Świeże powietrze, ruch i okrągły przedmiot psiej fascynacji – piłka, za którą Twój pupil mógłby gonić w nieskończoność! Wydaje się, że to pomysł na aktywność idealną – zabawa z wykorzystaniem piłki jest dla większości psów bardzo przyjemną formą rozrywki, która nie tylko urozmaica spacery, ale zaspokaja ważne psie potrzeby związane z gonieniem. Między energią wkładaną w beztroską zabawę a niekontrolowanym pobudzeniem przebiega jednak dość cienka granica.
Spis treści:
Co zrobić, by trening z piłką nie stał się źródłem problemów, takich jak gonienie rowerzystów, dzieci i biegaczy? Jak wyznaczyć granice zabawy i zaplanować trening, po którym Twój pies stopniowo się wyciszy? Jak zainteresować piłką psiaka, który nie jest skory do tego typu zabaw? Jak zwykle pomocne będą konkretne zasady.
Oto kilka z nich!
Urodzeni do gonienia – wyciszanie i strategia zabawy
Jeśli Twój pies to urodzony piłkarz z wyjątkowym zacięciem do gonienia, nie musisz stosować wybiegów i trików, by zachęcić go do tego typu aktywności. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, by pupil bez reszty pochłonięty piłeczką wiedział, że każda zabawa kiedyś się kończy, a jego ulubiona zabawka ląduje w Twojej kieszeni do czasu kolejnych wspólnych harców. Jak zapobiec nadmiernej ekscytacji i uzależnieniu oraz bawić się tak, by wciąż zachować kontrolę?
1. Organizuj krótkie sesje rzutów
Ponoć każda rzecz w nadmiarze szkodzi – bez względu na to, czy podzielasz tę opinię, warto mieć ją na uwadze podczas zabaw i treningów z piłką! Jeśli w trakcie spaceru wykonasz z psem sesję 3-4 rzutów, nie będziesz musiał obawiać się negatywnych skutków dobrej zabawy.
2. Nie baw się do upadłego
Gonienie za piłką nie jest jedynym sposobem na wybieganie i zmęczenie psa po spacerze. Nie warto męczyć go więc monotonną aktywnością i zabawą do upadłego – to pierwszy krok do nadmiernej ekscytacji, a w konsekwencji – do uzależnienia od niekontrolowanych gonitw.
3. Przejmij kontrolę i wyznacz granice
Chociaż gonienie za piłką to dla psa czas beztroski, nie zapominaj o roli przewodnika. Wyraźnie wyznaczony początek i koniec aktywności uporządkują psie emocje i pomogą Twojemu pupilowi wyciszyć się w wraz z zakończeniem treningu. Zanim wykonasz pierwszy rzut, daj hasło „piłeczka!”, a chowając ją do kieszeni, powiedz: „koniec zabawy!”. Jasne zasady sprawią, że zrozumiecie się lepiej – będziesz w stanie kontrolować zachowanie swojego psa, budując wzajemny system komunikacji pozbawiony walki o dominację.
4. Jedna piłka, wiele zabaw – rozwijaj różne umiejętności
Jeśli Twój pies wyjątkowo lubi aktywność z piłką, pamiętaj, że możesz wykorzystać ją na wiele sposobów. Wprowadzenie do treningu takich trików jak poszukiwanie piłeczki sprawi, że Wasza zabawa przestanie być jednostajna. Wytrącanie psa z niezdrowej ekscytacji jednotorową czynnością skutecznie zapobiegnie uzależnieniu.
Przytrzymaj psa za obrożę, rzuć piłkę w wysokie trawy i pozwól mu podążyć za nią tylko wtedy, gdy się uspokoi. Dzięki temu pogoń za piłką będzie kojarzyć się psu z wyciszaniem emocji i koncentrowaniem się, a ukryty cel wpłynie na rozwinięcie umiejętności tropienia. Dzięki różnorodności zabaw przyczyniasz się do zaspokajania psich potrzeb związanych z łańcuchem łowieckim, a więc tych najbardziej pierwotnych i atawistycznych, zapisanych w instynkcie psa i jego drapieżnych przodków.
5. Wycisz psa po zabawie
Gonienie piłki jest dla psa niczym polowanie. Doskonałą aktywnością wyciszającą będzie więc umożliwienie pupilowi zdobycia i rozpracowania łupu. Pozwól, by Twój pies się uspokoił, żując gryzak lub wylizując ulubioną pastę.
6. Baw i ucz posłuszeństwa
Zabawa z piłką to doskonały pretekst do wzmocnienia psiego posłuszeństwa i pracy nad różnorodnymi umiejętnościami. Szkolenie psów bardzo łatwo połączyć z zabawą. Oczekuj, że pies przyniesie Ci piłkę, naucz go komendy „puść” i komendy „czekaj” – to nie tylko lekcja nowych sprawności, ale także kontrola nad psimi emocjami, które zmieniają się w zależności od wprowadzanej komendy. Trening o sinusoidalnym przebiegu pozwoli Ci lepiej rozumieć i przewidywać reakcje psa oraz w porę reagować, gdy zauważysz symptomy zbytniej ekscytacji.
➡Więcej o nauce komend dowiesz się m.in. z naszej publikacji na temat tego, jak nauczyć psa aportowania!⬅
7. Traktuj piłkę jak nagrodę
Piłka to dla wielu psów wyjątkowo pożądana zabawka – dzięki temu dość łatwo wykorzystać ją w szkoleniu. Spróbuj poprzedzić rzuty komendą z zakresu posłuszeństwa lub poleceniem wykonania znanego pupilowi triku i nagródź psa piłką, kiedy je wykona. Ustalenie nagród za zaangażowanie w inicjowane przez Ciebie aktywności zacieśni Twoją relację z psem i stworzy płaszczyznę porozumienia, na której to Ty będziesz przewodnikiem i autorem zasad.