Malutkie ciałko, ale wielkie serce! Chihuahua, czyli jedna z najmniejszych oficjalnie uznanych ras, to doskonali przyjaciele człowieka, którzy pomimo niewielkich rozmiarów potrafią pokazać ogromny charakter. Dowiedz się więcej o rasie chihuahua, występującej w wersji długowłosej i krótkowłosej.
Chihuahua charakteryzują się niewielkim rozmiarem, z dość dużą jak na ich proporcje głową, która kształtem przywodzi na myśl jabłko. Ich znakiem rozpoznawczym są również zwężające się ku górze uszy i szeroko rozstawione oczy. Ogon jest z kolei krótki i zawija się na grzbiet. To cechy typowe dla wszystkich przedstawicieli rasy, jednak oficjalna klasyfikacja obejmuje dwie wersje piesków chihuahua – długowłosą oraz krótkowłosą. Ta pierwsza cechuje się, jak wskazuje nazwa, dłuższą sierścią, a także obecnością podszerstka. Proste lub falowane włosy są miękkie, a w niektórych miejscach występują w większej ilości niż w innych, tworząc charakterystyczne portki na nogach, kryzę na karku oraz pióra na koniuszkach uszu. Krótkowłosa odmiana chihuahua ma z kolei gładki i błyszczący włos, który dokładnie przylega do ciała. W tym przypadku obecność podszerstka nie jest konieczna, jednak może się on pojawić. Co ciekawe, wzorzec rasy nie obejmuje konkretnego umaszczenia i dozwolone są wszystkie kolory sierści.
Psy rasy chihuahua nie są wymagającymi towarzyszami, a z racji rozmiaru nie potrzebują również dużej przestrzeni, by się odnaleźć w domu. Podstawą dbania o sierść naszego pupila jest czesanie. Należy robić to co najmniej raz w tygodniu w przypadku odmiany krótkowłosej i dwa do trzech razy w tygodniu, jeśli piesek ma dłuższe włosie. Oprócz tego warto regularnie czyścić mu zęby, a także kontrolować czystość uszu i oczu, by na bieżąco zapobiegać rozwijaniu się możliwych infekcji.
Chihuahua to prawdopodobnie najmniejsza rasa psów. Z tego powodu stanowi świetny wybór dla osób, które sporo podróżują – tak małe pieski często mogą liczyć na większą dozę tolerancji w samolotach, pociągach, a nawet sklepach. Z drugiej strony nie należy jednak zapominać, że nadal są to psy i musimy pomóc im zaspokoić typowe dla tego gatunku potrzeby. Przede wszystkim chihuahua powinien mieć zapewnioną odpowiednią socjalizację już od samego początku. Konieczne jest zaznajamianie pupila z innymi psami i z ludźmi, jednak zawsze pod naszym ścisłym nadzorem. Jeśli nie zadbamy o to, by malutki chihuahua czuł się podczas takich spotkań bezpiecznie, większe psy lub szybko poruszające się obiekty, np. rowerzyści, mogą wywołać u niego traumę. Objawiać może się to później silnym lękiem, a co za tym idzie, agresją i uporczywym szczekaniem. Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja pomoże nam wychować małego, ale odważnego pieska i uniknąć tego typu problemów. Oprócz socjalizacji warto zwrócić uwagę na potrzeby ruchowe psów rasy chihuahua. Są one dalekimi potomkami psów polujących na szczury, więc świetnie odnajdą się we wszelkiego rodzaju zabawach łowieckich, takich jak pogoń czy przeciąganie. Dodatkowo aktywności tego typu pozwolą nam zbudować u czworonoga poczucie pewności siebie. Piesek musi również czuć, że w każdej stresującej sytuacji może się do nas zwrócić i uzyska pomoc. Ze względu na rozmiar konieczne jest też nauczenie przedstawiciela rasy chihuahua reagowania na podstawowe komendy – przychodzenia na przywołanie czy też zatrzymywania się. Umożliwi nam to kontrolę nad bezpieczeństwem pieska podczas spacerów bez smyczy. Malutki chihuahua sprawdzi się również jako towarzysz rodziny z dziećmi, jednak należy zwrócić uwagę, by pociechy nie były w stosunku do niego zbyt natarczywe lub niedelikatne.
Rasa chihuahua w ostatnich czasach zyskała na popularności, więc nie jest to rzadki pacjent w gabinecie weterynaryjnym. Główne przyczyny wizyt to przede wszystkim drobne niestrawności czy problemy dermatologiczne. U starszych pacjentów nierzadko stwierdza się szmery sercowe i zaleca dalszą diagnostykę. Z wiekiem może się u nich rozwinąć choroba zastawki dwudzielnej serca, która im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej można sobie z nią poradzić. Również wszelkie kulawizny i problemy z chodzeniem powinny być konsultowane u specjalisty ze względu na choroby sprzężone z rasą. Chihuahua w większości rodzą się na drodze cięcia cesarskiego. Szczenięta są szczególnie podatne na hipoglikemię, czyli nagły spadek poziomu glukozy we krwi. Łatwo także o ich wyziębienie, dlatego należy pilnować, by malec nie zmarzł, w pierwszych dniach po odsadzeniu. Ponadto ich ciemiączko zarasta dłużej niż u innych ras. Powinno to być kontrolowane przez lekarza, gdyż może towarzyszyć temu wodogłowie.
Psy w hodowli przede wszystkim powinny być kontrolowane ortopedycznie, kardiologicznie i okulistycznie. Badania genetyczne psów przeznaczonych do rozrodu powinny obejmować testy z krwi w celu wykluczenia najczęstszych chorób rasy (PRA, NCL, choroba Lafory). Niektórzy hodowcy decydują się także na badanie koloru sierści. Warto tu wspomnieć, że psy o umaszczeniu marmurkowatym nie powinny być krzyżowane ze sobą ze względu na ryzyko wielu wystąpienia poważnych wad wrodzonych (głuchota, ślepota) u ich potomstwa (homozygoty).
Chihuahua żyją dość długo, więc ważne jest, by już w wieku średnim zadbać o profilaktykę chorób. Warto wykonywać im regularnie kontrolne badania krwi, a około 8. roku życia zdecydować się na badanie echo serca. Psy co roku powinny mieć również przeprowadzoną kontrolę jamy ustnej i stanu uzębienia, ponieważ jest to rasa podatna na zbieranie się kamienia nazębnego, co w konsekwencji prowadzi do chorób przyzębia.
– Niektórzy badacze rasy twierdzą, że chihuahua wywodzą się od psów hodowanych przez starożytną cywilizację Azteków, zamieszkującą tereny dzisiejszego Meksyku.
– Nazwa rasy pochodzi od regionu w Meksyku, z którego chihuahua po raz pierwszy trafiły do innych krajów.
– Malutkie pieski zrobiły karierę jako ulubieni towarzysze gwiazd i celebrytów, którzy spopularyzowali „torebkowy” wizerunek rasy.
Wiecie już dużo o zachowaniu psiaków chihuahua od Piotra, naszego behawiorysty, o ich zdrowiu od Gosi, naszej lekarz weterynarii, teraz czas dowiedzieć się więcej o życiu z psiakiem rasy chihuahua od Natalii – opiekunki przedstawicielki tej miniaturowej rasy, uroczej Tiny!
O pieskach chihuahua mówi się, że są bardzo przywiązane do opiekuna, ale na ogół najbardziej do jednej osoby w domu, czy tak jest w przypadku Tiny?
Zdecydowanie tak, Tina bezgranicznie jest do mnie przywiązana. Sama ją wychowywałam, więc to też pewnie miało duży wpływ na jej stosunek do mnie. Tina jest bardzo nieufna, na jej zaufanie naprawdę trzeba sobie zapracować. Do tej pory (a ma ponad 2 lata) tylko kilku osobom daje się głaskać.
Czy z racji ogromnego przywiązania do właściciela Tina nie radzi sobie z pozostawaniem samej w domu?
Tina bez problemu pozostaje sama w domu. Od pierwszych dni zostawiałam Tinę samą w mieszkaniu, najpierw na 10 min, potem na 30 min. I tak sukcesywnie coraz dłużej zostawała sama. Teraz jest sama w domu, gdy jestem w pracy, i jest naprawdę grzeczna, do tego stopnia, że sąsiadka zastanawiała się, czy zabieram ją ze sobą do pracy, bo jest taka cicha. Przed wyjściem z domu należy ją zmęczyć dłuższym spacerem bądź szukaniem smaczków w macie węchowej.
W małym ciele wielki stróż! Chihuahua mimo niewielkich rozmiarów są psami, które dzielnie bronią swojego terenu. Czy tak jest w przypadku Twojego psiaka?
Oj, tak! Tina jest bardzo odważna, szczególnie na balkonie. Na spacerze również jest śmiała, ale potrafi też ocenić, kiedy może sobie na tę odwagę pozwolić, a kiedy musi ustąpić psu o znacznie większych gabarytach.
Czy Tina ma dużo energii i dopomina się zabawy? Ile czasu dziennie spędzacie na różnych aktywnościach?
Zagraniczne komedie obyczajowe, z których większość z nas kojarzy chihuahua, wykreowały tę rasę na pieski, które nie potrzebują ruchu i cały czas są noszone w torebce. Nic bardziej mylnego! Psy rasy chihuahua mają niespożyte pokłady energii i potrzebują naprawdę dużo ruchu, by ją spożytkować. Na wybiegach często to właśnie Tina jest najszybszym i najbardziej energicznym pieskiem, co zawsze dziwi właścicieli innych czworonogów. Tina uwielbia bawić się zabawkami, aportować piłkę, a także chodzić na długie spacery.
Tina jest długowłosym chihuahua. Czy pielęgnacja jej sierści zajmuje dużo czasu i wymaga specjalnych zabiegów?
Nie, wystarczy ją dwa raz w tygodniu czesać i raz na kwartał kąpać. Także pod tym względem nie wymaga praktycznie w ogóle pracy. Psy chihuahua mają sierść, a nie włosy, dzięki czemu Tina nie musi chodzić do groomera. Co do zabiegów to jedynie raz dziennie wymaga przemycia oczu, okolicy pod oczami oraz umycia zębów.
Chihuahua to bardzo drobniutkie psy, szczególnie w okresie szczenięcym. Na co z Twojego punktu widzenia należy uważać u takich miniaturowych psiaków?
Należy być bardzo uważnym i ostrożnym. Tina jako szczeniak była mniejsza od mojej dłoni – poruszając się, trzeba cały czas czuwać, by takiej małej istotce nie zrobić krzywdy. Szczególnie gdy w domu są dzieci, należy wytłumaczyć im, jak powinno się postępować z psem (każdej rasy). Należy również pamiętać, że jeśli wychowujemy szczeniaka zimą, to przed spacerem należy założyć mu ciepłą kurteczkę, zresztą dorosłemu psu też.
Czy Tina zna komendy i sztuczki i chętnie się ich uczy?
Tak, Tina zna podstawowe komendy, jak: siad, daj łapę, turlaj się, kółeczko. Dopóki są smaczki, to chętnie bierze udział w nauce, gorzej jak smaczki się kończą, to jej zainteresowanie komendami też spada. Ale ogólnie nie było problemu z nauką sztuczek, dość szybko wszystko zapamiętywała, o ile nic jej w pobliżu nie rozpraszało (np. latająca mucha itd.).
Małe psiaki są często dość szczekliwe. Jak wygląda kontakt Tiny z innymi psami oraz ludźmi spoza domu?
Tina jako szczeniak była dość głośna, między innymi dlatego dostała imię na cześć Tiny Turner. Myślę, że to wiązało się z socjalizacją, wszystkie odgłosy były dla niej nowe itd. Teraz już mniej szczeka. Tina uwielbia bawić się z innymi psami, szczególnie z takimi o podobnej posturze. Często na spacerach pierwsza je zaczepia i prowokuje do zabawy. W stosunku do ludzi spoza domu jest nieufna.
Czy jest coś, co zaskoczyło Cię w tej rasie i czego byś się nigdy po niej nie spodziewała?
Inteligencja… Zastanawiając się nad zakupem psa tej rasy, bałam się, czy te pieski są inteligentne. Różne są zdania na temat małych piesków. Mój poprzedni pies to jack russell terrier – także poprzeczka była postawiona wysoko. Nie zawiodłam się, Tina jest bardzo bystra.
Co byś poradziła osobie, która chciałaby zostać opiekunem psiaka rasy chihuahua?
Aby pamiętała, że są to bardzo wrażliwe pieski, wymagające dużo uwagi i miłości. Tina jest najszczęśliwsza, gdy może spędzać ze mną czas, nawet gdy siedzi na moich kolanach podczas pracy w trybie home office, byle tylko być blisko właścicielki. Koniecznie należy zapoznać się z informacjami o tej rasie i indywidualnie zdecydować, czy ten piesek jest odpowiedni dla mnie.
Na koniec, proszę, powiedz, jakimi 3 epitetami określiłabyś swojego psiaka, Tinę?
Kochająca, energiczna, bystra.