Czemu służy „wypracowanie zabawki”?

„Wypracowanie zabawki” to szereg działań mających na celu sprawienie, aby Twój pupil na jej widok zapomniał o całym świecie i skupił się tylko na niej. Ma ją kojarzyć z czymś przyjemnym, dla czego warto porzucić wszelkie inne czynności. Dotyczy to zabawek do przeciągania, np. piłek na sznurku, zaspokajających łowieckie instynkty, które odzywają się w większym lub mniejszym stopniu u każdego psa.

Dlaczego „wypracowana zabawka” tak działa?

„Wypracowanie zabawki” jest bardzo ważnym elementem zaspokojenia łowieckich psich instynktów. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że pies jest przecież drapieżnikiem. Zatem wypatrywanie ruszającego się obiektu, pogoń za nim, chwycenie i szarpanie to czynności, które leżą w kręgu jego zainteresowań. Wszystkie te elementy pojawiają się podczas zabawy w przeciąganie. Jeżeli „wypracujesz zabawkę”, zaspokoisz instynkty łowieckie swojego psa na własnych warunkach, a przede wszystkim w bezpieczny sposób. Gdy tego nie zrobisz, pies będzie szukał innych możliwości realizacji swoich potrzeb, np. ganiając koty czy gołębie. W skrajnych przypadkach może się nawet posunąć do polowania na cienie padające na podłogę, migocące światełka czy goniąc rowerzystów.

wypracowanie zabawki u psa

Zabawka jako nagroda!

Aby trening był efektywny, powinieneś wykorzystywać różnorodne nagrody. Na początku ćwiczeń dobrze sprawdzają się przysmaki. Ważne też, abyś nauczył się radosnym tonem chwalić swojego psa. Twoja radość jest dla psa niesamowicie motywująca! Natomiast na dalszych etapach utrwalania zachowań jako nagrodę należy wykorzystać zabawkę. Wyobraź sobie, że Twój pies zrezygnował z pogoni za gołębiem. Myślisz, że jedzenie będzie tu najlepszą nagrodą? W takich sytuacjach zwykle dużo lepiej sprawdza się zabawka dla psa. Wywołuje ona dużą ekscytację u psa – oczywiście, o ile jest dobrze wypracowana.

Nauka dzielenia się i cierpliwości

Gdy Twój pies polubi chwytanie i wspólne przeciąganie zabawki, zacznij go uczyć puszczania jej na komendę. Na kolejnym etapie nauki rozpocznij ćwiczenia uczące umiejętności czekania na nią. Takie postępowanie sprawia, że to Ty kontrolujesz zabawę i narzucasz reguły gry. Ponadto uczy to Twojego psa dzielenia się tym, co dla niego cenne i co trzyma w pysku. Oprócz tego czekanie na zabawkę trenuje jego cierpliwość, stopniowo ją zwiększając. Może się to przełożyć na inne sytuacje życia codziennego, np. kiedy szykujesz się na spacer z pupilem.

pies bawiący się zabawką

Warto wiedzieć, że zabawa to nie tylko domena szczeniaków i młodych psów. Również te starsze mają taką potrzebę i chętnie się aktywizują na widok ulubionej zabawki. Ponadto podczas zabawy w przeciąganie wzmacnia się Wasza relacja, bo uczestniczysz w niej nie mniej niż pies, co jest dla niego niezwykle ważne. Dlatego baw się z psem bez względu na jego wiek.