Spis treści:
- 1. Czy koronawirusem można zarazić się od psa?
- 2. Czy pies może przynieść do domu wirusa na sierści?
- 3. Czy i jak dezynfekować smycz i obrożę po spacerach?
- 4. Czy po każdym spacerze muszę kąpać psa?
- 5. Jak najlepiej poradzić sobie z psem, gdy zostaniemy poddani kwarantannie?
- 6. Czy psy mogą się bawić ze sobą podczas wirusa?
- 7. Czy w obecnej sytuacji mogę iść z psem na wizytę do lekarza weterynarii?
- 8. Jak zająć psa w domu?
- 9. Mój pies potrzebuje długiego spaceru, aby się wybiegać – co robić?
- 10. Czy mogę iść z psem na wybieg dla psów?
W sieci co chwilę pojawiają się nowe doniesienia związane z koronawirusem. Coraz częściej mówi się także o tym, że zwierzęta domowe mogą nas nim zarazić albo przynieść go do domu na sierści. Ile jest w tym prawdy i w co warto wierzyć? Wzięliśmy pod lupę kilka najczęściej zadawanych pytań i postanowiliśmy na nie odpowiedzieć. Oto wątpliwości, z którymi właściciele czworonogów borykają się najczęściej.
Czy koronawirusem można zarazić się od psa?
Możecie spać spokojnie, psiaki nie zarażają koronawirusem! Nie ma żadnych dowodów, które potwierdzałyby, że można zarazić się od psa. Wirus ten przystosował się do rozprzestrzeniania się między ludźmi, więc zwierzęta domowe nim nie zarażają.
Czy pies może przynieść do domu wirusa na sierści?
Niestety tak. W Hongkongu wykryto przypadek bardzo niskiego stężenia wirusa u psa. Nie pojawiły się jednak żadne objawy choroby, co wskazuje na to, że pies nie zachorował. Prawdopodobnie miał on kontakt z chorym właścicielem lub polizał zakażoną powierzchnię, przez co wirus znalazł się na powierzchni jego ciała. Dlatego tak ważne jest, aby w obecnej sytuacji nie tulić ani nie całować psa, a także dokładnie myć ręce po każdym kontakcie z nim, po spacerze i po wspólnej zabawie. Pamiętajmy także, aby unikać kontaktu z innymi ludźmi, którzy mogą przenieść wirusa na czworonoga przez dotyk.
Czy i jak dezynfekować smycz i obrożę po spacerach?
Dezynfekcja pomoże Ci pozbyć się wirusa, który może znaleźć się na powierzchni psich akcesoriów. Możesz wykorzystać do tego celu preparaty do dezynfekcji na bazie alkoholu lub kupić spirytus, rozcieńczyć go wodą (200 ml spirytusu 95% na 125 ml wody) i przelać do pojemnika z atomizerem. W ten sposób uzyskasz alkohol o stężeniu 60%, którym z powodzeniem możesz spryskać obrożę, smycz i szelki psa po powrocie ze spaceru. Dzięki temu zwiększasz bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.
Czy po każdym spacerze muszę kąpać psa?
Oczywiście, że nie! Możesz jednak zdezynfekować jego akcesoria, a do wyczyszczenia łap użyć specjalnego płynu. Pamiętaj także o częstszym czyszczeniu psiego legowiska i o myciu rąk po każdym kontakcie z pupilem.
Jak najlepiej poradzić sobie z psem, gdy zostaniemy poddani kwarantannie?
Kwarantanna to czas, kiedy pod żadnym pozorem nie powinieneś wychodzić z domu! Nawet krótki spacer z psem nie jest takim powodem, ponieważ nigdy nie wiesz, czy nie spotkasz kogoś na swojej drodze. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, poproś o pomoc rodzinę, znajomych, sąsiadów lub osoby, które w obecnym czasie oferują pomoc w wyprowadzaniu psów – powstało już wiele takich inicjatyw. Pamiętaj jednak, że nie możesz mieć kontaktu z tą osobą! Przygotuj psa do spaceru, zdezynfekuj jego smycz i obrożę, i przypnij o umówionej godzinie przed drzwiami mieszkania – zrób to w rękawiczkach. Osoba, która będzie go odbierać, również powinna być wyposażona w rękawiczki, a po spacerze powinna zostawić psa pod drzwiami mieszkania.
Możesz także na czas kwarantanny oddać czworonoga pod opiekę rodzinie lub znajomym, a także skorzystać z usług hotelu dla psów. To bardzo ważne, aby zachować wszelkie środki ostrożności!