Cavalier king charles spaniel to pies wesoły, bardzo żywy, pełen wdzięku i niezwykle uczuciowy. Pomimo jego wielkiego uroku trzeba jednak pamiętać, że jest to pies myśliwski, który doskonale sprawdza się podczas tropienia i zabaw węchowych.
Duże okrągłe oczy i spojrzenie, które skruszy serce każdego psiarza, to cechy charakterystyczne cavalierów. Psy tej rasy mają niezwykły urok – na ich mordkach maluje się nie tylko wielka słodycz, ale też równie duża inteligencja tych czworonogów.
Uroku dodają im także długie i oklapnięte uszy. Psy tej rasy mają jedwabistą, długą sierść, która pięknie się błyszczy. Z reguły jest ona prosta, czasami jednak może być lekko falowana, w kolorach: białym, czarnym, brązowym i rudym.
Błyszcząca i jedwabista sierść cavaliera nie wymaga specjalnej i częstej pielęgnacji. Aby utrzymać piękny połysk i nie doprowadzić do jej poplątania, należy regularnie szczotkować psa. Taki zabieg jest dla pupila także świetnym masażem, który cavaliery bardzo lubią. Ponadto wzmacnia on więź pomiędzy pupilem a właścicielem i jest również doskonałą okazją, aby wykryć wszelkie guzki, insekty lub inne problemy.
Cavalier king charles spaniel nie wymaga częstych kąpieli. Należy jednak dokonywać cotygodniowej kontroli jego uszu, ponieważ psy tej rasy są podatne na infekcje. Dodatkowo należy pamiętać o regularnym podcinaniu pazurów – najlepiej raz w miesiącu. Jeśli będą one przerośnięte, mogą powodować u psa ból i problemy z chodzeniem.
To wesołe, łagodne i miłe psiaki do towarzystwa. Są ufne – czasami trochę za bardzo, dlatego warto uczyć je posłuszeństwa. Łatwo przystosowują się do nowego otoczenia.
Cavaliery łatwo i chętnie się uczą – nie tylko podstawowych komend, ale i sztuczek! Jednocześnie czworonogi te są dość wrażliwe i delikatne, dlatego trening nie powinien wymagać od psa wykonywania zbyt dużej ilości gwałtownych ruchów.
To psy myśliwskie, dlatego dobrze się realizują we wszelkich grach i zabawach węchowych, np. szukaniu ukrytego pudełka ze smakołykami.
Psy tej rasy uwielbiają kontakt z człowiekiem – wtulanie się w niego i głaskanie przez opiekuna. Cavalier także może być fantastycznym towarzyszem dla dziecka, jednak należy pilnować, żeby maluch nie przekraczał granic psa. Powinniśmy więc nauczyć małego człowieka, że pupil nie zawsze może mieć ochotę na kontakt i wspólną zabawę.
Psy tej rasy trafiają do gabinetu weterynaryjnego z codziennymi problemami, takimi jak: odkładający się kamień nazębny, zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego ucha czy z potrzebą oczyszczenia gruczołów okołoodbytowych. Ważną kwestią, o której należy pamiętać posiadając cavaliera, jest tendencja do rozwinięcia się u niego choroby zwanej jamistością rdzenia kręgowego (syringomielia). Dlatego też, jeśli zauważymy u czworonoga tkliwość czy bolesność okolicy szyi i karku lub zaburzenia chodu (kończyny piersiowe), konieczna jest wizyta u weterynarza i – co ważne – nie wolno z tym zwlekać!
U psów tej rasy należy także dbać o higienę oczu i w przypadku zaczerwieniania czy świądu okolicy gałki ocznej zgłosić się na wizytę weterynaryjną. Rasa ta obarczona jest także ryzykiem poważnej choroby serca, dlatego ważna jest obserwacja pupila i kontrola w gabinecie lekarskim. Objawy takie jak: spadek aktywności fizycznej, kaszel (w szczególności poranny) lub dyszenie mogą świadczyć właśnie o chorobie serca.
Cenionym zwyczajem wśród hodowców cavalierów jest badanie kardiologiczne psów przeznaczonych do rozrodu. Dodatkowo zaleca się przeprowadzenie badania okulistycznego oraz badania krwi w kierunku genetycznych chorób oczu u psów hodowlanych.
U psów dorosłych przeprowadza się rutynowe badania krwi wraz z hormonami tarczycy. Warto również regularnie kontrolować serce. Cavaliery charakteryzują się makrotrombocytopenią, co oznacza, że ich płytki krwi są większe w porównaniu z płytkami u innych ras, w związku z czym często występuje u nich obniżona ogólna liczba płytek we krwi. Nie jest to czynnik powodujący chorobę, ale jest to istotne podczas diagnostyki innych chorób.
Myli się ten, kto sądzi, że ten słodki piesek to wyłącznie kanapowiec! I choć rzeczywiście nie pogardzi wylegiwaniem się na fotelu, to jednak chętnie podejmie każdą proponowaną mu przez nas aktywność. Cavalier ma naprawdę świetny instynkt myśliwski! Nasz Opal ma znakomity węch i chętnie go wykorzystujemy podczas tropienia, a dodatkowo trenujemy z nim agility i rally-obedience. Można z nim robić dosłownie wszystko!!!