Psie życie w czasie epidemii – jak ułatwić pupilowi dostosowanie się do zmian?

„Dlaczego oni ciągle siedzą w domu?” – od pewnego czasu z pewnością właśnie tak myśli niejeden pies. Często zwierzaki tęskniły za swoimi właścicielami, kiedy nie było ich w domu, nie mogły doczekać się wspólnej zabawy i spaceru, a tu nagle taka zmiana! Kanapa zajęta przez cały dzień, więc nie ma chwili niedozwolonego relaksu na mięciutkich poduszkach, ciągle jakieś hałasy i kręcenie się po mieszkaniu, a do tego jakoś dziwnie zmienił się rytm dnia.

Choć może wydawać się to śmieszne, Twojemu psu także trudno przyzwyczaić się do obecnej sytuacji. Nawet on miał ustalony schemat dnia, który, choć często wypełniony również oczekiwaniem na Twój powrót, był dla niego czymś, co znał i co układało mu dzień. Nagle wszystko się zmieniło i pies może tego nie rozumieć. Tobie także trudno jest się przyzwyczaić do obecnej sytuacji, więc nie możesz dziwić się swojemu pupilowi. Zadbaj zatem o to, aby jak najlepiej wesprzeć go w tych chwilach i sprawić, że powrót do normalności nie będzie dla niego traumatyczny.

Co zatem zrobić, aby pies nie przeżył szoku i łatwiej wrócił do normalności, kiedy epidemia się skończy i powrócimy do swoich obowiązków? Oto kilka naszych podpowiedzi.

1. Nie łam zasad, które dotychczas obowiązywały

Jeśli w Waszym wspólnym życiu do tej pory obowiązywały określone reguły, których nie można było łamać, nadal trzymaj się tych postanowień! Pies nie mógł wskakiwać na kanapę lub fotel? Teraz nie powinno się w tej kwestii nic zmienić. Otrzymywał smaczki tylko podczas zabawy lub wspólnego treningu? W takim razie nie dokarmiaj go z nudów. Jedliście kolację osobno? Niech nadal tak pozostanie. Pupil miał zakaz wchodzenia z Tobą do łazienki? Więc teraz też zostaje po drugiej stronie drzwi. Pamiętaj, że wspólne spędzanie czasu nie powinno skłaniać Cię do uległości wobec psa. Jeśli pozwolisz mu poleżeć z Tobą na kanapie, choć dotychczas tego nie robił, on pomyśli, że teraz już tak będzie zawsze – nie zrozumie, że to wyjątkowy czas.

Wesoły pies rasy border collie patrzy w kierunku właściciela podczas wspólnej zabawy w domu.

2. Staraj się przestrzegać Waszego schematu dnia

Wasze dni miały określony schemat? Poranny spacer, śniadanko, wieczorna zabawa? Do tego wszystkiego także Twój pies jest przyzwyczajony. On też funkcjonuje według ustalonego planu dnia, więc warto, aby nadal tak pozostało. Oczywiście wiadomo, że skoro jesteś w domu, możecie częściej wyjść na spacer – to na pewno ucieszy wiele psiaków i ich pęcherze, zwłaszcza jeśli często zdarzało Ci się wracać z pracy nieco później. Jednak w pozostałych kwestiach, takich jak: karmienie, odpoczynek, wspólna zabawa lub inne rytuały, postaraj się zachować pewną regularność. Oczywiście drobne modyfikacje są możliwe, pamiętaj jednak, aby nie wywracać Waszego rytmu dnia do góry nogami.

 

3. Zajmij psa na dłużej i przetestuj coś nowego

Możesz poświęcić pupilowi więcej czasu i wykorzystać wspólnie spędzane dni na zabawę lub naukę nowych komend? Świetnie! To bardzo dobry pomysł. Pamiętaj jednak, aby dać psu także możliwość samodzielnej zabawy. Kup mu smaczki i zabawki, które zajmą go na dłużej, np. kości do żucia, albo zabawki, w których schowasz psie smakołyki, dzięki czemu pies zajmie się sobą, a przy okazji zaspokoi swoje potrzeby węszenia, zabawy i odkrywania. To dobry czas, aby przetestować nowe zabawki i zobaczyć, jak pupil na nie reaguje. Może mata węchowa, kula smakula albo zabawka interaktywna? Sprawdź, co jeszcze może spodobać się Twojemu psu!

 

ZOBACZ CAŁĄ OFERTĘ ZABAWEK DLA PSA

 

Szary pies rasy sznaucer miniaturowy w niebieskiej obroży stoi na kanapie podczas zabawy z właścicielem.

4. Znajdź czas tylko dla siebie i zostaw psa samego

Nie spędzaj z psem 24 godzin na dobę! To bardzo ważne, aby Twój pupil umiał także zająć się sam sobą, tak jak to robił do tej pory, kiedy Cię nie było, i nie chodził za Tobą krok w krok. Może w tym czasie się zdrzemnąć, poleżeć na legowisku, posiedzieć na balkonie, wygrzewając się w słońcu, lub zwiedzić ogródek. Kiedy bowiem wrócisz do pracy, stanie się dla niego dziwne, że nie spędzasz z nim tyle czasu ile dotychczas, i może go dopaść lęk separacyjny. Warto zatem zrobić wszystko, aby uniknąć takiej sytuacji. Zajmij się swoimi sprawami, wyjdź do sklepu, posiedź w innym pokoju, zrób sobie domowe SPA i nie zwracaj na pupila uwagi przez pewien czas – niech to będzie czas tylko dla Ciebie.

 

Pamiętaj, że pies także żyje według określonego rytmu dnia, staraj się nie wprowadzać w nim wielkich zmian. Dzięki temu powrót do normalnego funkcjonowania po zakończeniu epidemii zarówno dla niego, jak i dla Ciebie będzie zdecydowanie łatwiejszy.