To wszechstronny pies użytkowy, który jest świetnym psiakiem do towarzystwa, obrońcą i stróżem. Sprawdza się też jako pies policyjny i pasterski.
Owczarek niemiecki jest psem średniej wielkości, dobrze umięśnionym i suchym, o nieco wydłużonej, lecz zwartej sylwetce. Jego kształty nie są kanciaste, lecz przypominają piękne łuki. Średniej wielkości oczy mają kształt migdałów, a uszy są spiczaste i otwarte z przodu. Owczarek niemiecki hodowany jest w dwóch odmianach: krótkowłosej i długowłosej.
Pielęgnacja sierści owczarka niemieckiego nie należy do bardzo skomplikowanych. Wystarczy szybkie szczotkowanie co kilka dni, aby wyczesać niepotrzebne i wypadające włosy. Okres silnego linienia natomiast przypada u tych psów dwa razy w roku – na wiosnę i przed zimą. Wtedy też warto częściej szczotkować psa, aby kontrolować ilość wypadającej sierści. Nie należy również zbyt często kąpać pupila – tego typu zabiegi wykonujemy okazjonalnie. Odpowiedniej pielęgnacji wymagają natomiast pazury owczarka niemieckiego. Jeśli nie stępiły i nie skróciły się naturalnie, należy je podcinać raz w miesiącu, by nie powodowały u psa bólu.
Generalnie owczarki niemieckie to dosyć pobudliwe psy, które mają dużą potrzebę kontrolowania otoczenia i zapoznawania się z innymi psami. W związku z tym nierzadko zdarza się oszczekiwanie innych czworonogów na spacerach. Jeśli są uwiązane na smyczy, wpadają we frustrację, która niekiedy może przerodzić się w agresję.
Owczarka niemieckiego należy odpowiednio socjalizować już od wczesnego szczenięcia, a także regularnie trenować ignorowanie innych czworonogów i posłuszeństwo na smyczy. Wymaga sporej dawki aktywności fizycznej.
Doskonałe aktywności dla psów tej rasy to zabawa z szarpakiem i przeciąganie, które mogą być dla nich najlepszą nagrodą za wykonanie ćwiczeń posłuszeństwa.
Owczarki niemieckie chętnie współpracują z człowiekiem – konsekwentnie prowadzone mogą być bardzo dobrymi towarzyszami życia rodzinnego. Potrzebują jednak jasno określonych i przewidywalnych zasad.
Owczarki niemieckie to rasa ciesząca się sporą popularnością. W związku z tym te psiaki są dość częstymi pacjentami gabinetów weterynaryjnych. Głównym powodem ich wizyt są problemy ortopedyczne, takie jak kulawizny. Bardzo często są one wynikiem zapalenia stawów, dysplazji lub zwyrodnień stawowych, dlatego profilaktyka tych chorób jest niezwykle ważna. Istotne jest również utrzymanie właściwej wagi psa.
Owczarki niemieckie często cierpią także z powodu biegunki, która nierzadko spowodowana jest niewydolnością zewnątrzwydzielniczą trzustki. Niektóre z psów tej rasy mogą być także alergikami, dlatego należy być czujnym, ponieważ objawy dermatologiczne i gastryczne mogą być powodowane zarówno przez alergeny środowiskowe, jak i pokarmowe. Ponadto psy tej rasy podatne są na zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego. Należy również pamiętać, że ze względu na duże ryzyko choroby serca u owczarków niemieckich nie można lekceważyć żadnych objawów choroby kardiologicznej.
W hodowlach owczarków niemieckich obowiązkiem jest przebadanie psów pod kątem dysplazji stawów biodrowych – wykonanie zdjęć RTG wraz z wpisem do rodowodu suk i psów rozrodczych. Dodatkowo hodowcy wykonują także badanie stawów łokciowych, badania kardiologiczne oraz testy genetyczne. Psy w średnim wieku powinny przejść kontrolne badania krwi, z uwzględnieniem hormonów tarczycy i enzymów trawiennych trzustki.
Lunka jest niezwykle energicznym psiakiem. Uwielbia towarzystwo domowników i jest przytulasem z prawdziwego zdarzenia. Największą radość sprawia jej spanie w… czystej pościeli.
Nasza Luna jest niezwykle zdolnym pływakiem, który przepływa Wartę od brzegu do brzegu. Jest dominatorką i w związku z tym często podkrada zabawki swojej starszej koleżance Mafii.