Dziecko i szczeniak – jak zbudować między nimi właściwe relacje?

Jeżeli masz dziecko i zastanawiasz się nad adopcją lub kupnem psa, dobrze się do tego przygotuj, przede wszystkim mentalnie. Musisz bowiem pamiętać, że wychowanie szczeniaka i nauczenie go podstawowych zasad wspólnego życia to często dwa lata pracy, więc do tego czasu będziesz mieć w domu dwójkę dzieci.

Musisz pamiętać również, że pies powinien czuć się bezpiecznie przy dziecku, a dziecko przy psie. Pewne zaniedbania mogą doprowadzić do sytuacji, w której pies stanie się agresywny i tym samym niebezpieczny dla Twojej pociechy.

W tym odcinku Piotr razem z Moniką i Dropsem pokażą Wam, jak budować właściwe relacje pomiędzy dzieckiem a szczeniakiem i w jaki sposób dziecko może bawić się z psem.

Zabawa #1: Chowanie psich przysmaków

To świetna zabawa węchowa dla psa i doskonała rozrywka dla malucha. Dziecko chowa psie smakołyki w różnych miejscach i zachęca pupila do ich szukania, np. pod kanapą, pod poduchą, pod szarpakiem. W ten sposób pokazujemy psu i dziecku, jak mogą się razem bawić. Pies koncentruje się na zapachu, a dodatkowo kojarzy tę zabawę i obecność dziecka z czymś przyjemnym.

Zabawa #2: Wspólny trening posłuszeństwa

Zachęć dziecko, aby przeprowadziło z psem trening posłuszeństwa i spróbowało go nauczyć podstawowych komend, np. siad, leżeć, podaj łapę.

Pracując z psem i dzieckiem w taki sposób, pokazujesz psu, że obecność dziecka jest czymś przyjemnym i warto z nim współpracować.

Zabawa #3: Zaspokajanie potrzeby energicznej zabawy z psem

Zaproponuj dziecku zabawę z psem, w której wykorzystacie szarpak. Dziecko może zachęcić pupila do złapania szarpaka i spacerować z nim po pokoju. W międzyczasie maluch może zmieniać zabawki. W ten sposób pies zapamiętuje, że dziecko może mu zaproponować ciekawą zabawę, uczy się rezygnować z zabawki, którą właśnie trzyma, oraz uczy się współpracować z dzieckiem, a to bardzo ważny element budowania ich wzajemnych relacji.

Jak głaskać psa?

Pamiętaj również, że dzieci z natury są ciekawskie – będą goniły szczeniaka, łapały go za ogon lub za sierść. Zadbaj zatem o to, aby nauczyć dziecko prawidłowego głaskania czworonoga. Pamiętaj jednak, że szczeniak musi mieć możliwość odejścia zawsze, kiedy ma na to ochotę. W jaki sposób dziecko może głaskać psa? Powinno głaskać pupila delikatnie przy ogonie, wzdłuż boku oraz po łopatce. Unikajmy sytuacji, w której maluch będzie obejmował psa, nachylał się nad nim i dawał mu buziaki – takie zachowanie może bowiem być niebezpieczne, a pies może zareagować agresywnie.

Pamiętaj, że jeśli pies nie ma ochoty na kontakt w danym momencie, nie należy go do tego zmuszać! Właściwe postępowanie sprawi, że w relacjach pomiędzy psem a dzieckiem obie strony będą bezpieczne.

Psi odpoczynek

Pamiętaj, że pies ma prawo do odpoczynku! Kiedy pupil odpoczywa, nie pozwalaj dziecku do niego podchodzić i wybudzać go. Jeżeli nie masz kontroli nad zachowaniem psa, oddziel strefy mieszkania przeznaczone dla czworonoga i dla dziecka np. za pomocą bramki.