Arytmia serca u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Arytmia u psa to dosyć powszechna przypadłość. Istnieje wiele rodzajów arytmii i część z nich nie jest groźna i nie wpływa na ogólne samopoczucie czworonoga, inne zaś wymagają stałej kontroli i przede wszystkim leczenia. Sprawdź, jakie są objawy arytmii, jak się ją diagnozuje i jak przebiega leczenie!

Prawidłowy rytm serca nazywany jest zatokowym. W węźle zatokowo-przedsionkowym powstaje impuls elektryczny, który przekazywany jest dalej komórkom układu przewodzącego serca. Wszelkie nieprawidłowości rytmu serca, czyli nieprawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych w sercu, to tak zwane arytmie. Arytmie mogą powstać w wyniku choroby serca, choroby jego komórek mięśniowych czy zaburzeń w obrębie samego układu bodźcotwórczo- przewodzącego, np. kardiomiopatii rozstrzeniowej. Jednak są także przyczyny arytmii nazywane pozasercowymi, gdy powodem zaburzeń może być inne schorzenie organizmu, choroba endokrynologiczna czy nowotworowa. Wśród pacjentów leczonych kardiologicznie prawie połowa wykazuje zaburzenia rytmu serca.

Pies rasy pomeranian leży na stole u weterynarza.

Rodzajów arytmii jest naprawdę wiele, niektóre z nich nie wymagają leczenia, inne wręcz przeciwnie.
Najczęściej diagnozowane arytmie u psów to:

  • arytmia zatokowa (może być fizjologiczna),
  • bradykardia zatokowa (gdy rytm serca jest prawidłowy, lecz o mniejszej częstotliwości),
  • tachykardia zatokowa,
  • zahamowanie zatokowe,
  • bloki przedsionkowo- zatokowe,
  • bloki przedsionkowo-komorowe (I, II i III stopnia),
  • pojedyncze pobudzenia nadkomorowe i komorowe,
  • tachyarytmia nadkomorowa,
  • trzepotanie i migotanie przedsionków,
  • częstoskurcz komorowy.

Każda z arytmii, w zależności od przyczyny oraz objawów, które występują u psów, ma odmienne rokowanie i postępowanie terapeutyczne. Rasy ze skłonnością do występowania arytmii to owczarki niemieckie oraz boksery, ale może się ona pojawić także u innych ras i u mieszańców.

Objawy arytmii serca u psa

Do najczęstszych objawów arytmii należą nagłe osłabnięcia, a nawet epizody utraty przytomności. Bywa ze pacjent z trudnością utrzymuje się w pozycji stojącej. Opiekunowie psów często wymieniają wśród objawów także apatię, ogólne osłabienie i mniejsza tolerancję wysiłkową, a także zmienny bądź mniejszy apetyt.

Pies rasy chihuahua stoi na stole u weterynarza, lekarz bada go stetoskopem.

Diagnostyka arytmii serca u psa

Diagnostyka arytmii u psa to przede wszystkim osłuchanie serca wraz z pomiarem tętna na tętnicy udowej. Najważniejszym badaniem jest EKG, a dokładnie spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne. Bardzo ważne jest także badanie echa serca. Dokładniejszym badaniem, pokazującym pracę serca nie tylko w trakcie kilkunastu minut wizyty w gabinecie, ale w ciągu całego dnia, w warunkach dla niego naturalnych (w domu), jest zapis holterowski. Aktualnie wykorzystuje się do niego niewielkie urządzenia, które z łatwością można przykleić do skóry psa. Rejestrują one akcję serca czworonoga nawet przez tydzień, dzięki czemu można wykryć nawet niewielkie arytmie. Jest to niezwykle pomocne szczególnie przy napadowych arytmiach, które trudno byłoby namierzyć podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Leczenie arytmii serca u psa

Każde zaburzenie pracy serca powinno być skontrolowane przez kardiologa. Jak wcześniej wspomniałam, niektóre z arytmii u psa – w tym arytmie zatokowe czy bloki przedsionkowo-zatokowe – nie wymagają wprowadzania farmakoterapii. Leki antyarytmiczne dostosowuje lekarz w oparciu o zdiagnozowany rodzaj arytmii, badanie kliniczne, badania krwi oraz o pełne badanie kardiologiczne pacjenta. Niekiedy konieczne jest wykonanie kardiowersji elektrycznej, czyli przywrócenia prawidłowego rytmu zatokowego np. w przypadku migotania przedsionków. W wypadku zaburzeń rytmu serca w wyniku powstania tzw. drogi dodatkowej przewodzenia w sercu konieczny może okazać się zabieg ablacji serca. Niekiedy nawet konieczne może być wszczepienie specjalistycznego stymulatora regulującego pracę tego organ.