Jak widzą koty?

To, że koty są piękne, puszyste i obłędnie słodkie, wie każdy posiadacz tego cudownego zwierzątka. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak Wasi milusińscy patrzą na świat? Ich oczy, pomimo że dosyć podobne do ludzkich, działają w całkowicie odmienny sposób. Jak są zbudowane i co dokładnie widzi kot? Przekonajcie się sami!

Jak zbudowane jest oko kota?

Zacznijmy od krótkiej lekcji anatomii! Oczy ssaków, a więc również kotów zbudowane są z kilku głównych elementów, a każdy z nich ma swoje konkretne zadanie w procesie widzenia. I tak na przykład za ochronę narządu wzroku odpowiadają powieki. Już tutaj pojawia się pierwsza różnica pomiędzy okiem kota a człowieka. U ludzi powieki są dwie, natomiast koty mają o jedną więcej. Dodatkowa, trzecia powieka u kota zwana jest błoną migawkową lub migawką. Odpowiada ona głównie za dodatkową ochronę narządu wzroku i zapewnia mu odpowiednie nawilżenie nawet w niekorzystnych warunkach panujących na zewnątrz. Warto dodać, że koty korzystają z niej nieświadomie, głównie podczas snu. Jeśli błona zaczyna być widoczna i możesz ją wyraźnie zauważyć, to znak, że warto udać się do weterynarza – przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być między innymi infekcje wirusowe lub obecność pasożytów.

Pod kocimi powiekami znajduje się właściwy narząd wzroku – gałka oczna z charakterystyczną błoną odblaskową. To ona odpowiada za to, jaki obraz przekazywany jest do mózgu. A jak właściwie działa? Zmieniająca rozmiar źrenica reguluje ilość światła wpadającą do wnętrza oka. Jest ono następnie odbierane przez receptory – czopki oraz pręciki. W porównaniu z człowiekiem kot ma dużo więcej tych drugich. Co to oznacza? Pręciki odpowiadają za widzenie w ciemności, a także za rozpoznawanie kształtów i ruchu. Dzięki temu koty widzą w nocy kilkukrotnie lepiej niż ludzie! Ponadto są dużo bardziej wyczulone na nawet najdrobniejsze poruszenie w otoczeniu. Przelatująca mucha czy mysz przebiegająca w trawie dla nas są czasem niemal niedostrzegalne, a kot nie ma z ich zlokalizowaniem najmniejszego problemu. I nic w tym dziwnego! Ewolucyjnie koty są przecież drapieżnikami, których przetrwanie przed udomowieniem zależało od tego, jak skutecznie polują.

Pole widzenia kota

Duża liczba pręcików znajdujących się w siatkówce oka oprócz lepszego widzenia w ciemności i większego wyczulenia na ruch zapewnia kotom również inne korzyści. Dzięki nim oczy zwierzęcia rejestrują więcej światła i to nie tylko tego padającego na wprost. Pole widzenia kota jest aż o 20 stopni szersze niż ludzkie i wynosi dokładnie 200 stopni. Oznacza to, że nasz kot szybciej niż my zauważy to, co znajduje się za nim, i zareaguje na to.

Ostrość widzenia kota

Świat widziany oczami kota wygląda zupełnie inaczej niż nasz. Ludzie dostrzegają wyraźnie obiekty oddalone nawet o kilkadziesiąt metrów, które wyostrzają się jeszcze bardziej wraz ze zmniejszaniem odległości. Jednak im szybciej obiekty się poruszają, tym trudniej nam uchwycić ich szczegóły. U kotów sytuacja jest niemal odwrotna! Kot, patrząc przed siebie, widzi tylko na 6 metrów, a ostry obraz uzyskuje jedynie na środku pola widzenia. Sytuacja zmienia się, gdy obiekt się poruszy. Wtedy dopiero koci wzrok ujawnia swoją moc i zwierzę dostrzega ruch o wiele, wiele szybciej od nas.

Zbliżenie na koci nosek i niebieskie kocie oczy.

Jak kot widzi w ciemnościach?

Nocne widzenie kota jest zdecydowanie lepsze niż ludzkie. Nie jest to jednak kolorowy obraz, a świat widziany jest raczej w odcieniach szarości. Widzenie w ciemnościach w dużej mierze umożliwia kotom błona odblaskowa. Odbija ona światło tak, by trafiało do pręcików jak najkrótszą drogą. Można powiedzieć, że to taki koci noktowizor! To, co dla nas jest całkowicie czarne i spowite ciemnością, Twój milusiński przyjaciel zobaczy więc całkiem wyraźnie.

Czy koty widzą kolory?

To bardzo ciekawe pytanie, bo przecież nie wszystkie zwierzęta potrafią dostrzec takie samo spektrum kolorów jak my. W przypadku kotów jest ono jednak bardzo podobne. A jak to wygląda dokładnie? Wyobraźmy sobie, że patrzymy przez lekko zaparowane okulary ze szkłami w kolorze niebieskim, fioletowym, żółtym lub zielonym. To porównanie dość obrazowo pokazuje, jak kot widzi świat w świetle dziennym, bo takie właśnie kolory zwierzęta głównie rozróżniają. Co ciekawe, widzą także światło ultrafioletowe.

Węch i inne zmysły a widzenie

Wzrok, pomimo że niezwykle ważny, jest jedynie jednym z kilku używanych przez kota zmysłów. Tak samo cenny podczas polowania (również na zawartość Twojej lodówki ?) i innych codziennych kocich czynności jest węch. Jest on na tyle rozwinięty, że Twój pupil bez problemu potrafi wyczuć, czy nie głaskałeś przypadkiem innego kota! Na pewno zauważyliście też, że Wasi milusińscy obwąchują zapamiętale zawartość miski przed jej opróżnieniem. To właśnie zapach decyduje o tym, czy coś zostanie uznane za pożywienie, czy też wręcz przeciwnie. Koci słuch to natomiast prawdziwy radar! Umięśnione uszy mogą obracać się w kierunku źródła dźwięku, wyłapując nawet najmniejsze szmery. Dzięki temu koty potrafią usłyszeć wyraźnie interesujące je odgłosy nawet z odległości kilkudziesięciu metrów.