Spis treści:
Wizyta u psiego fizjoterapeuty może być postrzegana jako kaprys czy luksus. Jednak bywają takie sytuacje, kiedy korzystanie z tego rodzaju usług wydaje się całkowicie uzasadnione. Niekoniecznie musi to oznaczać konieczność regularnych wizyt i skorzystania z cyklu zabiegów, ponieważ często już pierwsza konsultacja może przynieść odpowiedź na pytanie, co dolega naszemu psu.
Kiedy więc warto pomyśleć o wizycie u fizjoterapeuty?
Zawsze impulsem do zasięgnięcia porady specjalisty powinny być jakiekolwiek niepokojące zmiany w zachowaniu naszego psa. Słusznie postrzegamy fizjoterapeutów jako specjalistów od układu ruchu, jednak pamiętajmy, że obecnie kreuje się holistyczne podejście do pacjenta, a co za tym idzie, powód naszej wizyty nie musi być bezpośrednio związany z ruchem naszego pupila. Bardzo często pierwsze zmiany dotyczą aktywności czy zachowania psa i są tak delikatne, że tylko my, jako właściciele, jesteśmy w stanie je wyłapać. Poprzez zmiany rozumiemy tutaj jakiekolwiek odstępstwa od dotychczasowej normy u naszego pupila. Jeśli więc w ostatnim czasie zauważyłeś któryś z poniższych objawów, to warto pomyśleć o zabraniu psa na wizytę fizjoterapeutyczną. Sygnały, które powinny zwrócić Twoją uwagę, to:
- nowe, nietypowe dla Twojego psa zachowania w życiu codziennym;
- nasilenie problemów behawioralnych (zwiększona reaktywność, agresja, lękliwość);
- zmiana nastroju czy aktywności dobowej;
- niechęć do interakcji z właścicielem, mniejsza aktywność psa w codziennym życiu wśród domowników;
- zmiana widoczna w poruszaniu się psa, niechęć do konkretnego typu ruchu (np. ociąganie się przy wskakiwaniu na łóżko czy wchodzeniu po schodach);
- kulawizna, trudności ze wstawaniem z posłania;
- niechęć, sprzeciw czy dyskomfort przy dotykaniu określonych okolic ciała psa;
- zmiany apetytu, wypijanie nadmiernej ilości wody w ciągu doby;
- wylizywanie łap bądź innych części ciała;
- niechęć do zabawy czy pracy;
- zmiany na skórze czy zmiany widoczne w sylwetce i postawie ciała.
Dlaczego fizjoterapeuta…
…skoro często pierwszym wyborem jest konsultacja u weterynarza? Do lekarza weterynarii oczywiście również warto się wybrać i często jego pomoc jest niezbędna do wyleczenia ewidentnych chorób u naszego psa. Bardzo często jednak jako właściciele widzimy objawy, które trudno uznać za symptomy choroby. Bezwzględnie naszym pierwszym wyborem powinien być weterynarz, jeśli widzimy zaburzenie jakichkolwiek funkcji życiowych i stan naszego zwierzaka się pogarsza. Jeśli jednak zmiana jest subtelna, weterynaryjnie z naszym psem jest wszystko w porządku (wypróżnianie, temperatura ciała, podstawowa morfologia), to warto pomyśleć o zasięgnięciu porady właśnie u psiego fizjoterapeuty.