Psy, tak jak ludzie, aby utrzymać wewnętrzną harmonię i dobre samopoczucie, muszą zaspokajać swoje potrzeby. W przeciwnym wypadku może bowiem pojawić się u nich przygnębienie, obniżenie nastroju i rozdrażnienie. O jakich potrzebach mówimy? Przede wszystkim o potrzebach: łowieckich, społecznych, związanych z poznawaniem nowych miejsc i zdobywaniem jedzenia, a także o niezwykle istotnej potrzebie zabawy. Jeśli wszystkie z nich są zaspokojone, pies jest szczęśliwy, spełniony i spokojny.
Spis treści:
POTRZEBY ŁOWIECKIE
Do tych najważniejszych zdecydowanie należy zaliczyć potrzeby łowieckie, a w szczególności poszukiwanie i węszenie, na których pies skupia się najdłużej. To właśnie dzięki tym czynnościom pupil zbiera informacje, które mają doprowadzić go do upragnionego celu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o potrzebach łowieckich psa, zapoznaj się z naszą wcześniejszą publikacją o tzw. „łańcuchu łowieckim”.
W sytuacji, kiedy potrzeby czworonoga związane z węszeniem i odkrywaniem nie zostaną w pełni zaspokojone, pojawia się u niego dysforia, czyli stan, który jest porównywalny do lekkiej ludzkiej depresji. Pies traci wtedy wewnętrzną radość, jest smutny, rozdrażniony i bardzo niespokojny. Taki spadek nastroju u czworonoga może również doprowadzić do problemów behawioralnych, a pies z czasem może stać się agresywny. Aby zatem zadbać o dobre samopoczucie swojego pupila, warto wypełnić mu czas różnego rodzaju aktywnościami np. związanymi z węszeniem. Psi nos to bowiem naprawdę wyjątkowy narząd!
ZABAWY WĘCHOWE W DOMU
Zabawy węchowe to świetny sposób na spędzenie z czworonogiem długich zimowych wieczorów! Poniżej znajdziesz kilka propozycji przygotowanych przez naszego behawiorystę, Piotra Wojtkowa, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swoim domu. Powyżej znajdziesz filmik z praktycznymi wskazówkami krok po kroku, jak przeprowadzać takie zabawy z psem!
ZABAWA „ZGADNIJ”
Do tej zabawy będą potrzebne ulubione przysmaki lub ulubiona piłeczka Twojego psa. Dodatkowo niezbędne będą także kubeczki lub doniczki. Na czym polega zabawa? Pod jednym z kubeczków chowamy ulubiony przysmak psa. Robimy to w taki sposób, aby pupil tego nie widział. Wołamy psa do siebie, dajemy hasło „znajdź” i zachęcamy go do poszukiwań, jednocześnie pilnując, aby pupil nie odsłonił kubeczków, pod którymi nie ma smakołyków. Kiedy pies wskaże prawidłowy kubeczek, odkrywamy przysmak i nagradzamy czworonoga.
UWAGA! Dla psiaków, które mają problem ze zrozumieniem tej zabawy, warto przygotować prostszą wersję, bez kubeczków – przysmak chowamy w jednej dłoni, ale pokazujemy psu obie, zamknięte. Dajemy hasło „znajdź”. W momencie, kiedy pupil, węsząc, dotknie nosem dłoni, w której jest ukryty przysmak – chwalimy go i nagradzamy. Kiedy pies opanuje łatwiejszą wersję, spróbujmy przejść do trudniejszej.
MISKA NIESPODZIANEK
Do plastikowej miski wrzucamy kolorowe, plastikowe kule (do tej zabawy można wykorzystać również kulki z papieru lub rolki po papierze). Pomiędzy przedmiotami ukrywamy smakołyki i pozwalamy pupilowi samodzielnie znajdować je w misce.
Możemy również wykonać specjalną matę węchową dla psa, w której ukryjemy jego ulubione przysmaki, lub po prostu wykorzystać kocyk.
Jeśli chcesz poznać więcej pomysłów na zabawy węchowe dla psa, zerknij tutaj. W tej publikacji znajdziesz 7 sposobów na to, jak nauczyć psa tropienia i szukania przysmaków, a tym samym umilić mu czas spędzany w domu. Szlakiem przysmaków, poszukiwanie prezentu, a może zabawa w chowanego? Sprawdź, co najbardziej zainteresuje Twojego pupila i sprawi mu największą radość!