Lagotto to włoski poszukiwacz trufli schowany pod wełnistą sierścią! To przyjazny i inteligentny pies, który dotrzyma właścicielowi towarzystwa zarówno na długim spacerze, jak i podczas leżenia na kanapie.
Lagotto to pies mały lub średni. Proporcjonalny, o mocnej budowie. Ma gęstą, kręconą sierść o wełnistej strukturze. Jednak niech Cię nie zwiedzie wygląd wełnistej owieczki – to psy o dużej wytrzymałości i sile. Głowa lagotto przypomina trapez, jego policzki są płaskie, a oczy duże. Nos lagotto jest duży – w kolorze dopasowanym do umaszczenia. Uszy, proporcjonalne do głowy, są średniej wielkości – trójkątne z zaokrąglonymi końcami. Umaszczenie może występować w kolorach od brudnobiałego do ciemnobrązowego, spotyka się też osobniki łaciate. Kudłaty ogon zazwyczaj jest opuszczony.
Bujna i kędzierzawa sierść lagotto wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać o regularnym rozczesywaniu i strzyżeniu. Raz w roku zaleca się strzyżenie psa na bardzo krótko. Przycinanie ⅓ długości sierści powinno odbywać się co dwa miesiące. Skłonną do kołtunienia sierść należy wyczesywać co kilka, kilkanaście dni – im jest dłuższa, tym częściej. Należy robić to starannie, systematycznie i z dużą dozą cierpliwości – dokładne czesanie może potrwać nawet kilka godzin! Natomiast zbyt częste rozczesywanie nie pozwala sierści skręcić się w charakterystyczne loki. Jednym z nieprzyjemnych zabiegów pielęgnacyjnych u lagotto jest wyrywanie włosów z uszu – jednak nie można go zaniedbać, bo może to prowadzić do zapalenia ucha. Ważne jest również regularne przycinanie pazurków. Gdy lagotto ubrudzi się za bardzo, można bez problemu go wykąpać – to psy, które wodę po prostu kochają!
Lagotto to bardzo rodzinny i mało konfliktowy pies, jednak nie należy zapominać, że jest to rasa myśliwska. Jej przedstawiciele uwielbiają szukać przedmiotów, świetnie odnajdują się we wszelkich grach i zabawach związanych z aportowaniem. Podczas zabaw i ćwiczeń konieczna jest duża dawka pozytywnej motywacji – bez krzyków, na które niektóre lagotto są wrażliwe.
Lagotto chętnie współpracują z człowiekiem. Należy jednak pamiętać o pracy nad poczuciem bezpieczeństwa czworonoga oraz wyznaczaniem mu granic. Lagotto uczą się bardzo szybko, dlatego należy w miarę możliwości urozmaicać im ćwiczenia.
Psiaki te bardzo dobrze sprawdzają się w różnych ćwiczeniach węchowych, jak poszukiwanie osób i nosework. Bardzo lubią i potrafią aportować, dlatego mogą uprawiać takie sporty, jak tropienie użytkowe, agility, obedience.
Zwykle są mało konfliktowe, zarówno w kontakcie z dziećmi i dorosłymi, jak i z innymi psami. Są to dość wrażliwe psy, dlatego nie są polecane osobom porywczym. Należy również pamiętać, by nie przeszkadzać im podczas odpoczynku. Dobrze, by miały w domu swoją strefę spokoju. W kontaktach z dziećmi to raczej od psa powinna wyjść inicjatywa wspólnej zabawy.
Rasa mimo dużej popularności na południu Europy wciąż jest mało popularna rozpowszechniona w Polsce, dlatego też rzadko spotyka się ją w gabinetach weterynaryjnych. Większość kłopotów tych psów może wynikać z problemów z uszami – w zbyt zarośniętych szybko rozpoczyna się stan zapalny. Jeżeli sierść jest zaniedbana, może dojść do zapalenia skóry czy też przestrzeni międzypalcowych. Dlatego kosmetyka i odpowiednie podcinanie sierści są tak istotne. Okolice oczu również powinny być pielęgnowane. Rasa obarczona jest kilkoma chorobami genetycznymi oraz dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. Jeśli podejrzewamy wystąpienie kulawizny u naszego lagotka, koniecznie musimy się zgłosić na badanie ortopedyczne. Jak u większości ras, tak u lagotków mogą pojawić się problemy takie jak alergia czy niedoczynność tarczycy.
W Polsce nie ma obowiązku badania psów przeznaczonych do rozrodu. Cenioną praktyką hodowców jest przeprowadzanie testów genetycznych na podstawowe choroby (LSD, JE). Dodatkowo psy i suki hodowlane powinny być badane radiologicznie w celu wykluczenia dysplazji w stawach biodrowych. Niektórzy hodowcy ponadto przeprowadzają badanie RTG stawów łokciowych oraz badanie ortopedyczne rzepek. Mile widziany jest także certyfikat z badania okulistycznego. Lagotto, jako rasa długowieczna, w średnim wieku powinny przejść przeglądowe badania biochemiczne krwi.
Karmel to przeuroczy pieszczoch wymuszający codzienną porcję głasków i przytulasków! Ma mnóstwo energii, ale w zasadzie poza dwoma butami niczego w domu jeszcze nie pogryzł. Ma dużą potrzebę ruchu – dziennie chodzimy z nim na przynajmniej trzy dłuższe spacery. Jest bardzo inteligentny, szybko i chętnie się uczy oraz kocha wszelkie zadania typu nosework.