Spis treści:
Kaszel to dość częsty objaw, który towarzyszy nam podczas infekcji w czasie jesienno-zimowym. Czy u psów kaszel pojawia się często? – niekoniecznie. Jednak gdy już się pojawi, trudno go nie zauważyć. Pies kaszle często i głośno, w szczególności po wysiłku fizycznym, napiciu się chłodnej wody czy w nocy. Przy tym wygląda tak, jakby próbował coś wypluć i jakby nie mógł złapać powietrza. Hałasuje przy tym na cały dom. Nierzadko salwy kaszlu kończą się odpluwaniem, ulewaniem, a nawet odruchem wymiotnym.
O czym może świadczyć kaszel u psa?
Kaszel może być objawem wielu chorób. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kaszel nie zawsze świadczy o chorobie układu oddechowego. A ten, który występuje w szczególności w nocy i po nocy (wraz z odkrztuszaniem), bardzo często towarzyszy zaawansowanym chorobom serca. Przewlekłe charczenie i kasłanie mogą świadczyć o zapadzie tchawicy, chorobie charakterystycznej dla ras małych.
Zdarza się, że co jakiś czas, np. co kilka tygodni, pies ma kilkuminutowe ataki kichania i kaszlu. Może to sugerować kaszel wsteczny u psa, chorobę z pozoru niegroźną, jednak wymagającą dokładniejszej diagnostyki. Kaszel może także występować przy robaczycy.
Jednak najczęściej towarzyszy on właśnie zapaleniu dróg oddechowych – górnych i dolnych. Kaszel u psów, podobnie jak u ludzi, może być suchy, mokry lub mieszany. Zazwyczaj nie jest to jedyny objaw choroby u psa. Zwykle poza kaszlem występuje brak apetytu, posmutnienie, katar czy gorączka. Jedną z chorób dróg oddechowych, charakteryzującą się jedynie kaszlem, jest kaszel kenelowy. Jest to najczęstsza choroba zakaźna występująca u psów, dlatego to na niej skupię się w dalszej części artykułu.
Czym jest kaszel kenelowy?
Kaszel kenelowy to inaczej zakaźne zapalenie krtani i tchawicy lub tchawicy i oskrzeli. Bardzo często nazywany jest kaszlem psiarniowym, czy też właśnie kenelowym, ze względu na to, że występuje tam, gdzie jest większe skupisko psów. Schroniska, hodowle, hotele dla psów, miejsca wystaw, zawodów sportowych, prowadzenia treningów i szkoleń dla czworonogów – to właśnie tam psy łatwo mogą się zarazić. Choroba pojawia się nagle i bardzo szybko rozprzestrzenia się pomiędzy czworonogami. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli wystarczy, że chory pies kichnie, a już kolejny się zaraża. Kaszel kenelowy rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego często mówi się o wybuchu tej zakaźnej choroby na danym terenie czy np. po wystawie psów. Łatwo można zauważyć też sezonowość tej choroby – zazwyczaj pojawia się ona jesienią i wczesną wiosną.
Choroba ma charakter polietiologiczny, co oznacza, że wywoływana jest przez wiele drobnoustrojów. Najważniejsze i niezbędne do powstania kaszlu kenelowego są: wirus parainfluenzy typu 2 (CPIV), adenowirus typu 2 (CAV2) oraz bakteria Bordetella bronchiseptica. Oprócz tego chorobę mogą wikłać mykoplazmy, reowirusy, herpeswirus, koronawirus czy inne bakterie, pasożyty i grzyby. Dlatego też w zależności od czynników, jakie ją wywołują, choroba ta może mieć przebieg bardziej lub mniej ostry. Siewstwo choroby jest bardzo łatwe – wystarczy bezpośredni kontakt z chorym psem lub jego wydzielinami, np. picie wody ze wspólnej miski. Droga zarażenia może też być pośrednia, gdy wydzieliny z górnych dróg oddechowych my przeniesiemy do domu na butach czy ubraniach. Inkubacja choroby najczęściej trwa krótko, bo zaledwie 1-3 dni, ale może ten czas się wydłużyć nawet do miesiąca. Niestety, chory pies, który nie ma jeszcze objawów choroby, sieje zarazkami, zarażając kolejne czteronogi. Dlatego, podkreślę raz jeszcze, choroba tak szybko i łatwo się rozprzestrzenia. Kaszel kenelowy trwa zazwyczaj ok. 10-14 dni, maksymalnie 3 tygodnie. Co ciekawe, mija samoistnie.