Spis treści:
- 1. Czesanie
- 2. Kąpiel
- 3. Suszenie
- 4. Czyszczenie uszu
Długa sierść psa wymaga regularnej pielęgnacji, zarówno w domu, jak i u groomera. Jeśli zastanawiasz się, jak właściwie kąpać i pielęgnować swojego długowłosego pupila w domowej łazience, w tym odcinku znajdziesz podpowiedź. Nasza groomerka, Kornelia, pokaże Ci, jak robić to krok po kroku, i powie, o czym należy pamiętać. Towarzyszy jej Lilu, suczka rasy yorkshire terier.
Kąpiel i pielęgnacja psa dzielą się na kilka etapów: czesanie, kąpiel, suszenie i czyszczenie uszu. Sprawdź, jak wygląda każdy z nich.
CZESANIE
Psy długowłose należy czesać regularnie, najlepiej codziennie. Warto do tego użyć metalowego grzebienia i szczotki. Podczas czesania należy być bardzo delikatnym, aby nie zrazić psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Unikaj gwałtownych ruchów.
Kołtuny tworzą się przy skórze psa, dlatego nie czesz wyłącznie wierzchniej sierści. Unieś ją do góry i delikatnie wyczesz włosy, które znajdują się pod spodem.
Jeśli w trakcie czesania znajdziesz w sierści psa kołtun, spryskaj go preparatem rozkołtuniającym, delikatnie wetrzyj go i wyczesz. Nie zapomnij także nagrodzić pupila za grzeczne zachowanie!
Rasy długowłose wymagają również oczyszczania kanałów słuchowych ze zbędnej sierści. Użyj do tego specjalnego pudru, który ułatwia mechaniczne usuwanie włosów.
KĄPIEL
Na dnie wanny lub brodzika umieść ręcznik lub matę antypoślizgową, dzięki czemu pies będzie stał stabilnie. Przygotuj szampon, rozcieńczając go z wodą (dokładną instrukcję znajdziesz na opakowaniu).
Aby umilić pupilowi kąpiel, rozsmaruj na macie przyczepionej do brzegu wanny pasztet lub mokrą karmę, dzięki czemu w trakcie kąpieli pies skupi się na przysmaku.
Pamiętaj, aby woda nie była za gorąca! Jej temperatura powinna wynosić ok. 37°C. Zwilżając sierść psa, zacznij od tylnych części ciała i delikatnie przesuwaj się do przodu, aby na samym końcu zmoczyć głowę. Uważaj także, aby woda nie dostała się do uszu, oczu i pyska psa.