10 zasad zabawy piłką z psem

Świeże powietrze, ruch i okrągły przedmiot psiej fascynacji – piłka, za którą Twój pupil mógłby gonić w nieskończoność! Wydaje się, że to pomysł na aktywność idealną – zabawa z wykorzystaniem piłki jest dla większości psów bardzo przyjemną formą rozrywki, która nie tylko urozmaica spacery, ale zaspokaja ważne psie potrzeby związane z gonieniem. Między energią wkładaną w beztroską zabawę a niekontrolowanym pobudzeniem przebiega jednak dość cienka granica.

Co zrobić, by trening z piłką nie stał się źródłem problemów, takich jak gonienie rowerzystów, dzieci i biegaczy? Jak wyznaczyć granice zabawy i zaplanować trening, po którym Twój pies stopniowo się wyciszy? Jak zainteresować piłką psiaka, który nie jest skory do tego typu zabaw? Jak zwykle pomocne będą konkretne zasady.

Oto kilka z nich!

10 zasad zabawy piłką z psem

Urodzeni do gonienia – wyciszanie i strategia zabawy

Jeśli Twój pies to urodzony piłkarz z wyjątkowym zacięciem do gonienia, nie musisz stosować wybiegów i trików, by zachęcić go do tego typu aktywności. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, by pupil bez reszty pochłonięty piłeczką wiedział, że każda zabawa kiedyś się kończy, a jego ulubiona zabawka ląduje w Twojej kieszeni do czasu kolejnych wspólnych harców. Jak zapobiec nadmiernej ekscytacji i uzależnieniu oraz bawić się tak, by wciąż zachować kontrolę?

1. Organizuj krótkie sesje rzutów

Ponoć każda rzecz w nadmiarze szkodzi – bez względu na to, czy podzielasz tę opinię, warto mieć ją na uwadze podczas zabaw i treningów z piłką! Jeśli w trakcie spaceru wykonasz z psem sesję 3-4 rzutów, nie będziesz musiał obawiać się negatywnych skutków dobrej zabawy.

 

2. Nie baw się do upadłego

Gonienie za piłką nie jest jedynym sposobem na wybieganie i zmęczenie psa po spacerze. Nie warto męczyć go więc monotonną aktywnością i zabawą do upadłego – to pierwszy krok do nadmiernej ekscytacji, a w konsekwencji – do uzależnienia od niekontrolowanych gonitw.

 

3. Przejmij kontrolę i wyznacz granice

Chociaż gonienie za piłką to dla psa czas beztroski, nie zapominaj o roli przewodnika. Wyraźnie wyznaczony początek i koniec aktywności uporządkują psie emocje i pomogą Twojemu pupilowi wyciszyć się w wraz z zakończeniem treningu. Zanim wykonasz pierwszy rzut, daj hasło „piłeczka!”, a chowając ją do kieszeni, powiedz: „koniec zabawy!”. Jasne zasady sprawią, że zrozumiecie się lepiej – będziesz w stanie kontrolować zachowanie swojego psa, budując wzajemny system komunikacji pozbawiony walki o dominację.

10 zasad zabawy piłką z psem

 

4. Jedna piłka, wiele zabaw – rozwijaj różne umiejętności

Jeśli Twój pies wyjątkowo lubi aktywność z piłką, pamiętaj, że możesz wykorzystać ją na wiele sposobów. Wprowadzenie do treningu takich trików jak poszukiwanie piłeczki sprawi, że Wasza zabawa przestanie być jednostajna. Wytrącanie psa z niezdrowej ekscytacji jednotorową czynnością skutecznie zapobiegnie uzależnieniu.

Przytrzymaj psa za obrożę, rzuć piłkę w wysokie trawy i pozwól mu podążyć za nią tylko wtedy, gdy się uspokoi. Dzięki temu pogoń za piłką będzie kojarzyć się psu z wyciszaniem emocji i koncentrowaniem się, a ukryty cel wpłynie na rozwinięcie umiejętności tropienia. Dzięki różnorodności zabaw przyczyniasz się do zaspokajania psich potrzeb związanych z łańcuchem łowieckim, a więc tych najbardziej pierwotnych i atawistycznych, zapisanych w instynkcie psa i jego drapieżnych przodków.

 

5. Wycisz psa po zabawie

Gonienie piłki jest dla psa niczym polowanie. Doskonałą aktywnością wyciszającą będzie więc umożliwienie pupilowi zdobycia i rozpracowania łupu. Pozwól, by Twój pies się uspokoił, żując gryzak lub wylizując ulubioną pastę.

 

6. Baw i ucz posłuszeństwa

Zabawa z piłką to doskonały pretekst do wzmocnienia psiego posłuszeństwa i pracy nad różnorodnymi umiejętnościami. Szkolenie psów bardzo łatwo połączyć z zabawą. Oczekuj, że pies przyniesie Ci piłkę, naucz go komendy „puść” i komendy „czekaj” – to nie tylko lekcja nowych sprawności, ale także kontrola nad psimi emocjami, które zmieniają się w zależności od wprowadzanej komendy. Trening o sinusoidalnym przebiegu pozwoli Ci lepiej rozumieć i przewidywać reakcje psa oraz w porę reagować, gdy zauważysz symptomy zbytniej ekscytacji.

➡Więcej o nauce komend dowiesz się m.in. z naszej publikacji na temat tego, jak nauczyć psa aportowania!⬅

 

7. Traktuj piłkę jak nagrodę

Piłka to dla wielu psów wyjątkowo pożądana zabawka – dzięki temu dość łatwo wykorzystać ją w szkoleniu. Spróbuj poprzedzić rzuty komendą z zakresu posłuszeństwa lub poleceniem wykonania znanego pupilowi triku i nagródź psa piłką, kiedy je wykona. Ustalenie nagród za zaangażowanie w inicjowane przez Ciebie aktywności zacieśni Twoją relację z psem i stworzy płaszczyznę porozumienia, na której to Ty będziesz przewodnikiem i autorem zasad.

Gratyfikacja to jeden z pięciu filarów efektywnego szkolenia psów. O czym jeszcze warto pamiętać? Koniecznie zerknij do naszego artykułu pt. „Kiedy i od czego zacząć szkolenia psa?”

Piłeczkowi malkontenci – aktywizacja i włączanie do zabawy

Nie każdy psiak to Ronaldo na czterech łapach! Niektóre psy, wbrew wszelkim stereotypom, nie interesują się zabawami z piłką. Jeśli Twój pupil do nich należy i chciałbyś nieco zachęcić go do gonienia, mamy na to kilka sposobów!

➡Potrzebujesz dobrych piłek do wspólnych zabaw z psiakiem? Wybierz któreś
z rekomendowanych przez John Doga!⬅

 

8. Trzy, dwa, jeden… wyścig!

Dobry przykład musi iść z góry – gdy Twój pies nie wyrywa się do piłki, dołącz do zabawy i wprowadź do niej element rywalizacji! Przytrzymaj psa za obrożę, rzuć piłkę, zwolnij psa i pobiegnij najszybciej w stronę zdobyczy – tak, by dotrzeć do niej przed psem. Taki wyścig może znacznie zwiększyć motywację Twojego czworonoga oraz jego zainteresowanie pogonią! Zacieśni także Waszą relację, a wyższy poziom porozumienia otworzy Wam furtkę do innych wspólnych aktywności, takich jak canicross, czyli bieganie z psem.

Możesz sobie pomóc także efektowną zabawką – piłki dla psów, które świecą, wydają dźwięk i przyciągają uwagę Twojego czworonoga różnymi teksturami oraz kolorami to dodatkowa porcja bodźców i gadżet niezastąpiony w każdej angażującej zabawie!

Pamiętaj jednak, że najlepsze zabawki dla psa to takie, które właściwie wykorzystasz!

 

9. Obserwuj i wykorzystuj właściwe momenty

W ciągu dnia są chwile, podczas których Twój pies interesuje się zabawą i kontaktem z Tobą bardziej niż o innych porach. Zaobserwuj je i wykorzystaj do zarażenia psiaka pasją do zabawy z piłką. Nie próbuj dekoncentrować psa, gdy węszy i ma kontakt z innymi psami, ani budzić go na siłę, gdy jest zaspany – nie osiągniesz wtedy oczekiwanego efektu i możesz bardzo szybko zniechęcić do kolejnych prób zarówno siebie, jak i pupila.

 

10. Baw się piłką samodzielnie

Podrzucaj, przesuwaj po podłodze, biegaj z nią po domu – Twoja samodzielna zabawa z piłką to idealny sposób na zainteresowanie psa aktywnością. Pamiętaj jednak, że piłka powinna pojawiać się w Waszych harcach incydentalnie, niespodziewanie i na kilka chwil – nie zapewniaj psu stałego dostępu do zabawki, by nie stracił nią zainteresowania.

Jeśli lubisz gadżety i szukasz możliwie największej liczby sposobów na zaangażowanie pupila w gonienie piłki, na pewno spodoba Ci się wyrzutnia piłek dla psa – na tak efektowną zabawę ciężko będzie kręcić nosem!


W drużynie czy jeden na jeden?

Zabawa z piłką przy innych psach może dodać Twojemu pupilowi więcej pewności siebie lub stać się dla niego polem do rywalizacji i walki. Jeśli chcesz trenować z piłką w otoczeniu, w którym hasa mała psia drużyna, bądź ostrożny i wybierz miejsce, które pozwoli Ci na wycofanie się w razie nerwowego zachowania Twojego czworonoga.

10 zasad zabawy piłką z psem

Podsumowanie

Bez względu na to, czy Twój pies to entuzjasta gonienia czy piłkarski sceptyk, kontrola i zaangażowanie są tym, o czym powinieneś pamiętać podczas zabawy. Zarówno wyciszenie psiaka z nadmiarem entuzjazmu, jak i ożywienie czworonoga, który nie ma ochoty na gonitwy, wymaga balansowania pomiędzy dostępnymi metodami. Poznaj swojego psa i znajdź złoty środek w podejściu do wspólnych zabaw – stopniowo i konsekwentnie okiełznaj temperamentnego tropiciela lub rozruszaj milczka tak, by zachować umiar oraz zrozumienie dla jego charakteru!