Zabawy węchowe dla psa

hero

Psy, tak jak ludzie, aby utrzymać wewnętrzną harmonię i dobre samopoczucie, muszą zaspokajać swoje potrzeby. W przeciwnym wypadku może bowiem pojawić się u nich przygnębienie, obniżenie nastroju i rozdrażnienie. O jakich potrzebach mówimy? Przede wszystkim o potrzebach: łowieckich, społecznych, związanych z poznawaniem nowych miejsc i zdobywaniem jedzenia, a także o niezwykle istotnej potrzebie zabawy. Jeśli wszystkie z nich są zaspokojone, pies jest szczęśliwy, spełniony i spokojny.

POTRZEBY ŁOWIECKIE

Do tych najważniejszych zdecydowanie należy zaliczyć potrzeby łowieckie, a w szczególności poszukiwanie i węszenie, na których pies skupia się najdłużej. To właśnie dzięki tym czynnościom pupil zbiera informacje, które mają doprowadzić go do upragnionego celu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o potrzebach łowieckich psa, zapoznaj się z naszą wcześniejszą publikacją o tzw. „łańcuchu łowieckim”.

W sytuacji, kiedy potrzeby czworonoga związane z węszeniem i odkrywaniem nie zostaną w pełni zaspokojone, pojawia się u niego dysforia, czyli stan, który jest porównywalny do lekkiej ludzkiej depresji. Pies traci wtedy wewnętrzną radość, jest smutny, rozdrażniony i bardzo niespokojny. Taki spadek nastroju u czworonoga może również doprowadzić do problemów behawioralnych, a pies z czasem może stać się agresywny. Aby zatem zadbać o dobre samopoczucie swojego pupila, warto wypełnić mu czas różnego rodzaju aktywnościami np. związanymi z węszeniem. Psi nos to bowiem naprawdę wyjątkowy narząd!

ZABAWY WĘCHOWE W DOMU

Zabawy węchowe to świetny sposób na spędzenie z czworonogiem długich zimowych wieczorów! Poniżej znajdziesz kilka propozycji przygotowanych przez naszego behawiorystę, Piotra Wojtkowa, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swoim domu. Powyżej znajdziesz filmik z praktycznymi wskazówkami krok po kroku, jak przeprowadzać takie zabawy z psem!   

ZABAWA „ZGADNIJ”

Do tej zabawy będą potrzebne ulubione przysmaki lub ulubiona piłeczka Twojego psa. Dodatkowo niezbędne będą także kubeczki lub doniczki. Na czym polega zabawa? Pod jednym z kubeczków chowamy ulubiony przysmak psa. Robimy to w taki sposób, aby pupil tego nie widział. Wołamy psa do siebie, dajemy hasło „znajdź” i zachęcamy go do poszukiwań, jednocześnie pilnując, aby pupil nie odsłonił kubeczków, pod którymi nie ma smakołyków. Kiedy pies wskaże prawidłowy kubeczek, odkrywamy przysmak i nagradzamy czworonoga.

UWAGA! Dla psiaków, które mają problem ze zrozumieniem tej zabawy, warto przygotować prostszą wersję, bez kubeczków – przysmak chowamy w jednej dłoni, ale pokazujemy psu obie, zamknięte. Dajemy hasło „znajdź”. W momencie, kiedy pupil, węsząc, dotknie nosem dłoni, w której jest ukryty przysmak – chwalimy go i nagradzamy. Kiedy pies opanuje łatwiejszą wersję, spróbujmy przejść do trudniejszej.

Zabawy węchowe dla psa

MISKA NIESPODZIANEK

Do plastikowej miski wrzucamy kolorowe, plastikowe kule (do tej zabawy można wykorzystać również kulki z papieru lub rolki po papierze). Pomiędzy przedmiotami ukrywamy smakołyki i pozwalamy pupilowi samodzielnie znajdować je w misce.

Możemy również wykonać specjalną matę węchową dla psa, w której ukryjemy jego ulubione przysmaki, lub po prostu wykorzystać kocyk.

Jeśli chcesz poznać więcej pomysłów na zabawy węchowe dla psa, zerknij tutaj. W tej publikacji znajdziesz 7 sposobów na to, jak nauczyć psa tropienia i szukania przysmaków, a tym samym umilić mu czas spędzany w domu. Szlakiem przysmaków, poszukiwanie prezentu, a może zabawa w chowanego? Sprawdź, co najbardziej zainteresuje Twojego pupila i sprawi mu największą radość!

Jesień i zima to czas, kiedy wieczory są dłuższe, na zewnątrz panują niesprzyjające warunki i nawet psom zdarza się popadać w depresję. Zabawy węchowe to świetny sposób na walkę z psią nudą i zimową depresją, więc zachęć pupila do aktywności, która sprawi, że będzie miał mnóstwo energii, a dobry humor go nie opuści. Być może będzie to również początek Waszej wspólnej przygody ze sportem, jakim jest nosework.

Zabawy węchowe dla psa

ZABAWKI INTERAKTYWNE

Do domowych aktywności warto także wykorzystać zabawki interaktywne, które doskonale rozwijają zmysł węchu, umiejętności, a także inteligencję psa. Można kupić już gotowe zabawki lub wykonać je samodzielnie. Na początek kilka propozycji z naszego sklepu:

  • Zabawka na przysmaki dla psa, w której można umieścić przysmaki. Pies, gryząc ją i tocząc po podłodze, musi wydobyć przysmaki, które znajdują się w środku. Zabawka jest miękka – łatwo ją gryźć i wówczas psiak łamie smakołyki na mniejsze części, dzięki czemu łatwiej się wysypują w czasie toczenia.
  • Flip Board Trixie to gadżet łączący zabawę z nauką. Znajdujące się w nim otwory umożliwiają schowanie smakołyków, które pies musi odnaleźć. To świetny sposób na ćwiczenie psiego węchu!

Jeśli do zabawy z pupilem wykorzystujemy zabawki interaktywne, na początku możemy mu trochę pomagać, pokazując, co trzeba z nimi zrobić. Z czasem jednak dajmy psu większą swobodę i pozwólmy samodzielnie odnajdować smakołyki.

UWAGA! Warto pamiętać, że niektóre czworonogi to psi furiaci, którzy będą chcieli jak najszybciej przewrócić zabawkę, aby od razu wypadły z niej wszystkie smakołyki. W takiej sytuacji należy przytrzymać zabawkę ręką na podłodze tak, aby pies jej nie wywrócił, i zachęcić pupila do spokojnego odkrywania skrytek.

ZABAWKI WĘCHOWE DIY

Wspomnieliśmy wcześniej, że zabawki interaktywne można także wykonać samodzielnie w domu. W tym celu wykorzystujemy np. kawałek papieru. Zwijamy go w kulkę, a następnie umieszczamy w środku ulubione przysmaki Twojego psa. Wołamy pupila do siebie i zachęcamy go do wyszukania skarbów.

Kolejną zabawkę można wykonać z rolki po ręczniku papierowym. Robimy w niej kilka otworów, z jednej strony zaginamy koniec tak, aby zamknąć rolkę i wsypujemy do niej kilka przysmaków, po czym zamykamy ją także z drugiej strony. Na czym polega zabawa? Kładziemy rolkę na podłodze i pozwalamy psu toczyć ją w taki sposób, aby przysmaki wypadały ze środka. Jednocześnie pilnujemy, aby pies nie gryzł zabawki!

Zabawy węchowe dla psa