Spis treści:
Psi behawiorysta, Piotr Wojtków
Niecierpliwie czeka na porę posiłku, a gdy karma wreszcie trafia do miski, pożera ją w kilka sekund. Je bardzo łapczywie, połyka jedzenie, a na spacerze wyszukuje resztki, które traktuje jak najsmaczniejsze kąski. Psi łakomczuch nie przepuści żadnej okazji, by coś spałaszować. Z czego wynikają takie zachowania i co zrobić, by poskromić apetyt pupila?
Lola to 3,5-letnia suczka rasy beagle, która ma problem z łapczywym jedzeniem z miski. Na spacerach szpera w krzakach w poszukiwaniu resztek i interesuje się tym, co może znaleźć w śmietnikach. Oba zachowania dla psa stanowią zagrożenie, a dla właścicielki są uciążliwe. Przypadek Loli posłuży naszemu behawioryście, Piotrowi Wojtków, do zaprezentowania kilku ćwiczeń i porad, które pomogą uporać się z nadmiernym apetytem i zaspokoją potrzeby łowieckie psa. Zaczynamy!
DO TRENINGU BĘDĄ POTRZEBNE:
- przysmaki
- karma
- mata węchowa
- kong lub kula na przysmaki
- miska spowalniająca jedzenie
- książka lub przedmiot wydający głośne dźwięki
Praca z psem nadmiernie zainteresowanym jedzeniem to trening, który składa się z kilku etapów.
Etap 1: Znalezienie przyczyny problemu
Łapczywe jedzenie i wyszukiwanie resztek podczas spacerów to zachowania, które nie wynikają z tego, że pies odczuwa realny głód wymagający natychmiastowego zaspokojenia. Niepohamowany apetyt bywa symptomem problemów behawioralnych, z którymi zmaga się nasz pupil. Zadaniem właściciela jest właściwe zinterpretowanie psich zachowań i znalezienie przyczyny problemu. Na co warto zwrócić uwagę?
Jedną z potencjalnych przyczyn nadmiernego apetytu u psa może być jego obniżony nastrój. W tym stanie pies czuje się niepewnie w środowisku, w którym żyje: obawia się głośnych dźwięków na spacerze, dzieci, z którymi mieszka, lub innych nieprzyjemnych dla niego bodźców. Strach nie pozwala mu poczuć się bezpiecznie, więc pies znajduje zastępcze źródło przyjemnych emocji – jedzenie.