Spis treści:
Życie z psami ras małych i miniaturowych pod wieloma względami bywa bardzo wygodne – możliwość łatwego transportowania psa, również na naszych rękach, mniejsze akcesoria, mniejsza klatka transportowa, mniejsze ilości karmy i wszelkich leków oraz suplementów przeliczanych na kilogram masy ciała. Jednocześnie jako właściciele psów mini możemy zmagać się z wieloma trudnościami, które nie dotyczą psów w rozmiarze standardowym i dużym. Na co zatem należy zwracać uwagę podczas codziennego funkcjonowania oraz wspólnych aktywności, by móc jak najlepiej zadbać o zdrowie i komfort psów ras małych i miniaturowych? Kompleksowo odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.
Domowe otoczenie małego psa
Najpierw zwróćmy uwagę na dostosowanie domu do czworonoga w rozmiarze mini. Na naszego małego psa czeka wiele wyzwań i pułapek, a my jako odpowiedzialni właściciele możemy pomóc mu sprostać tym wyzwaniom. Sprawdźmy więc, jak za pomocą drobnych zmian jesteśmy w stanie ułatwić codzienne funkcjonowanie w domu małym psiakom.
Podłogi w domu z małym psem
Po pierwsze zwróćmy uwagę na podłogi w naszych domach. Oczywiście nie chodzi o to, by zmieniać nawierzchnię w całym mieszkaniu, ale na pewno warto zabezpieczyć tzw. ciągi komunikacyjne i strategiczne miejsca, w których pies może być narażony na potencjalne kontuzje. Wystarczy w tych miejscach zastosować antypoślizgowe drybedy, dywaniki czy piankowe puzzle. Szczególnie te miejsca, gdzie pies porusza się najbardziej dynamicznie i intensywnie, takie jak miejsce wskakiwania na meble i zeskakiwania z nich, zakręty w przedpokoju czy przy wejściu do kuchni, gdzie pewnie ściga się codziennie z opiekunami o to, kto pierwszy dopadnie do miski w porze karmienia!
Jeśli naukę sztuczek czy wieczorny trening psiego fitnessu odbywamy w domowym zaciszu – należy także zadbać o przygotowanie podłoża do takich aktywności. Śliska podłoga może powodować dyskomfort u psiaka, a to z kolei często przekłada się na bardziej asekuracyjne ruchy lub nawet powoduje niechęć do ćwiczeń.
Meble w domu z małym psem
Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to wysokość mebli. Oczywiście psy potrafią skakać, ale skoki w pośpiechu z wysokich mebli mogą być problematyczne. Warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach przy kanapie bądź łóżku, jeśli pies lubi tam spędzać czas. Polecamy specjalne antypoślizgowe stopnie lub podesty. Zawsze można zamówić taki mebel na wymiar.
Ze względów fizycznych największe ryzyko jest w momencie zeskakiwania z mebli. Najczęściej psiak zeskakuje na podłogę po drzemce czy odpoczynku na kanapie, więc jest nierozgrzany. Dodatkowo wskakiwanie na meble mocno angażuje mięśnie, ale nie powoduje tak dużych przeciążeń. Zeskakiwanie natomiast może być bardzo ryzykowne, gdy pies nie jest w dobrej kondycji i jego układ ruchu nie potrafi zamortyzować lądowania.
Warto też zwrócić uwagę na najczęstsze dolegliwości ortopedyczne tej grupy pacjentów. U psów ras małych i miniaturowych bardzo często pojawiają się problemy ze zwichnięciami rzepek oraz złamania w obrębie kończyn. Jeśli pies ma predyspozycje do takich urazów, to niestety niedostosowanie domowego środowiska do jego potrzeb może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji.
Jeśli cokolwiek w ruchu psa nas niepokoi, należy zabrać go do lekarza weterynarii ze specjalizacją z ortopedii. Wiele dysfunkcji nie daje wyraźnej kulawizny czy niechęci do ruchu – pies uczy się żyć z przewlekłym problemem i może on być niedostrzegalny gołym okiem. Błędne jest również myślenie, że dysplazja dotyczy tylko dużych psów z nadwagą. Owszem, u grupy psów dużych i olbrzymich często daje dużo poważniejsze objawy, ale mali pacjenci z dysplazją stawów biodrowych zdarzają się wbrew pozorom dość często.
Masa ciała małego psa
Opiekunowie małych psów powinni zadbać o prawidłową masę ciała pupili. Niestety bardzo często małe czworonogi mają znaczną nadwagę ze względu na niedostosowanie sposobu karmienia i dawki żywieniowej. Nadwaga oraz otyłość znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia problemów ortopedycznych, objawów bólowych oraz utrudniają funkcjonowanie np. układu krążenia, a problemy z sercem nie są rzadkością u tej grupy psów. Planując żywienie minipsa, warto zwrócić uwagę na wielkość granulek karmy (jeśli podajemy karmę suchą). Im mniejsze granulki, tym więcej mamy ich do dyspozycji w obrębie wyznaczonej wagowo porcji. Jeśli decydujemy się na szkolenie czy treningi swojego czworonoga, to każda pojedyncza granulka jest istotna. Właściciele psów ras miniaturowych bardzo często dosmaczają karmę, zapewniają zwierzakowi stały dostęp do miski z karmą lub dokarmiają psa podczas własnych posiłków. O ile przy większych psach te niewielkie ilości często „giną” w dobowym zapotrzebowaniu, o tyle w przypadku małego psa może się okazać, że niewinne dokarmianie to ponad połowa jego dziennej racji żywieniowej! Odchudzanie psa zawsze jest ciężką przeprawą, przy której potrzeba wiele konsekwencji. Już pól kilograma nadwagi u takiego malucha to np. 10% masy ciała pięciokilogramowego pieska! To tak, jakby człowiek ważący 60 kg przytył 6 kg. Z reguły jest to zauważalna ilość ciała. W takim układzie chyba nie ma wątpliwości, że lepiej zapobiegać dodatkowym deka- i kilogramom u psa niż potem z nimi walczyć.
Zabawa małego psa
Psy ras miniaturowych i małych często mają bardzo dużo energii i właściciele próbują spożytkować ją również poprzez interakcje z innymi psami. W kontekście takich zabaw warto poruszyć dwa wątki. Po pierwsze starajmy się odpowiedzialnie dobierać psich towarzyszy pod kątem wielkości oraz stylu zabawy. Wiele psów, mimo przyjacielskich zamiarów, preferuje bardzo siłowe sposoby zabawy z dużą ilością kontaktu fizycznego. Jeśli między osobnikami jest duża różnica wagi, niestety może to być potencjalnie bardzo niebezpieczna sytuacja. Drugi aspekt to sama jakość interakcji między psami. Bardzo często małe psiaki są dość prowokujące w swoich zachowaniach, taka strategia jest często wypracowana na tle niepewności w kontaktach z większymi od siebie. Natomiast gdy już dojdzie do na pozór pozytywnego spotkania, może się okazać, że większy pies będzie wręcz polował na malucha. Znów – nie musi to skończyć się agresją i pogryzieniem, ale i bez tego taki minipies może odczuwać duży dyskomfort i może się to odbić na jego stosunku do innych psów w przyszłości. Jeśli pojawią się plany powiększenia psiej rodziny o nowego towarzysza, również warto rozważnie podejść do tej decyzji.
Należy także zachować ostrożność przy przypadkowych spotkaniach podczas spacerów. Nawet pozytywnie nastawione psy mogą niestety niechcący zrobić krzywdę Waszym maluchom. Oczywiście nie jest wskazane całkowite izolowanie naszego psa od innych przedstawicieli jego gatunku, ale starajmy się mądrze dobierać mu towarzystwo.