Najcenniejsze trofeum, czyli wypracowanie zabawki

hero

Dobrze wypracowana zabawka, na którą pies chętnie reaguje, może odwrócić uwagę psa od uciekającego kota, wiewiórki czy gołębia, ponieważ działa na elementach łańcucha łowieckiego. To wypatrywanie czegoś, co ucieka, pogoń, chwycenie i wspólne przeciąganie.

Władysław to bokser, który swoją energią potrafi zarazić każdego! Ma jej mnóstwo szczególnie podczas spaceru, dlatego to ćwiczenie jest idealne dla niego.

Zanim zaczniesz naukę

Tym razem nie szykuj ulubionych smakołyków swojego pupila, tylko dwie takie same zabawki do przeciągania.

Wypracowanie zabawki to doskonały sposób na poszerzenie repertuaru nagród dla Twojego pupila.

Wybierz odpowiednią zabawkę i porę nauki

Każdy pies ma w ciągu dnia momenty, kiedy jest bardziej lub mniej aktywny. Do nauki tej umiejętności koniecznie wybierz ten bardziej aktywny. Kiedy nie ćwiczycie, zabawkę trzymaj w miejscu dla psa niedostępnym. Zacznij trenować w domu – jeśli zauważysz postępy, możesz przenieść się do parku lub innego miejsca poza domem. Trenuj krótko i dynamicznie.

Pracuj z psem w ten sposób przez kilka czy nawet kilkanaście tygodni. Ta umiejętność przyda Ci się na pewno nieraz, nie tylko podczas spacerów.

wypracowanie zabawki

Krok 1: Zainteresuj psa zabawką, ale nie pozwól mu jej złapać

Zabawka musi cały czas uciekać przed psem. Gdy pies będzie już blisko jej złapania, dynamicznym ruchem ukryj ją za plecami.

wypracowanie zabawki 2

Krok 2: Pozwól psu złapać zabawkę i naucz komendy „puść”

Podczas pogoni pozwól psu złapać zabawkę, możesz dodatkowo wprowadzić komendę „łap”. W drugiej dłoni przygotuj drugą, dokładnie taką samą zabawkę. Gdy pies już złapie pierwszą zabawkę, przygotuj drugą i postaraj się nią zainteresować psa. Powtarzaj ćwiczenie naprzemiennie. Jeśli psiak będzie już szybciej puszczał zabawkę, widząc tę drugą, wprowadź komendę „puść”.