Spis treści:
- 1. Dostęp do wody
- 2. Ochładzanie
- 3. Kąpiele wodne
- 4. Zapewnienie bezpiecznego i zacienionego schronienia
- 5. Ograniczanie ciasnego kagańca
- 6. Ograniczanie nadmiernego wysiłku fizycznego
- 7. Ograniczanie stresu
- 8. Niepozostawianie zwierzęcia w nasłonecznionym miejscu
- 9. Szczotkowanie sierści
- 10. Rasy brachycefaliczne – szczególna ostrożność
1. Dostęp do wody
Stale dostępna świeża, chłodna woda do picia to najważniejsza rzecz, jaką należy zapewnić psu czy kotu w upalny dzień. Wydaje się to banalnie proste, jednak nie każdy właściciel o to dba. Miska z wodą powinna być stale dostępna dla zwierzęcia i nie powinna stać w nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy także, aby często wymieniać wodę, w szczególności gdy pies się ślini i gdy z jednej miski korzysta więcej niż jedno zwierzę. Nie każdy pupil napije się bowiem, kiedy z miski korzystał już inny pies lub kiedy pływają w niej zanieczyszczenia. Gdy wybierasz się z psem na spacer, koniecznie zabierz ze sobą specjalną miskę i butelkę z wodą. Nie pozwól, aby w czasie upału Twój pies pił z przypadkowo napotkanej miski bądź skusił się na wodę z akwenu.
Jeśli chodzi o koty, warto tu wspomnieć, że są one dość wybredne. Rzadko kiedy wypiją wodę z przygotowanej dla nich miski, zazwyczaj wolą pić prosto z kranu czy z miski ustawionej w przypadkowym miejscu. Dlatego też w upalne dni warto porozstawiać po domu kilka misek z wodą, a najlepiej kupić specjalną fontannę dla kota.
2. Ochładzanie
Jeśli zwierzę ma pierwsze objawy przegrzania, czyli dyszy, a jego skóra jest cieplejsza niż zazwyczaj, to należy je ochłodzić. Najszybszą metodą jest po prostu przygotowanie chłodnego ręcznika albo kostek lodu zawiniętych w płótno lub ręcznik. Taki ochładzający kompres przykładamy w miejsca najmniej owłosione – na skórę brzucha, pach czy pachwin. Pamiętajmy, że temperatura takiego okładu chłodzącego nie może być zbyt niska, a przykładanie bezpośrednio do ciała zwierzęcia zimnych kostek lodu nie jest dobrym rozwiązaniem. Gwałtowne obniżenie temperatury może bowiem wywołać hipotermię, a to z kolei – drżenia mięśniowe, które przyczyniają się do zwiększenia temperatury wewnętrznej ciała. W ten sposób mechanizm regulacji temperatury działa odwrotnie, niż chcemy, dlatego organizm psa należy ochładzać stopniowo. W tym celu idealnie sprawdzą się także specjalne maty lub kamizelki chłodzące. Dodatkowo włączone wiatraki, klimatyzatory, otwarte okna są jak najbardziej w porządku, o ile sprzęty są ustawione w odpowiedniej odległości od zwierzęcia, a ich dźwięk go nie stresuje. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać ze zbyt dużym przeciągiem czy z klimatyzacją – łatwo bowiem o przeziębienie! Jednym z lepszych sposobów ochładzania psa jest po prostu kąpiel.
3. Kąpiele wodne
Kąpiele wodne to jedna z najlepszych metod ochładzania psa, a i niektóre koty także lubią tę formę zabawy w ciepłe dni. Mowa tu nie tylko o kąpieli w wannie czy pod prysznicem, ale przede wszystkim na świeżym powietrzu. Warto zatem zapoznać się z listą plaż i zbiorników wodnych dostępnych dla psów.
Pamiętajmy, aby przed kąpielą czworonoga zwrócić uwagę, czy woda w jeziorze, rzece lub morzu jest czysta, czy nie kwitną np. sinice i czy nie znajdują się w niej inne zanieczyszczenia. Jeśli pies wskoczy do niezbyt czystej wody, trzeba go później wykąpać z użyciem szamponu, aby nie doszło do zapalenia skóry. Przyjemnym sposobem na ochłodzenie psa jest zabawa w ogrodzie z wężem wodnym. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie zostawiać psa samego w okolicy basenu, jeziora, a nawet oczka wodnego, aby nie doszło do tragedii!
4. Zapewnienie bezpiecznego i zacienionego schronienia
Schronienie przed słońcem to najważniejsza ochrona w upalny dzień dla zwierząt przebywających na dworze. Mowa tu przede wszystkim o psach trzymanych w kojcu czy przebywających w ciągu dnia w ogrodzie oraz o kotach wychodzących. Nie zapominajmy o stworzeniu takiego miejsca także podczas letnich wyjazdów za miasto, weekendowych pikników, wypadów nad wodę czy plażowania nad morzem.
Schronienie dla czworonoga powinno być odpowiednio przygotowane – zacienione, z przewiewem i stałym dostępem do wody. Może to być kojec ustawiony w zacienionym miejscu ogrodu czy przewiewny namiot na plaży. W nasłonecznionym mieszkaniu także należy zapewnić pupilowi miejsce w cieniu. Warto w tym celu zasłonić okna żaluzjami. Pamiętajmy także, że zwierzęta nie mają samokontroli – często kot czy pies układają się w słońcu, by się ogrzać, jednak nie znają umiaru. Warto zatem pilnować swojego czworonoga, aby nie leżał zbyt długo na słońcu, a już pod żadnym pozorem na nim nie zasnął!
5. Ograniczanie ciasnego kagańca
Pies nie oddaje ciepła poprzez pocenie się tak jak ludzie. Podstawowym mechanizmem chroniącym jego organizm przed przegrzaniem jest parowanie wody z pyska czyli ziajanie (dyszenie). Ponadto parują mu również łapy, co czasami widoczne jest w postaci śladów na podłodze. Pamiętajmy zatem, że zakładając psu kaganiec, uniemożliwiamy mu ziajanie. W upalny dzień nawet kilkanaście minut bez możliwości swobodnego oddychania otwartym pyskiem może doprowadzić do przegrzania organizmu, a nawet do udaru. Dodatkowo pies nie ma wtedy możliwości napicia się wody. Tak więc kaganiec w upalny dzień powinien być zakazany. Najlepiej w ogóle go nie zakładać, a jeśli już jest taka potrzeba, to na krótko i z częstymi przerwami.