Biały i puszysty niczym niedźwiedź polarny samojed to idealny pies dla aktywnych. Dowiedz się więcej o tej energicznej i niezwykle inteligentnej rasie z dalekiej Syberii.
Samojedy to średniej wielkości psy w typie szpica. Najbardziej charakterystycznymi cechami rasy są śnieżnobiała sierść i uniesione kąciki pyska, które w połączeniu z lekko podłużnym kształtem oczu sprawiają, że samojedy wyglądają, jakby nieustannie się uśmiechały. Ich prężna sylwetka już na pierwszy rzut oka sugeruje, że mamy do czynienia z silnym, pewnym siebie i niezależnym czworonogiem. Wyraźne są również różnice wynikające z płci – osobniki męskie są zdecydowanie większe, z mocniej uwydatnioną kryzą, którą tworzy sierść w okolicy szyi.
Wbrew temu, na co może wskazywać śnieżnobiała i niezwykle puszysta sierść samojeda, nie jest ona szczególnie wymagająca. Składa się z dwóch warstw – gęstego podszerstka i właściwej sierści. Dzięki temu zapewnia doskonałą izolację termiczną, pozwalającą utrzymywać ciepło nawet podczas wyjątkowo mroźnej zimy. Wraz ze zmianą pory roku zmienia się również sierść samojeda. Na wiosnę intensywnie linieje, by jesienią znów zgęstnieć i nabrać objętości. W tych okresach należy czesać psa codziennie, w pozostałych jednak raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Natomiast gdy nasz pupil ubrudzi swoje śnieżnobiałe futro, również należy wyczesać zaschnięte błoto i inne niepożądane elementy. Jeśli to okaże się niewystarczające, można wykąpać samojeda w specjalnym szamponie przeznaczonym dla psów z białą sierścią. Oprócz tego warto regularnie czyścić czworonogowi uszy, zęby, a także obcinać pazury.
Samojedy to psy przede wszystkim silne, niezależne, wrażliwe i ekstrawertyczne. Potrzebują opiekunów, którzy zrozumieją ich potrzeby związane z eksploracją i nieustannym węszeniem. Należy też pamiętać, że historycznie samojedy żyły w grupach i do dziś odczuwają silną potrzebę kontaktu z innymi psami. Oczywiście zależy to od osobowości konkretnego pieska i nie wszystkie muszą być aż tak towarzyskie, jednak wielu przedstawicielom rasy jest to niezbędne. Wśród samojedów wyróżnić można dwie linie, różniące się od siebie budową i predyspozycjami. Pieski wystawowe są masywniejsze, lepiej zbudowane, natomiast użytkowe – smuklejsze i bardziej dynamiczne. Wynika to z faktu, że samojedy pracowały przez długi czas jako psy zaprzęgowe, z czego później zrezygnowano. Musimy więc dokładnie zapoznać się z indywidualnymi potrzebami naszego pupila i wtedy określić, jakie aktywności będą dla niego najlepsze. Każdy samojed lubi jednak ruch i wykazuje jego silną potrzebę. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku długie wędrówki połączone z eksploracją terenu. Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy na spacery tereny leśne czy łąki zamiast ruchliwych ulic. Ze względu na dużą niezależność powinniśmy nieustannie, od samego początku wzmacniać u samojeda poczucie, że to opiekun jest dla niego najważniejszy i powinien być w centrum uwagi. Warto położyć także duży nacisk na naukę reakcji na przywołanie. W przeciwnym razie piesek może mieć tendencję do ucieczek lub pogoni podczas wędrówek. Jeśli nie mamy pewności, że elementy te zostały opanowane, lepiej prowadzić samojeda na lince o długości co najmniej kilku metrów. Należy również zadbać o odpowiednią socjalizację pupila, zwracając uwagę, by kontakty z innymi psami były dla niego komfortowe. Samojed może z powodzeniem odnaleźć się w roli psa rodzinnego, jednak warto pamiętać, że zaspokojenie wszystkich potrzeb ruchowych pieska zajmuje sporo czasu każdego dnia. Wszyscy domownicy muszą również uszanować jego niezależną naturę i dużą wrażliwość. Pies powinien mieć także zapewniony bezpieczny azyl, w którym będzie mógł się schronić, gdy obecność ludzi stanie się dla niego męcząca.
Samojedy to mocna i zdrowa rasa pierwotna. W gabinecie najczęściej pojawiają się z drobnymi urazami czy też z problemami dermatologicznymi. Ze względu na długą sierść w okresie letnim zdarzają się zapalenia skóry oraz zapalenie zewnętrznego kanału słuchowego. Rasa obarczona jest kilkoma poważnymi chorobami skóry, w tym dermatozą cynkozależną czy zapaleniem gruczołów łojowych. Samojedy mają także predyspozycje do rozszerzenia i skrętu żołądka. Z tego powodu powinno się stosować odpowiednie karmienie oraz wszelką profilaktykę dotyczącą tego schorzenia. Należy uważać na stosowanie sulfonamidów – leków bakteriostatycznych zawartych w popularnych preparatach dla dzieci, ponieważ u samojedów mogą wywołać liczne działania niepożądane. Wszelkie problemy okulistyczne powinny być jak najszybciej konsultowane ze względu na ryzyko chorób genetycznych.
W hodowlach zaleca się przeprowadzenie badan radiologicznych stawów biodrowych i łokciowych. Ponadto psy dopuszczone do rozrodu powinny być przebadane okulistycznie i kardiologicznie. Badania genetyczne tej rasy obejmują m.in. FEH, chorobę nerek, PRA. Zaleca się, by szczenięta powyżej 4. miesiąca życia kontrolować radiologicznie pod kątem dysplazji stawów biodrowych.
Psy w wieku średnim należy regularnie kontrolować w gabinecie weterynaryjnym. Podstawą są badania przeglądowe podstawowych parametrów biochemicznych z krwi wraz z morfologią i oznaczeniem hormonów tarczycy.