować wysyłane przez nie sygnały. Warto zatem poszerzać swoją wiedzę na temat odbierania rzeczywistości przez naszych czworonożnych przyjaciół i wykorzystywać ją w ich codziennym szkoleniu!