Doberman to niezwykle inteligentny pies, który łatwo się uczy. Idealny dla osób aktywnych – zdecydowanie woli ruch niż leżenie na kanapie! Dobrze wychowany doberman będzie doskonałym towarzyszem dla całej rodziny.
Doberman to największy przedstawiciel pinczerów. Jest to pies znacznej wielkości, o sylwetce przypominającej kwadrat. Szyja dobermana jest smukła, a głowa zazwyczaj pozbawiona luźnej skóry. Oczy mają migdałowaty kształt, uszy natomiast są wysoko osadzone. To pies o muskularnym wyglądzie i zwartej sylwetce. Jednak mimo swojej muskularności dobermany mają w sobie dużo elegancji. Ich dumny wygląd odzwierciedla temperament i szlachetność. Sierść dobermana gładko przylega do ciała. Jest gęsta i twarda, a odpowiednio pielęgnowana – także lśniąca.
Krótka sierść dobermana nie wymaga częstego mycia ani przycinania. Codzienne czesanie np. rękawicą do pielęgnacji sprawi jednak, że jego sierść będzie lśniąca i zdrowa. Warto zadbać o przycinanie pazurów przynajmniej raz w miesiącu, a zęby szczotkować regularnie. U dobermanów ważne jest także dbanie o uszy – najlepiej czyścić je co kilka dni.
Doberman to pies temperamentny, potrzebujący dużej dawki ruchu, dlatego polecany jest osobom aktywnym. Dobermany sprawdzają się w sportach obronnych, takich jak IPO. Potrzebują także pewnej konsekwencji w życiu codziennym, dlatego właściciel powinien wyznaczyć psu jasne granice. Wówczas doberman będzie czuł się bezpiecznie i będzie znakomitym towarzyszem.
Ogromną zaletą przedstawicieli tej rasy jest ich zaangażowanie: jeśli poświęcimy im odpowiednią ilość czasu, współpraca z człowiekiem staje się ich pasją. Pod względem behawiorystycznym jest to jedna z moich ulubionych ras, co zresztą można zauważyć na filmiku z Arnoldem.
Dobermany uwielbiają zabawy z atrakcjami, np. przeciąganie z wykorzystaniem szarpaka. Przedstawiciele tej rasy zazwyczaj dobrze się odnajdują w psich sportach.
Jeżeli ustalone i wypracowane zasady będą konsekwentnie przestrzegane przez wszystkich domowników, to doberman może żyć w rodzinie z dziećmi. Jednak nie jest to piesek do towarzystwa. Jego kontakt z najmłodszymi członkami rodziny powinien się odbywać pod nadzorem dorosłych – aby kontrolować zarówno zachowanie psa, jak i natarczywość dzieci.
Dobermany najczęściej trafiają do gabinetów weterynaryjnych z powodu drobnych infekcji. Często zdarzają się dolegliwości ortopedyczne czy kulawizny. Psy tej rasy są również częstymi pacjentami dermatologicznymi, gdyż mają skłonność do wielu chorób skóry. Mają także skłonność do choroby serca zwanej kardiomiopatią rozstrzeniową, dlatego przy jakichkolwiek podejrzeniach tej choroby (ospałości, kaszlu, nietolerancji wysiłkowej) należy wybrać się na konsultację kardiologiczną.
W hodowlach obowiązkowe jest badanie radiologiczne stawów biodrowych w celu wykluczenia dysplazji u psów dopuszczonych do rozrodu. Mimo iż nie ma takiego wymogu, dobrą praktyką hodowlaną jest badanie kardiologiczne psów – badanie echo serca. Niektórzy hodowcy dodatkowo wykonują testy genetyczne na choroby obarczające rasę. U dobermanów należy wykonać badanie serca (osłuchanie) minimum raz w roku (np. podczas wizyt szczepiennych). W przypadku podejrzenia kardiomiopatii lub u dobermanów powyżej 5. roku życia powinno być wykonane echo serca. U psów w średnim wieku należy wykonywać rutynowe badania krwi wraz z oznaczeniem hormonów tarczycy.
Arnie jest wspaniałym psiakiem. Mimo iż podczas spacerów chodnik staje się naszą własnością, jest typem zwierzaka, który na śmierć mógłby jedynie zalizać. Jest pełen wigoru, zawsze wesoły i niesamowicie inteligentny. Za piłkę zrobi wszystko.
Kiedy Arnie wchodzi na plac treningowy, świat dla niego znika i pies daje z siebie 110%! Arnie to „wielki maślak”, który kocha ludzi, kocha zwierzęta, kocha jedzenie, kocha piłkę, ale nade wszystko kocha swoich opiekunów.