Zarówno ludzie, jak i psy odbierają świat za pomocą zmysłów. Różnimy się jednak tym, który z nich dominuje w naszym codziennym życiu. U ludzi bowiem na pierwszy plan zazwyczaj wysuwa się wzrok – postrzegamy świat głównie poprzez patrzenie. U psów natomiast najważniejszy zmysł to węch – często zdarza się, że my nie czujemy żadnego zapachu, a nasz pupil węszy jak szalony, szukając źródła jakiegoś aromatu. Istnieją również zapachy, których psy nie lubią. Podobnie sprawa wygląda ze słuchem – czasem człowiek nie słyszy żadnego dźwięku, natomiast psiak bacznie nadstawia uszu lub na odwrót – kuli je czy też kładzie po sobie i okazuje się, że… pół godziny później nadchodzi burza! Kolejnym istotnym dla ludzi zmysłem jest dotyk, u czworonogów natomiast ważniejsza jest percepcja przestrzenna. Omówmy zatem dokładniej wszystkie psie zmysły.
Spis treści:
- 1. Węch
- 2. Wzrok
- 3. Słuch
- 4. Dotyk
- 5. Podsumowanie
WĘCH
Węch jest zmysłem, który dominuje u psów, dlatego należy wspomnieć, że czworonogi mają około 40‑krotnie więcej receptorów węchowych niż ludzie – nawet do 300 milionów! Co to oznacza w praktyce? Jeśli czujemy jakąś woń, np. przypalonego obiadu, to nasz pupil odbiera ją 40 razy mocniej! Co więcej, potrafi również odróżnić mnóstwo innych zapachów. Dlatego też psy doskonale radzą sobie w poszukiwaniach zaginionych osób, materiałów wybuchowych i narkotyków – również w miejscach, w których znajduje się dużo różnorodnych elementów. Czułość ich węchu oznacza, że psy odbierają świat głównie poprzez zapachy. Za pomocą węchu są nawet w stanie rozpoznać nasze emocje! Kiedy człowiek jest zestresowany, wydziela substancje chemiczne, które pies doskonale wyczuwa, co może wpływać na jego zachowanie: pupil może reagować nerwowo, być bardziej pobudzony lub chować się po kątach. Takich zapachów psy nie lubią, co bywa widoczne w szczególności u czworonogów, które biorą udział w zawodach. Jeżeli opiekun podczas treningu ze swoim pupilem jest zrelaksowany, zmotywowany i pełen wigoru, to pies chętnie z nim współpracuje. Kiedy w dniu zawodów człowiek jest zestresowany, pies wyczuwa jego emocje i zaczyna unikać właściciela, dodatkowo coraz bardziej się od niego oddala. Skutkuje to tym, że pomimo świetnych wyników w trakcie treningów na zawodach może wypaść znacznie gorzej.
Czy psy rozróżniają w lustrze swoje odbicie?
Mówiąc o zapachach, warto wspomnieć również o badaniach dotyczących samoświadomości. Najbardziej znane z nich to tzw. test lustra. Podczas przeprowadzania tych badań udowodniono, że jedynie ludzie i niektóre gatunki małp są w stanie rozpoznać w lustrze własną postać. Psy w takich testach wypadają negatywnie i nie potrafią rozpoznać swojego odbicia. Doskonale natomiast wypadają w testach dotyczących rozpoznania własnego zapachu w pomieszczeniu – z łatwością odróżniają miejsce, w którym została rozpylona ich woń, od punktów, w których umieszczono inne aromaty.
➡JAK NA CO DZIEŃ WYKORZYSTAĆ PSI NOS? SPRAWDŹ NASZE POMYSŁY NA ZABAWY WĘCHOWE!⬅
WZROK
Drugim ważnym dla psów zmysłem jest wzrok. Jako drapieżniki są one bowiem wyczulone na kontrast, ruch i zmiany motoryczne, co oznacza, że np. kiedy na ekranie nagle pojawi się biegnąca antylopa, wilk czy wiewiórka, to nasz pupil może żywo zareagować – podbiec do telewizora i wpatrywać się w biegnącą sylwetkę. Nie będzie to jednak prawdziwe zainteresowanie, ponieważ pies nie czuje zapachu tego zwierzaka i nie może się do niego realnie zbliżyć.
Jak widzi pies?
Żeby lepiej to zobrazować, wytłumaczymy to na przykładzie… ptaków. Mają one doskonały wzrok i widzą w bardzo szerokim spektrum kolorów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas latania muszą być wyczulone na pojawiające się na ziemi barwy i ruchy (np. żeby upolować mysz). Człowiek ma dużo gorzej rozwinięty zmysł wzroku, natomiast pies – jeszcze słabiej. Wielu właścicieli zastanawia się zatem, czy psy widzą kolory. Nasze czworonogi widzą świat w dużo węższym zakresie kolorów niż ludzie i ptaki, ale za to, jak wspomnieliśmy wyżej, ich oczy są bardzo wrażliwe na kontrasty i zmiany w otoczeniu. Oznacza to, że jeśli w pobliżu coś nagle się przemieści, Twój pies na pewno to zauważy! ? Bardzo często zdarzają się także sytuacje, w których człowiek widzi dany przedmiot i jest on dla niego czymś oczywistym, pies natomiast jest zaniepokojony, obserwuje obiekt, np. foliowy woreczek fruwający w powietrzu lub worek ze śmieciami stojący przy drzewie, i zaczyna na niego szczekać. Takie zachowanie także może być spowodowane różnym postrzeganiem rzeczywistości.
➡Sprawdź, jak rozbawić swojego psa! Obejrzyj z nim Psią Komedię⬅