Jak przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych?

hero

Możesz spróbować przyzwyczaić swojego psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Owczarek australijski Dora to piękność o wyjątkowym umaszczeniu, ale wierzy, że sama umie najlepiej zadbać o swój wygląd. Zobacz, jak stopniowo daje się przekonać, że czesanie nie jest takie straszne, a dotyk szczotki może być przyjemny!

 

Przede wszystkim musisz zrozumieć, że Twój pupil raczej nie będzie wykazywał zainteresowania i zrozumienia, jeśli nagle postanowisz przyłożyć mu zimne urządzenie do pazurków i zechcesz je skrócić.

Jak przed każdą nauką, przygotuj smakołyki, zabawkę, w której ukryte będzie jedzenie, i oczywiście szczotkę!

 

pielęgnacja psa 1

Krok 1: Pokaż psu, że szczotka jest fajna

W jednej dłoni trzymaj szczotkę, a drugą zapełnij smakołykami. Zawołaj psa do siebie. Pokaż mu szczotkę, a drugą ręką podawaj mu przysmaki. Po chwili ukryj za plecami obie dłonie. Powtarzaj czynność.

pielęgnacja psa 2

Krok 2: Przyzwyczajaj psa do dotyku szczotki

Gdy zawołasz psa, spróbuj delikatnie przeczesać go szczotką i jednocześnie nagrodzić przysmakiem. Oczywiście cały czas chwal psa, jeśli nie ucieka. Gdy zaakceptuje krótki dotyk szczotki, zacznij wyczesywać go dłużej. Pamiętaj, że każdy pies ma różne strefy wrażliwości. Zacznij od miejsc, gdzie dotyk szczotki będzie dla psa przyjemniejszy. Możesz przyzwyczajać psa do czesania szczotką nawet przez kilka dni.