KOT PERSKI

To bez wątpienia najpopularniejsza rasa kotów długowłosych. Choć wielu kojarzy persa z chłodem i arystokratyczną niedostępnością, to jest to nic innego jak koci stereotyp. W rzeczywistości persy bardzo szybko przywiązują się do człowieka, bez którego nie potrafią funkcjonować.

Usposobienie

Koty perskie zachwycają swą dostojnością i spokojem. Wiele osób kojarzy je ze starych filmów o życiu arystokracji, w których koty te z dumą przechadzają się po salonach. W rzeczywistości jednak persy wcale nie potrzebują luksusowej przestrzeni. Zamiast stylowego kociego szezlongu wybiorą miękką, wysłużoną kanapę. To zdecydowani domatorzy. Za taki stan rzeczy odpowiadają celowe zabiegi, jakim hodowcy, na przestrzeni wieków, poddawali tę rasę.

Mała ruchliwość persów spowodowana jest także ich budową ciała, która nie jest dostosowana do intensywnych harców. Decydując się na persa, nie należy jednak myśleć o nim w kategoriach kota, który zajmie się sobą sam. Pers to zdecydowanie kot, który potrzebuje towarzystwa człowieka. Odradzamy więc jego posiadanie osobom, których często nie ma w domu lub które prowadzą intensywny tryb życia. W kwestii przywiązania do człowieka persy zdecydowanie są w kociej czołówce.

Persy pokochają Cię za pieszczoty na kanapie i zabawę na dywanie. Większość z nich nie przepada za wspinaczkami, nie oznacza to jednak, że należy pozbawiać je takiej możliwości. Codzienna zabawa to dla persa nie tylko element rozrywki, ale także dbania o kondycję ich malutkiego, krępego ciałka. Dobra, niezbyt intensywna zabawa jest szczególnie korzystna dla zdrowia persa.

Zbliżenie na pyszczek kota perskiego.

CHARAKTER PERSA

Prócz niezwykłej łatwości przywiązywania się do człowieka to, co zdecydowanie wyróżnia persy, to z pewnością ich niebywała inteligencja. To koty, które od porozumiewania się za pomocą miauczenia zdecydowanie wolą obserwację.

Persy doskonale wyczuwają ludzkie emocje. Często wolą towarzystwo ludzi niż innych zwierząt. Są dobrymi opiekunami do dzieci, a także doskonałymi towarzyszami dla osób starszych. Warto jednak uwzględnić spokojny charakter persów. Ekspresyjne i hałaśliwe towarzystwo może im przeszkadzać.

CODZIENNA PIELĘGNACJA

Prócz spokojnego usposobienia tym, co z pewnością wyróżnia persy na tle innych kocich ras, jest szczególna potrzeba pielęgnacji. I to codziennej!

Ich piękne, długie futro wymaga kilkunastominutowego czesania nawet dwa razy dziennie. Bez tego zabiegu pielęgnacyjnego szybko zacznie się filcować. Szczotkując persa, należy zadbać o to, aby grzebień dotarł do jego skóry. Jest to niezbędne dla wyczesania podszerstka. Konieczne jest także ostrożne czesanie całego futra drucianą szczotką.

W odróżnieniu od innych kotów persy raz w miesiącu powinny być kąpane. Dotyczy to zwłaszcza tych futrzaków, które mają futro podatne na przetłuszczanie. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do kociej kąpieli, przydatna będzie wizyta u weterynarza, który nie tylko podpowie, jak przeprowadzić tę czynność bezboleśnie, ale też opowie o najlepszych preparatach do pielęgnacji futra kotów długowłosych.

Dobrą informacją jest to, że persy bardzo lubią codzienne zabiegi upiększające i traktują je jako element nawiązywania więzi z człowiekiem. Warto więc potraktować te czynności jako chwilę wspólnego relaksu.

Persy – RASA SZCZEGÓLNIE WYMAGAJĄCA

Każdy zwierzak potrzebuje mądrego opiekuna. Persy należą jednak do grupy, która wymaga szczególnej odpowiedzialności.

Do codziennej pielęgnacji futra dodać należy pielęgnację oczu tego kota. Ze względu na specyficzną budowę persiego noska sierściuchy te narażone sią na zatykanie kanalików łzowych oraz na spływanie wydzieliny z oczu. Nasz koci przyjaciel, ze względu na gęste i długie futro, nie poradzi sobie z tym samodzielnie. Zaniechanie codziennej pielęgnacji oczu skutkuje ryzykiem rozwoju bakterii i powstawaniem strupków wokół oczu kota. W tym przypadku doskonale sprawdzą się płatki kosmetyczne – suche lub nasączone wodą, jeżeli pojawią się strupki.

Tak, jaki w przypadku pielęgnacji futra, tak i tutaj możemy liczyć na łagodny charakter naszego czworonożnego przyjaciela. Rzecz jasna persy również miewają swoje humorki. Należy więc pamiętać, aby codzienna pielęgnacja nie była czymś, co kojarzy się kotu z niechcianą koniecznością.

Persy to także koty, które w sposób szczególny wymagają kontrolowania stanu zdrowia. Często bowiem mogą – ale nie muszą! – cierpieć na genetyczną postać wielotorbielowatości nerek. Jeśli decydujesz się na persa z hodowli, musisz zwrócić więc szczególną uwagę na wybrane źródło. Hodowcy nie powinni rozmnażać kotów obciążonych wadliwym genem. Jednak, jak się łatwo domyśleć, nie każdy stosuje się do tych zasad. Najczęściej torbiele występują w obu nerkach i początkowo właściciel możne nawet nie zauważyć żadnych symptomów. Dla pewności najlepiej więc pamiętać o cyklicznych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Choroby tej niestety nie da się wyleczyć, jednak odpowiednia dieta i płynoterapia z pewnością poprawią codzienne funkcjonowanie naszego kota.

Na podlodze leży kot perski.

ŻYWIENIE PERSÓW

Podstawowe zasady żywienia persów nie odbiegają szczególnie od żywienia innych kotów. Ze względu na płaski pyszczek koty perskie mogą mieć jednak problem z jedzeniem. Dlatego należy podawać im pokarm w płaskich, dużych miseczkach.

Warto również pamiętać, że te futrzaki to szczególnie duże łakomczuchy. W ich kocich główkach znajduje się wiele pomysłów na to, jak namówić właściciela na kolejny przysmak. Należy mieć to na uwadze i nie dać się nabrać, bo przy mało intensywnym stylu życia persów łatwo u nich o nadwagę.

Wybierając karmę dla persa, należy zwrócić szczególną uwagę na dużą zawartość biotyny, która korzystnie wpływa na stan wymagającego futra naszego kociego przyjaciela.

CIEKAWOSTKI NA TEMAT PERSÓW

  • Persy to doskonałe koty do felinoterapii. Połączenie ich delikatnego charakteru, miłości do człowieka i wypielęgnowanego futra nie mają sobie równych.
  • Persy są niestety jednymi z najczęściej trafiających do schronisk kotów. Wszystko ze względu na modę, która szybko potrafi się opatrzeć ich właścicielom. Pamiętaj, aby nie brać z nich przykładu!
  • Persy nie od zawsze mają spłaszczone pyszczki. To bardzo stara rasa kotów, która kiedyś miała zupełnie inną budowę noska.
  • Koty perskie są jednymi z droższych kotów. Pers z rodowodem to wydatek ok. 2000–2500 zł.
  • Koty perskie mogą żyć nawet 17 lat.
  • Persy zdecydowanie nie są kotami wychodzącymi. Ich u lubionym miejscem jest dom i kanapa.