Hiperglikemia u psa – objawy i zagrożenia

Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób endokrynologicznych diagnozowanych u psów. Zarówno stan obniżonego, jak i podwyższonego poziomu glukozy we krwi jest niebezpieczny dla czworonoga. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest hiperglikemia, jakie są jej objawy i jak należy na nie reagować. Sprawdź to!

Najczęstsze powody hiperglikemii u psa

Podwyższony poziom glukozy, czyli hiperglikemia, u psów to innymi słowy nawrót objawów cukrzycy.

Pies wyglądający za okno

Najczęściej wynika z:

  • błędów przy podawaniu insuliny (np. pominięcia dawki, podania psu zbyt małej dawki insuliny, błędnej techniki podawania zastrzyków lub też nieprawidłowej częstotliwości iniekcji),
  • zmian żywienia (inna karma, inny skład karmy, większa kaloryczność etc.),
  • podjadania między posiłkami (np. gdy ktoś obcy dokarmi psa lub gdy pies ucieknie i sam zrobi sobie ucztę),
  • współistniejących chorób (jak drobne infekcje, wszelkiego rodzaju zapalenia, choroby endokrynologiczne, choroby nowotworowe),
  • problemów z ustaleniem odpowiedniej dawki insuliny, stosowaniem nieodpowiedniego rodzaju insuliny, wrażliwością osobniczą (jak np. nieprawidłowe wchłanianie insuliny czy powstanie wiążących ją przeciwciał).

Objawy hiperglikemii u psa

Objawy hiperglikemii u psa to po prostu zaawansowane objawy cukrzycy, w tym przede wszystkim zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, apatia i słabszy apetyt. Może rozwinąć się cukrzycowa kwasica ketonowa lub też nieketonowy hiperglikemiczny zespół hipermolalny (HHNK). W tym drugim przypadku wysoki poziom glukozy i odwodnienie bez wytwarzania ciał ketonowych mogą doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i do objawów neurologicznych, w tym śpiączki.

Pies leżący na dywanie, patrzy w bok

Pierwsza pomoc w hiperglikemii

Postępowanie zależy od przyczyny nawrotu objawów. Należy jak najszybciej podać dawkę insuliny (jeśli ta została pominięta, nie wolno podawać dodatkowej dawki ani samemu zwiększać ustalonej dawki). Jeśli leki podawane są regularnie, nie było zmian w diecie, a pomiary glukozy w surowicy krwi wskazują na wyższe wartości bądź po prostu objawy choroby wróciły, należy udać się do lekarza weterynarii. Lekarz skontroluje pacjenta, przeprowadzi diagnostykę i dostosuje odpowiednią dawkę insuliny lub dobierze inny rodzaj leczenia (np. inny rodzaj insuliny, diety, wysiłku fizycznego). Stanem przeciwnym do hiperglikemii jest hipoglikemia, czyli zbyt niskie stężenie glukozy we krwi. To również sytuacja zagrażająca życiu psa.

Czytaj więcej: Hipoglikemia u psa – objawy, zagrożenia

Małgorzata Glema, lekarz weterynarii