Nazwa „shar pei” oznacza „powłokę rekina” oraz „papier ścierny”. Pies otrzymał takie określenie ze względu na twardą, szczeciniastą sierść odstającą od skóry pod kątem 90 stopni.
Charakterystycznymi cechami shar pei są niebieskoczarne język i podniebienie, nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała głowa oraz niezwykła kufa – szeroka na całej długości od nasady do wierzchołka nosa. Jednak najbardziej rozpoznawalna oraz oryginalna jest jego pomarszczona skóra – szczególnie na pysku. Szczeniak shar pei ma pomarszczoną skórę na całym ciele, ale wraz z dorastaniem skóra dość wyraźnie, choć niezupełnie, się „prostuje”. Na zawsze pozostaje jednak mocno pofałdowana na pysku. Jest jej tak dużo, że wydaje się, iż zarówno oczy, jak i nos psiaka są niewielkie i nieco schowane. Ma też nienaturalnie małe uszy o unikatowym, okrągłym kształcie, które skierowane są w stronę oczu. Ogólnie shar pei jest psem średniej wielkości, o krótkim, masywnym grzbiecie, dość silnych łapach, wysoko noszonym ogonie i krótkiej sierści. Umaszczenie jest jednolite i występuje w trzech kolorach: szaro-beżowym, kremowym lub czarnym. Ze względu na pomarszczenie oraz brak podszerstka skóra i sierść shar pei wymagają szczególnej troski. Przeczytaj, jak o nie dbać, poniżej.
Skóra shar pei wymaga uważnej pielęgnacji. Ze względu na mocne pofałdowanie skóry ryzyko odparzeń, zapaleń bakteryjnych bądź grzybiczych, a nawet AZS (atopowego zapalenia skóry) jest u niego bardzo duże. Systematyczna pielęgnacja i regularna kontrola skóry, a także oczu, u tej rasy jest zatem absolutną koniecznością.
Pies linieje przy zmianie sezonów w dość nietypowy sposób. Gubi sierść całymi płatami, widać odsłoniętą skórę. Nie powinno to jego opiekuna martwić, ale aby uniknąć stanów zapalnych, warto zadbać o właściwą dietę psa – bogatą w witaminy oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Podczas linienia czworonoga powinno się wyczesywać codziennie szczotką o twardym, krótkim i gęstym włosiu. Przez resztę roku szczotkowanie 2 razy w tygodniu powinno w zupełności wystarczyć. Psa powinno kąpać się przynajmniej raz w miesiącu. Shar pei ma skłonności do alergii, zatem należy stosować w jego pielęgnacji wyłącznie kosmetyki hypoalergiczne. Należy bardzo uważnie spłukiwać szampon i odżywkę spomiędzy fałd skóry psa oraz dokładnie je osuszać. Oprócz ręcznika zalecamy delikatne podsuszenie suszarką. Jeśli pomiędzy fałdami pozostanie wilgoć, to prosta droga do zakażenia grzybiczego. To samo dotyczy skóry, która zwilgotniała na spacerze. Pamiętaj, by zawsze sprawdzać, czy pomiędzy fałdami sierść nie jest wilgotna, i osusz ją w razie potrzeby.
Shar pei to rasa zaliczana do molosów, czyli psów głównie stróżujących. Historycznie zdarzało się jednak, że właściciele używali ich również do zaganiania podczas polowań. W efekcie shar pei są wielozadaniowe, a co za tym idzie – mają zróżnicowane potrzeby. Z jednej strony wymagają mnóstwa aktywności związanych z ćwiczeniami łowieckimi, z drugiej nie wykazują takiego zaangażowania podczas pracy jak typowe psy myśliwskie. Nie należy więc przesadzać z długością sesji szkoleniowych, a opiekun powinien stopniowo uczyć czworonoga nowych aktywności i jedynie nieznacznie zwiększać wymagania oraz stopień trudności. Oczywiście to, czy shar pei będzie charakterologicznie bliższy zrównoważonym molosom czy też energicznym psom myśliwskim, zależy w największej mierze od cech osobniczych danego psa. Doskonałymi aktywnościami dla przedstawicieli tej rasy są wszelkiego rodzaju zabawy węchowe na powietrzu oraz w domu, przeciąganie, a także poszukiwanie zagubionych przedmiotów. Ze względu na silne instynkty łowieckie, dużą niezależność i wysoką wrażliwość na naruszanie przestrzeni osobistej psy rasy shar pei nie są polecane jako pupile dla rodzin z dziećmi. Pies może sprawdzić się w tej roli jedynie, jeśli jasno określimy zasady zachowania wobec niego, a także zorganizujemy osobne przestrzenie: dla dzieci do zabawy, a dla czworonoga do odpoczynku.
Ze względu na pofałdowanie skóry psy tej rasy dość często miewają problemy dermatologiczne. Należy dbać o ich higienę, szczególnie w miejscach marszczenia się skóry, aby nie doszło do zapalenia. Miejsca te należy przemywać, szczególnie gdy pies jest mokry lub w upały, stosując odpowiednie preparaty o działaniu dezynfekcyjnym (ale nie wysuszającym). Na rynku dostępne są także wilgotne chusteczki specjalnie przeznaczone do tego typu pielęgnacji. Skórę między fałdami warto regularnie wietrzyć, np. gdy pies śpi starać się rozchylać fałdy skórne. Dość wąski kanał słuchowy sprzyja infekcjom, głównie drożdżakami (Malassezia spp.). Czyszczenie uszu to kolejny ważny aspekt profilaktyki chorób. Niestety wady powiek to kolejna cecha tej rasy. Wszelkie łzawienia, zaczerwienienia gałki ocznej powinny skłonić opiekunów do konsultacji u weterynarza. Psy te charakteryzuje także występowanie kilku poważnych jednostek chorobowych, które rzadko kiedy pojawiają się u osobników innych ras. Mowa tu o gorączce niewiadomego pochodzenia, pierwotnym zwichnięciu soczewki oka czy o mucynozie skóry. Cechą charakterystyczną shar pei jest niebieskofioletowe zabarwienie błony śluzowej jamy ustnej, fafli oraz języka. Jest to zjawisko fizjologiczne i nie świadczy o żadnej chorobie. Niektóre psy (najczęściej te pochodzące z Japonii) mogą wykazywać pseudohiperkaliemię, czyli pozornie podwyższone wartości potasu (K+) we krwi.
W hodowlach psy powinny być przebadane pod kątem najczęstszych chorób występujących i rasy. Mowa tu o radiologicznym badaniu stawów łokciowych i biodrowych oraz badaniu okulistycznym. Testy genetyczne dostępne dla rasy obejmują choroby takie, jak jaskra pierwotna, zwichnięcie soczewki (POAG/PLL) oraz SPAID.
Psy żyją około 11-12 lat, od około 7-8 roku życia zaleca się wykonywać przeglądowe badania krwi uwzględniające parametry nerkowe, wątrobowe oraz hormony tarczycy.