Spis treści:
Kocia kuweta to ważny element wyposażenia domu, w którym mieszka kot. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że to coś więcej niż zwykła ubikacja naszego pupila. Dobranie odpowiedniej wielkości kuwety, ustawienie jej w dogodnym miejscu i regularne jej sprzątanie są niezwykle ważne. Niestety zdarza się, że właściciel dowiaduje się o tym, gdy kot zaczyna mieć niepokojące objawy ze strony układu moczowego, nazywane nierzadko syndromem urologicznym kotów (FLUTD). By uniknąć przykrych niespodzianek i chorób, warto od początku zapewnić kotu jak najlepszą kuwetę i mieć pod kontrolą to, jak mruczek załatwia swoje potrzeby. Bo bardzo często pierwsze niepokojące objawy zaczynają się właśnie w kociej kuwecie.
JAK KOT ODDAJE MOCZ I KAŁ W KUWECIE?
Zanim kot wydali odchody, musi odbyć cały koci rytuał, który jest niezwykle ważny dla zachowania jego zdrowia, w tym zdrowia psychicznego. Związane jest to jest z jego naturą i kocimi instynktami.
-
- Kot wchodzi do wybranej kuwety, uważnie ją obwąchuje. Bywa, że w jednym domu jest więcej niż jeden kociak, w takiej sytuacji obwąchiwanie terenu będzie dokładniejsze i zajmie więcej czasu.
- Kolejno, gdy osobnik wybierze już dla siebie idealne miejsce, grzebie w żwirku. To grzebanie łapami jest także ważne, a niektórzy naukowcy uważają, że najważniejsze, chociaż są koty, które zupełnie pomijają ten element. Kot jednak powinien móc swobodnie kopać.
Istotny jest dobór odpowiedniego żwirku, by grzebanie w nim było przyjemne. Każdy zwierzak ma swoje preferencje. Nie bez znaczenia jest także ilość nasypanego żwirku – koty w większości lubią, gdy jest go więcej, ale nie za dużo. Istotne jest też, z jakiego surowca jest zrobiony, jego tekstura i zapach, czyli rodzaj żwirku. Na rynku zoologicznym jest ich spory wybór, jednak nie każdy żwirek, który znajdziemy w sklepie, tak naprawdę nadaje się dla kota. Są takie, które się zbrylają, lub bardziej naturalne – niezbrylające się. Drewniane, silikonowe czy bentonitowe. Pylące i niepylące. Są formy drobne i o większych ziarnach. Zapachowe lub też bez zapachu. Dowiedziono, że im bardziej naturalne jest wypełnienie kuwety, tym lepiej. Innymi słowy: im bardziej żwirek przypomina miejsce, gdzie koty bezdomne czy wychodzące załatwiają swoje potrzeby, tym mniej frustrujące dla kota jest załatwianie się w nim. I bardziej przyjemne. Tak więc należy stosować jak najbardziej naturalne, struktura przypominające piach, bezzapachowe produkty. Najlepiej nie sztuczne, nie silikonowe. Eksperci zalecają nawet naturalny piach czy torf. Pamiętajmy, że każdy kot ma swoje preferencje i częste zmiany podkładu w kuwecie także mogą być dla czworonogów stresujące. Dobrze więc trzymać się jednego zaakceptowanego przez kota produktu.
- Kolejny etap to oddawanie moczu lub kału. By oddać mocz, kot przyjmuje dość swobodną, lecz odpowiednią pozycję. Charakteryzuje się ona prostym grzbietem pochylonym ku dołowi. Podobnie przy oddawaniu kału – kot musi napiąć tłocznię brzuszną w pozycji stojącej. Kolejno wyprężyć grzbiet i przyjąć pozycję kucną.
Dlaczego tak dokładnie to opisuję? Po to, żeby wytłumaczyć, że wszelkie zakryte kuwety nie są dobre. Większość lekarzy czy behawiorystów w ogóle nie poleca tzw. budek do kuwet. Uważa się, że w takim miejscu kot nie jest w stanie swobodnie przyjąć prawidłowej postawy do defekacji czy mikcji. Nie jest w stanie też obserwować otoczenia, uciec, gdy coś go zaniepokoi. A każdy kot w trakcie korzystania z kuwety jest bardzo czujny i musi czuć się bezpiecznie. A więc musi kontrolować otoczenie. My, opiekunowie, nie jesteśmy w stanie zobaczyć, czy aby na pewno pupil się nie garbi, czy jego postawa jest swobodna, czy nie jest po prostu za duży do danej kuwety. Zdarza się, że kuweta kupiona dla kociaka jest zbyt mała dla dorosłego kota, ale nie każdy pamięta, by to sprawdzić. Przyjmowanie nieprawidłowej postawy przez pewien czas (bo przecież kot jakoś załatwić się musi) może odbić się na zdrowiu fizycznym i psychicznym zwierzęcia.
- Kolejny etap to dokładne zagrzebywanie swoich odchodów. Jak można się domyślać, tu także rodzaj żwirku ma znaczenie.
- Na koniec zwierzak raz jeszcze wącha teren, a następnie opuszcza kuwetę.
IDEALNA KUWETA, CZYLI JAKA?
Taka kuweta przede wszystkim powinna być duża i otwarta. A dokładnie jak duża? Należy ją dobrać do rozmiarów dorosłego kota (dokładnie do długości jego ciała).
Długość kuwety = 1,5-2 długości kota (bez ogona),
szerokość kuwety = min. jedna długość kota (bez ogona).
Posługując się takim schematem, należy dokonać wyboru kuwety. Zazwyczaj w gabinecie słyszę: o matko, to będzie duża kuweta! Dokładnie tak, tylko w takiej kot swobodnie i bez stresu będzie mógł grzebać, wąchać, wydalać i zakopywać. I co najważniejsze, przyjmować odpowiednie pozycje. Jak wspomniałam, kuwetka nie powinna być zakryta, zawsze forma otwarta będzie lepsza. Zakryta kuweta to także kuweta w szafce, szufladzie czy innym schowanym miejscu.