Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

Kąpiel psa to dla wielu właścicieli ogromne wyzwanie, a dla samych psów bardzo stresująca sytuacja. Nie dość, że przebywają one na ograniczonej przestrzeni, z której chcą jak najszybciej uciec, to dodatkowo pojawia się wiele innych niepokojących czynników, np. polewanie dużą ilością wody, konieczność dotykania przez człowieka psich łap i okolic grzbietu, dziwne zapachy szamponów, a także nieprzyjemne dźwięki wydawane przez prysznic. Aby kąpanie psa przebiegało sprawnie, a pupil kojarzył ten zabieg higieniczny z czymś przyjemnym, do wszystkich wyżej wymienionych czynników należy przyzwyczaić go osobno, a dopiero później połączyć te elementy w całość, czyli w kąpiel. Jak zrobić to krok po kroku? Jak kąpać psa? W tym odcinku Piotr przeprowadza taki trening z Bosmanem. Obejrzyj koniecznie!

DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE

smakołyki

kula na smakołyki

KROK 1: POKAŻ PSU, ŻE BRODZIK JEST FAJNY

Naukę kąpieli rozpocznij od sprawienia, żeby przebywanie w brodziku, wannie lub misce kojarzyło się psu z czymś przyjemnym. Zainteresuj pupila przysmakiem, a następnie rozłóż kilka smakołyków w brodziku, aby przestrzeń ta kojarzyła mu się pozytywnie. Zachęć psa, aby wszedł do środka. Z sesji na sesję oczekuj, że będzie coraz dłużej w nim przebywał. Ten etap możesz zakończyć, gdy pupil spędza w brodziku około 5 minut.

Jeżeli jednak wchodzenie do brodzika jest dla psa problemem, obniż swoje oczekiwania – wyłóż przysmak, daj psu możliwość jego zjedzenia, a jeśli ma taką potrzebę – także możliwość wycofania się. W ten sposób pupil czuje się bezpiecznie, a Ty nie robisz nic na siłę. Stopniowo możesz wykładać przysmaki coraz dalej i zachęcać psa do swobodnego wchodzenia do brodzika.

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

KROK 2: PRZYZWYCZAJAJ PSA DO DOTYKU

Delikatnie dotykaj psa dłonią w różnych miejscach – dotknij jego grzbietu, przednich i tylnych łap, okolic pyska, uszu itp., a kiedy jest spokojny, nagródź go smakołykiem. Jeśli pupil pozwala Ci na dotyk, możesz stopniowo utrudniać zadanie i dotykać go ręcznikiem, jednocześnie nagradzając ulubionym przysmakiem.

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

KROK 3: DELIKATNIE POLEWAJ PSA WODĄ

Stopniowo przyzwyczajaj psa do polewania wodą. Możesz w tym celu wykorzystać np. małą miarkę, za pomocą której będziesz polewać pupila. Jeżeli jednak pies wycofuje się na widok naczynia, nie rób nic na siłę, ale spróbuj zwilżyć jego sierść mokrą dłonią. Oczywiście nagradzaj pupila, jeśli jest spokojny i dobrze znosi polewanie.

Pamiętaj! Jeśli pies chce się wycofać, pozwól mu na to i nie rób nic na siłę!

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

KROK 4: PRZYZWYCZAJAJ PSA DO DŹWIĘKU PRYSZNICA

Jeśli Twój pies wycofuje się na dźwięk wody lecącej ze słuchawki prysznicowej, spraw, by ten odgłos kojarzył mu się z czymś miłym. Przygotuj np. kulę, w której możesz schować mokrą karmę lub ulubione przysmaki pupila, a kiedy włączysz prysznic, daj psu zabawkę. Kiedy natomiast zakręcasz wodę, zabierz pupilowi zabawkę – w ten sposób pies skojarzy, że pojawia się ona wtedy, kiedy pojawia się nieprzyjemny sygnał.

Jak przyzwyczaić psa do kąpieli?

Pamiętaj! Jeśli zabierasz psu zabawkę, zastosuj technikę wymiany i daj pupilowi np. inny smakołyk. W ten sposób pies nie będzie miał poczucia, że coś stracił.

JAK CZĘSTO KĄPAĆ PSA? JAK ROBIĆ TO PRAWIDŁOWO? OBEJRZYJ VIDEO LEKARZA WETERYNARII

WAŻNE!

Pamiętaj, że każdy pies ma inny charakter. Zaobserwuj, co Twojemu pupilowi sprawia najwięcej trudności, i na ten element treningu poświęć najwięcej czasu.

Gdy twój pies chętnie wchodzi do brodzika i nie ma problemu z polewaniem wodą, możesz zachęcić go, by wszedł do kabiny, i spróbować go wykąpać. Uważaj jednak, aby ciśnienie wody z prysznica nie było duże. Polewaj psa spokojnie i delikatnie, raz na jakiś czas nagradzając go smakołykiem. W niektórych przypadkach dobrze sprawdzi się pomoc drugiej osoby, która może nagradzać pupila czymś do lizania, np. pastą schowaną w gumowej zabawce. Stopniowo możesz ograniczać nagradzanie – dawać psu przysmaki coraz rzadziej, a docelowo nagradzać go dopiero po kąpieli.