Jak przygotować psa na pojawienie się kota?

hero

Masz już psa, ale chcesz, aby w Twoim domu pojawił się również kot? Świetnie! Zanim jednak przygarniesz nowego zwierzaka, warto odpowiednio się do tego przygotować. Co musisz zrobić? Przede wszystkim powinieneś zadbać o 3 sprawy: trening, przestrzeń i bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Obejrzyj ten odcinek! Piotr razem z Władkiem pokażą Ci wszystko krok po kroku.

DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE:

smakołyki treningowe,

– zabawki,

– bramka,

– kaganiec,

– metrowa linka.

TRENING KOMENDY „NIE”

Na początku należy nauczyć psa umiejętności rezygnowania. W tym przypadku najlepsza jest komenda „NIE”. Jak to zrobić? Naucz psa rezygnowania ze smakołyków, które kładziesz na ziemi – najpierw siedząc na podłodze, później na stojąco, a następnie w ruchu. Dokładny opis wszystkich czynności i wideo z instruktażem behawiorysty znajdziesz w artykule Uczenie psa komendy „nie”.

Pies i kot w domu

REZYGNOWANIE Z ZABAWEK

Kiedy pies opanuje umiejętność rezygnowania z przysmaków, przejdź do wykorzystania zabawek. Dzięki temu pupil nauczy się rezygnowania z czegoś, co ucieka. Rzuć np. piłeczkę i wydaj komendę „NIE”. Jeśli pies zrezygnuje z pogoni za zabawką, nagrodź go możliwością pogoni za inną zabawką, chwycenia jej i wspólnego przeciągania. Taka nagroda będzie dla niego równie atrakcyjna!

Pies i kot w domu

PRZESTRZEŃ

Kolejnym etapem jest przygotowanie przestrzeni, w której zwierzaki będą przebywały. Po pierwsze, przestrzeń w mieszkaniu należy zorganizować tak, aby w niebezpiecznych sytuacjach kot miał możliwość ucieczki przed psem. Dobrym rozwiązaniem będą np. stabilnie zamontowane półki, wysokie drapaki itp.

Przed pojawieniem się w domu kota należy również przyzwyczaić psa do tego, że jego przestrzeń będzie ograniczona. W tym celu możesz wykorzystać np. bramkę, którą montuje się w drzwiach. W ten sposób ograniczysz psu dostęp do części pomieszczeń, w których kot będzie miał bezpieczne schronienie w pierwszych tygodniach swojego pobytu.

Należy również pamiętać, że przebywanie w jednym mieszkaniu na początku może być wielkim przeżyciem dla obu zwierząt. Kot może bać się drugiego, często większego i silniejszego drapieżnika, z kolei obecność kota może powodować u psa ekscytację lub niepokój. Dlatego też pierwsze zapoznanie warto wykonać przez zamontowaną bramkę. Dzięki temu zarówno kot, jak i pies będą czuły się komfortowo, będą mogły się swobodnie obwąchać, a dodatkowo pies nie będzie miał możliwości pogoni za kotem.

Pies i kot w domu

BEZPIECZEŃSTWO

Decydując się na przygarnięcie kota, należy zadbać o bezpieczeństwo zwierząt. Przede wszystkim musisz mieć pewność, że pies nie zrobi krzywdy kotu, dlatego przyzwyczaj go do noszenia kagańca.

ZOBACZ, JAK NAUCZYĆ PSA NOSZENIA KAGAŃCA

Dodatkowo przyzwyczaj psa również do noszenia krótkiego, metrowego sznurka (nie powinna to być smycz). Jeśli pupil będzie chciał pogonić kota, zawsze będziesz mógł go przytrzymać i uniemożliwić mu pogoń.

Pies i kot w domu