Jak nauczyć psa hasła „cisza”

Jak nauczyć psa hasła „cisza”

Nauczanie psa komendy „cisza” to proces, który wymaga cierpliwości, systematyczności i pozytywnego podejścia. Dzięki odpowiedniemu treningowi i konsekwencji można osiągnąć pożądane efekty. Poniżej w kilku krokach podpowiemy Ci, jak nauczyć psa tego hasła.

Zrozumienie przyczyny szczekania

Ustal, dlaczego Twój pies szczeka. Czy robi to w reakcji na bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki czy obce osoby? Czy może jest to spowodowane stresem, nudą lub lękiem? Zrozumienie przyczyny pomoże w lepszym zarządzaniu zachowaniem psa.

Wybór kluczowego słowa

Wybierz krótkie hasło, którego nie używasz do żadnej innej czynności. Mogą to być słowa takie jak: „cisza”, „koniec”, „stop”, „cicho”, „spokój”. Tego wyrazu będziesz używać jako hasła, kiedy pies będzie miał zaprzestać szczekania.

Biało-rudy pies rasy springer spaniel walijskiz otwartym pyskiem

Przygotowanie nagród

Do nauki reagowania na hasło „cisza” najlepiej nadają się przysmaki treningowe. Zabawka może być za bardzo pobudzająca dla psa – spowoduje, że pies będzie szczekał jeszcze bardziej. Przygotuj więc dużo ulubionych przysmaków swojego psa.

Odpowiednie otoczenie

Trening rozpocznij w spokojnym, pozbawionym rozproszeń miejscu. Jeżeli będziesz wymagał nowej, niełatwej czynności w miejscu pełnym bodźców, pies może zacząć się frustrować i przez to szczekać intensywniej.

Wywołaj szczekanie

Stwórz sytuację, w której pies zazwyczaj zaczyna szczekać. Może to być dźwięk za drzwiami, dzwonek do drzwi czy inny bodziec (pamiętaj, że przy takich zachowaniach warto poznać jego przyczynę). Jeżeli Twój pies szczeka na hasło, poproś go o wykonanie tej czynności lub sprowokuj zabawką do szczekania.

Oczekiwanie na chwilę ciszy

Kiedy pies szczeka (ale również jest skupiony na Tobie, a nie na drzwiach, czy innym miejscu, z którego wydobywa się dźwięk prowokujący do tego zachowania), wypowiedz hasło „cisza” i czekaj na moment, w którym przestanie. Kiedy pies skończy szczekać, nagrodź go.

Stopniowe wydłużanie

Powtarzaj trening regularnie, zwiększając stopniowo czas pomiędzy zaprzestaniem szczekania a wydaniem psu nagrody. Dzięki temu pies będzie utrwalał zachowanie.

Biszkoptowy pies ziewa na łóżku na pierwszym planie, a w tle siedzi kobieta z laptopem na kolanach

Ćwicz w różnych sytuacjach

Kiedy pies będzie reagował już na hasło, możesz zacząć wprowadzać różne rozproszenia oraz przeprowadzać trening w różnych miejscach i sytuacjach, aby nauczyć psa generalizować to hasło.

Bądź konsekwentny i cierpliwy

Upewnij się, że wszystkie osoby w domu używają tego samego hasła i są konsekwentne w nagradzaniu. Nauka nowego zachowania może zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy i wytrwały w treningu.

Pamiętaj, że każdy pies uczy się w swoim tempie, więc być może zajmie to trochę czasu, zanim nauczy się przestrzegać hasła „cisza”. Bądź cierpliwy i konsekwentny, a z czasem zauważysz postępy.

Szczekanie jest zachowaniem samonagradzającym, co oznacza, że prowadzi do pozytywnych doświadczeń dla psa, na przykład poprzez uzyskanie uwagi, interakcję lub ulgę (jako rozładowanie negatywnych emocji), dlatego istnieje tendencja do powtarzania tego zachowania.