JAK BAWIĆ SIĘ Z PSEM W DOMU?
Na pewno Ty i Twój pies macie jakąś ulubioną zabawę. Gdy wracasz do domu, pupil przynosi Ci ukochany szarpak lub maskotkę i spogląda wyczekująco. Warto jednak spróbować od czasu do czasu czegoś nowego i zaproponować np. zabawę umysłową dla psa – taką, w której trzeba pogłówkować. Czworonogi bardzo to lubią. Niezależnie od rodzaju zabawy powinniśmy szkolić psa, aby umiał przerwać daną aktywność i się wyciszyć. Może to być np. komenda „stop” i odejście od czworonoga. Pamiętaj, że w żadnej zabawie pies nie powinien na Ciebie skakać ani gryźć. Kiedy zaczyna to robić, wyraźnie okaż niezadowolenie, mówiąc np. „nie wolno!” i odchodząc.

#1 ZABAWA – SKARBY W KOCYKU
Poskładaj kocyk z ukrytymi w środku smakołykami. Na początku możesz pomagać psu i pokazać, pod którym zagięciem znajdują się smakołyki. Jednak z czasem pozwól psu znaleźć je samodzielnie. To dopiero będzie zabawa!

#2 ZABAWA – SZLAKIEM PRZYSMAKÓW
Gdy pies przebywa w innym pomieszczeniu, rozsyp przysmaki na podłodze, najpierw w niewielkich odstępach. Następnie wypuść psa i pozwól mu podążać szlakiem ułożonym z przysmaków. Stopniowo możesz zwiększać odległości między smakołykami i wydłużać ścieżki.

#3 ZABAWA – SLALOM GIGANT
Wykorzystaj krzesła, stoły i wszystko, co tylko jeszcze przyjdzie Ci do głowy, by stworzyć w domu prawdziwy slalom gigant. Daj się ponieść kreatywności, a Twój pupil na pewno z merdającym ogonem Ci za to podziękuje.

#4 ZABAWA – GDZIE JEST PREZENT?
Poproś pomocnika, by przytrzymał psa. W tym czasie sięgnij po ulubioną zabawkę swojego pupila i udaj, że ukrywasz ją w kilku miejscach. W końcu schowaj ją naprawdę – zawołaj psa i pozwól mu samodzielnie znaleźć ukrytą zabawkę. Z czasem możesz chować zabawki czy puszkę ze smakołykami w coraz to trudniejszych do znalezienia miejscach. Niech przeszuka całe mieszkanie, by odnaleźć upragniony prezent.

#5 ZABAWA W CHOWANEGO
Poproś pomocnika, aby przytrzymał psa, a Ty w tym czasie schowaj się w innym pomieszczeniu. Nie nawołuj i nie wydawaj żadnych dźwięków. Osoba przytrzymująca czworonoga daje komendę, np. „szukaj pani”. Kiedy zwierzakowi Cię znajdzie, wyciągnij jego ulubioną zabawkę, np. szarpak, gryzak albo zabawkę z ukrytymi w środku przysmakami. Możesz wykonać kilka powtórzeń z chowaniem się i po odnalezieniu witać psa entuzjastyczną pochwałą i małym smakołykiem (np. ciasteczkiem), a dopiero ostatnim razem nagrodzić psinkę zabawką.

#6 TRENING CIERPLIWOŚCI
Poproś czworonoga, żeby został na miejscu, po czym schowaj gdzieś jego ulubioną zabawkę, tak żeby jej nie widział (za szafą, pod kanapą, pod stołem). Najlepiej, aby była to zabawka, którą możecie bawić się razem, np. w przeciąganie. Nada się do tego np. wykonana ze sznura piłka z rączką. Kiedy zabawka jest już schowana, wróć do psa i wydaj komendę „szukaj”. Element węszenia, „polowania” na zgubę to coś, co uwielbiają wszystkie czworonogi. Dodatkowo uczymy zwierzaka samokontroli i posłuszeństwa. Kiedy psu uda się odnaleźć schowaną zabawkę, nagródź go pochwałą i wspólną zabawą. Jeżeli Twój pupil jest dobrze przeszkolony i zna więcej komend, zanim pozwolisz mu szukać, możesz poprosić, by wykonał jakąś sztuczkę.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PODCZAS DOMOWEJ ZABAWY Z PSEM?
Przede wszystkim o tym, że to Ty powinieneś zaczynać i kończyć zabawę. Jeżeli Twój pies natrętnie ją na Tobie wymusza, oducz go tego (jak to zrobić, dowiesz się tutaj).
Ponadto w mieszkaniu nie polecamy zabawy w berka. Zarówno my, jak i nasz pupil jesteśmy wtedy narażeni na kontuzje, a poza tym można poniszczyć meble. Dlatego jeżeli „ganiany”, to raczej na otwartej przestrzeni i to pies powinien nas gonić, a nie my jego!

STOP PSIEJ NUDZIE!
Pamiętaj, że psiaki lubią się uczyć i poznawać nowe rodzaje aktywności. Warto zerwać z monotonią i co jakiś czas zaproponować nową zabawę lub zmodyfikować nieco tę dotychczas ulubioną. Zadbaj z nami o swojego pupila nawet wtedy, gdy na dworze szaleje wiatr i pada deszcz. W domu również możecie świetnie się bawić! Możesz także poćwiczyć z psem różne sztuczki czy nauczyć go którejś z komend. Najważniejsze, że spędzicie czas razem.
