Psie zabawy z piłką

hero

Dzisiaj coś dla fanów futbolu! Piotr pokaże Wam kilka prostych zabaw z wykorzystaniem piłki, które możecie wypróbować podczas spaceru z czworonogiem. Towarzyszy mu Havana, suczka rasy border collie, która uwielbia zabawy z piłką.

Psie zabawy z piłką

O czym powinniście pamiętać? Taki rodzaj aktywności może być dla pupila wspaniałą zabawą. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z jej ilością i intensywnością. Pamiętajcie, że bieganie za piłką to dla psa rodzaj polowania, a pogoń za zdobyczą to najbardziej stresujący element łańcucha łowieckiego – pies nie wie, czy dogoni zwierzynę czy nie. Kilkukrotne rzucenie piłki podczas spaceru to żaden problem, ważne jednak, aby nie rzucać jej wielokrotnie w celu wybiegania zwierzaka.

Poniżej znajdziecie opis kilku zabaw z wykorzystaniem piłki, które aktywują psa na różnych płaszczyznach. Podczas tych ćwiczeń pies będzie musiał:

– skupić się na zadaniu,

– zapamiętać miejsca, w których jest schowana piłka,

– wytropić piłkę,

– nauczyć się cierpliwego czekania.

 Psie zabawy z piłką

WAŻNE! Aby Twój pies poprawnie wykonał przedstawione ćwiczenia, musi znać komendy „siad” i „zostań” na poziomie zaawansowanym.

ZOBACZ, JAK NAUCZYĆ PSA SIADANIA NA KOMENDĘ I ZATRZYMYWANIA GO W TEJ POZYCJI

CZĘŚĆ 1. (stopień podstawowy)

CZĘŚĆ 2. (stopień zaawansowany)

 

DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE

– 2 piłki do aportowania

 

SZTUCZKA 1. SZUKANIE SCHOWANEJ PIŁKI

Poproś psa, aby usiadł i został na swoim miejscu. Odejdź na kilka lub kilkanaście kroków i udawaj, że chowasz piłkę w pobliskich trawach lub zaroślach. Wybierz kilka miejsc, ale tylko w jednym naprawdę ją schowaj. Wróć do psa i poproś, aby szukał ukrytej piłki. Kiedy pupil ją znajdzie, poproś, aby przyniósł zabawkę i nagródź go za prawidłowo wykonane zadanie, np. podrzucając piłkę w taki sposób, aby mógł ją złapać.

Taka zabawa aktywuje więcej zmysłów niż jednotorowa pogoń. Nie dość, że pies musi cierpliwie czekać na Twoje hasło, skupić się i zapamiętać miejsca, w których schowałeś piłkę, to dodatkowo musi również użyć węchu, aby znaleźć zabawkę.

Psie zabawy z piłką

SZTUCZKA 2. SZTUCZKA ZA PIŁECZKĘ

Jeśli Twój pies zna jakąś sztuczkę, poproś go, aby ją wykonał. Kiedy to zrobi, nagródź go, podrzucając piłkę w taki sposób, aby mógł ją złapać.

Ta zabawa nie dość, że wzmacnia koncentrację psa na zadaniu, to dodatkowo uczy go, że jeżeli wykona polecenie, dostanie coś, na czym mu bardzo zależy.

Psie zabawy z piłką

SZTUCZKA 3. WYSYŁANIE PSA DO WSKAZANEJ PIŁKI

Poproś psa, aby został na swoim miejscu. Kilkanaście kroków przed czworonogiem połóż jedną piłkę, a z drugiej strony drugą – tak, aby razem z psem tworzyły coś na kształt trójkąta. Wróć do psa, wskaż dłonią piłkę, do której ma pobiec, i poproś go o jej przyniesienie, np. wydając komendę „piłka” lub „szukaj piłki”. Kiedy pupil pobiegnie po wskazaną zabawkę i przyniesie ją, pochwal go i nagródź, podrzucając piłkę w taki sposób, aby mógł ją złapać. Wysyłaj psa w różnych kierunkach.

Na początku odległość między piłkami powinna być duża, jednak stopniowo możesz ją zmniejszać.

Psie zabawy z piłką