Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Koty to bardzo czyste zwierzęta – dbają o swoje futerka, potrafią odmawiać jedzenia z zabrudzonych misek lub picia nieświeżej wody. Nasze domy nie są naturalnym środowiskiem kotów, dlatego aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto nauczyć kota załatwiania potrzeb fizjologicznych w kuwecie. To nic trudnego. Przekonaj się!

Czy kota trzeba uczyć korzystania z kuwety?

Jeśli mieszkamy z kotem pod jednym dachem, nieocenione jest, gdy kot potrafi korzystać z kuwety. Młode kocięta, wychowujące się z mamą, która potrafi załatwiać potrzeby fizjologiczne w kuwecie, nie mają problemu z nauką czystości, ponieważ robią to przez obserwację. Jeśli trafia do nas kocię, które np. zostało porzucone przez matkę, nauka korzystania z kuwety spada na opiekunów. Dobra wiadomość jest taka, że koty bardzo szybko się uczą!

Nauka korzystania z kuwety krok po kroku

Koty mają instynktowną potrzebę zakopywania swoich odchodów i to niewątpliwie działa na korzyść w procesie uczenia się. Najwcześniej naukę powinniśmy zacząć w 6 tygodniu życia zwierzaka. Wcześniejsze starania nie przyniosą efektu. Oto jak powinna przebiegać nauka – krok po kroku!

Krok 1. Początkowo udostępnij kocięciu jedno pomieszczenie. W ustronnym miejscu postaw kuwetę lub dwie. Kocię powinno mieć kuwetę w zasięgu wzroku. Ważne, by kuwety nie stały w pobliżu miejsca, w którym kot je.

Krok 2. Po każdym posiłku lub napojeniu umieść kocię w kuwecie – pozwól mu eksplorować swobodnie przestrzeń, obwąchiwać, kopać. W ten sposób przyzwyczajasz malucha do kuwety. Całkiem możliwe, że zwierzę bardzo szybko zrozumie, czym powinno się zająć.

Krok 3. Obserwuj kocię – jeśli wydaje się niespokojne, przykuca, miauczy – warto włożyć je do kuwety, bo być może w ten sposób sygnalizuje potrzeby fizjologiczne.

Krok 4. Jeśli kocię załatwi się do kuwety po raz pierwszy – pochwalmy je! Pozwól mu chwilę obwąchać zakopane odchody. Po wyjściu z kuwety możesz nagrodzić zwierzaka pochwałami lub przysmakiem (nie karmimy kota w kuwecie!).

Czy dorosłego lub starszego kota również można nauczyć korzystania z kuwety? Tak! Postępujemy dokładnie w ten sam sposób co z młodym kotem.

Kot wchodzący do kuwety

Jaką kuwetę dla kota wybrać?

Tutaj w zasadzie są dwie główne zasady – kuweta powinna być otwarta i powinna mieć odpowiednią wielkość, by kot mógł swobodnie się w niej poruszać – grzebać, wąchać, wydalać, zakopywać i przyjmować odpowiednie pozycje. Taka kuweta jest również wygodniejsza w sprzątaniu. Jeśli chodzi o wielkość, przyjmuje się, że:

  • długość kuwety = 1,5-2 długości kota (bez ogona),
  • szerokość kuwety = min. jedna długość kota (bez ogona).

Kuweta zamknięta dla kota chroni przed rozsypywaniem żwirku i być może lepiej wygląda. Jednak przechodzenie przez drzwiczki może być dla kota niemiłe – koty nie zawsze lubią ocierać się o coś grzbietem. W przypadku takiej kuwety każde wejście i wyjście może wiązać się z dyskomfortem i niepotrzebnym stresem.

Czytaj więcej: Jaka kuweta dla kota? Jaką wybrać i gdzie ją postawić?

Samoczyszcząca kuweta dla kota – czy to dobry pomysł?

Kuwety samoczyszczące nie są polecane przez lekarzy weterynarii ani behawiorystów. Większość kuwet samoczyszczących nie spełnia wymagań wielkościowych. Kuweta nie może być za mała, bo kot nie będzie miał swobody ruchów. Mimo czujników, które uruchamiają czyszczenie po wyjściu kota z kuwety, nie możemy mieć pewności, że mechanizm któregoś dnia się nie zepsuje i uruchomi w momencie, kiedy kot przebywa w środku. To może spowodować traumę, zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu nie będzie człowieka, który mógłby udzielić kotu pomocy. Dodatkowo takie kuwety pomagają zachować porządek wizualny, natomiast pojemniki, do których trafiają odchody, nie są szczelne i nieprzyjemny zapach nadal jest wyczuwalny, a to ma kolosalne znaczenie dla kota!

Gdzie umieścić kocią kuwetę?

Kot powinien mieć stały i swobodny dostęp do kuwety. Warto zapewnić kotu prywatność i spokój – z dala od ludzi, dzieci i innych zwierząt, ponieważ kot odczuwa silny stres w momencie, gdy ktoś przeszkadza mu w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie powinniśmy jednak umieszczać kuwety w ciasnych, ciemnych kątach. Złym rozwiązaniem jest również stawianie kuwet w szafkach, gdzie jest ciasno, a wentylacja jest słaba – takie rozwiązanie może skończyć się tym, że kot chętniej będzie się załatwiał poza kuwetą.

Kot w kuwecie

Jaki żwirek dla kota?

Rozróżniamy trzy rodzaje żwirków: bentonitowe, silikonowe i drewniane. Najlepszym wyborem jest naturalny, bezzapachowy żwirek. Jednak najlepiej sprawdzać, co kotu najbardziej odpowiada. Są koty, które preferują żwirki zbrylające się, inne wolą niezbrylające. Ważne jest to, że jeśli już kot zaakceptuje dany rodzaj podłoża w kuwecie, nie powinniśmy tego zmieniać. Są koty, które po zmianie podłoża nie załatwią się lub po prostu zrobią to poza kuwetą. Warstwa żwirku powinna mieć mniej więcej 3-5 cm grubości, tak aby kot mógł swobodnie zakopać swoje odchody.

Niezwykle ważne jest utrzymywanie kuwety w czystości. Gdy w kuwecie nie panują sprzyjające warunki, kot może odmówić załatwiania potrzeb fizjologicznych w kuwecie. Kuwetę powinniśmy sprzątać dwa razy dziennie, natomiast całkowita wymiana żwirku i czyszczenie kuwety środkiem dezynfekującym powinno się odbywać raz w tygodniu.

Czytaj więcej: Ile żwirku wsypać do kuwety i jak często go wymieniać?

Kot nie chce korzystać z kuwety – co zrobić?

Kiedy kot przestaje załatwiać się w kuwecie, powinniśmy się przyjrzeć bliżej sytuacji. Przyczyna może być banalna – od źle dobranej kuwety, poprzez złą lokalizację kuwety, aż po niedostateczną higienę kuwety. Takie błędy łatwo zaobserwować i łatwo je naprawić. Jednak czasem koty oddają mocz i stolec poza kuwetę z powodu problemów zdrowotnych lub zaburzeń psychicznych, dlatego nie możemy lekceważyć takich objawów ¬– w razie ich wystąpienia jak najszybciej powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Czytaj więcej: Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?