Jak radzić sobie na spacerach podczas zagrożenia wirusem?

Opieka nad psem to m.in. codzienne spacery, których nie powstrzyma żaden wirus. Właściciele czworonogów każdego dnia muszą spacerować ze swoimi pupilami – to oczywiste. Pies ma w końcu swoje potrzeby, nie tylko fizjologiczne, ale także węchowe i łowieckie. Co jednak zrobić w obecnej sytuacji? Jak radzić sobie, kiedy w naszym otoczeniu szaleje niebezpieczny wirus? Oto kilka podpowiedzi!

Spokój i rozsądek

Po pierwsze zachowaj spokój i zdrowy rozsądek. Jeśli jesteś osobą starszą lub z osłabioną odpornością, czyli bardziej narażoną na działanie wirusa, poproś kogoś o pomoc w wyprowadzaniu psa – rodzinę, znajomych, sąsiadów. W obecnej sytuacji wiele osób organizuje sąsiedzką pomoc, więc z pewnością chętnych nie zabraknie ?

WAŻNE! Jeśli jesteś poddany domowej kwarantannie, pod żadnym pozorem nie możesz opuszczać domu! W takiej sytuacji również kontakt z innymi ludźmi nie jest wskazany, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie psa pod opiekę zaufanym osobom. Pamiętaj, że w
każdej chwili Twój stan zdrowia może się zmienić, dlatego już na początku kwarantanny zadbaj o swojego pupila.

A jeśli jesteś zdrowy i mobilny, i znasz osoby, które nie mogą lub nie powinny w obecnej sytuacji wychodzić z domu, zaoferuj im swoją pomoc w wyprowadzaniu psa. Możecie przekazać sobie pupila na odległość, na klatce schodowej, zachowując wszystkie środki ostrożności i unikając bliskiego kontaktu. Pamiętaj, że psiaki nie zarażają wirusem, a Ty możesz zrobić coś dobrego dla drugiej osoby.

Pies maltańczyk siedzi na schodach

 

Spacer? Tak, ale krótszy!

Jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych objawów i nie zostałeś poddany kwarantannie, możesz spokojnie spacerować ze swoim czworonogiem. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać kilku zasad.

W tym wyjątkowym czasie ogranicz długość spacerów. Fajnie spędza się czas z pupilem na świeżym powietrzu, zwłaszcza kiedy wiosna zaczyna rozpieszczać nas piękną pogodą, wyższą temperaturą i pierwszym promieniami słońca. W obecnej sytuacji warto jednak skrócić wyjścia i szybciej wrócić do domu, aby niepotrzebnie nie narazić się na kontakt z wirusem. Pozwól pupilowi na załatwienie potrzeb fizjologicznych i krótkie wybieganie, a potem czas do domu. Z pewnością jeszcze nadrobicie wszystkie wycieczki!

Pamiętaj, że w domu także możesz przeprowadzać różnorodne zabawy i szkolenia z psem, które zaspokoją jego instynkty i zapobiegną psiej nudzie. Pisaliśmy o tym w naszym artykule – zerknij koniecznie!

JAK SPĘDZIĆ CZAS W DOMU Z PSEM PODCZAS EPIDEMII WIRUSA?

Jeśli jednak marzy Ci się dłuższy spacer z pupilem, wybieraj miejsca, w których jest bardzo mało ludzi, a najlepiej nie ma nikogo, czyli lasy, polany, miejsca oddalone od miasta. Pamiętaj jednak, że najlepiej jest udać się tam pieszo, a jeśli musisz dojechać, zrezygnuj z komunikacji miejskiej i wybierz samochód.

SPRAWDŹ, JAKIE AKCESORIA MOGĄ CI SIĘ PRZYDAĆ PODCZAS JAZDY SAMOCHODEM

Buldog francuski patrzy w górę

Osiedlowi kumple muszą poczekać

To czas kiedy wyjątkowo powinniście odpuścić sobie spacerowanie w większej grupie. Jeśli dotychczas wyjścia z domu były dla Was okazją do spotkań ze znajomymi i psimi kumplami, w tym wyjątkowym czasie powinniście się rozdzielić i unikać kontaktu. Choć psy nie przenoszą koronawirusa, kontakt pomiędzy właścicielami może doprowadzić do niepotrzebnych zakażeń i jego rozprzestrzeniania się. Unikaj także wybiegów dla psów, parków i lasów, w których jest bardzo dużo ludzi. Wybieraj miejsca spokojne, gdzie ruch jest mniejszy, a Wy możecie spokojnie spacerować i tym samym ograniczyć niepotrzebny kontakt. Zabierz ze sobą także kilka gadżetów do aportowania, dzięki czemu umilisz pupilowi spacer.

Dwa psy rasy bokser na spacerze

Higiena przede wszystkim

Właściciele psiaków w tym czasie powinni wyjątkowo zadbać o zachowanie higieny. Oprócz worków na psie odchody, co wydaje się już być standardem, warto zabierać ze sobą na spacer jednorazowe rękawiczki ochronne, a po powrocie do domu dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym. Nie zaszkodzi również mieć przy sobie małą buteleczkę z płynem do dezynfekcji w razie nagłej potrzeby odkażenia rąk. Pamiętaj, że wirus może przenieść się na smyczy, obroży lub sierści Twojego psa, dlatego po każdym spacerze i kontakcie ze swoim pupilem, dokładnie umyj ręce. Możesz także zdezynfekować jego akcesoria.

 

To kilka najważniejszych zasad, o których warto pamiętać. Niełatwy czas przed nami, więc wspierajmy się nawzajem i róbmy wszystko, aby okres naszej „społecznej kwarantanny” jak najszybciej się skończył. Pamiętaj także, że czas z psiakiem można miło i kreatywnie spędzić  również w domu. Twój pupil będzie szczęśliwy, jeśli poświęcisz mu więcej czasu!