Pies a dziecko – jak zapoznać psa z dzieckiem?

hero

Komunikacja u ludzi i psów przebiega na innych zasadach. Gesty, które przez człowieka są uznawane za przyjacielskie, np. podejście na wprost czy wyciągnięcie ręki, przez psa mogą być odbierane jako sygnał agresywny.

W tym odcinku dowiecie się, w jaki sposób budować bezpieczne i radosne relacje pomiędzy psem a dzieckiem. Piotrowi będzie towarzyszyć Oliwka, która nauczy się, jak postępować z Lili – psem rasy cavalier king charles spaniel.

Zasada 1: Pozwól psu podejść do dziecka.

Daj dziecku kilka przysmaków i poproś, aby zawołało psa. Pozwól dziecku pogłaskać psa, ale tylko w tych miejscach, w których pupil lubi być dotykany, czyli łopatki i dół klatki piersiowej.

Pilnuj, aby dziecko nie szarpało psa za sierść, nie ciągnęło go za uszy, dzięki czemu pies będzie kojarzył kontakt z dzieckiem jako przyjemność.

Pies a dziecko zasada1

Zasada 2: Stwórz strefy bezpieczeństwa.

Jeżeli nie masz kontroli nad zachowaniem psa i dziecka, zastosuj dwie oddzielne strefy, np. psa zostaw w korytarzu na posłaniu, a dziecko w salonie. Dla bezpieczeństwa możesz także zastosować bramkę, która oddzieli obie strefy.

Pies a dziecko zasada2

Zasada 3: Nie pozwalaj dziecku podchodzić do odpoczywającego psa.

Nigdy nie pozwalaj dziecku podchodzić do odpoczywającego psa. Dla Twojego pupila odpoczynek to bardzo ważna rzecz, więc może poczuć się zagrożony w momencie, kiedy dziecko do niego podejdzie. Pilnuj, aby dziecko nie szarpało psa za sierść, nie ciągnęło go za uszy, nie przytulało i nie obejmowało go, ponieważ przytulanie i obejmowanie może być traktowane przez psa jako atak.

Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać psa z dzieckiem bez kontroli, ponieważ to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do pogryzień.

Pies a dziecko zasada3