Spis treści:
Na pewno każdy z nas choć raz spotkał na ulicy psa z charakterystyczną osłoną na szyi. Nie każdy jednak wie, że stosuje się ją w przypadku chorób i po operacjach u naszych pupilów. Jakie są jej zadania i przed czym chroni? Jak odpowiednio dobrać kołnierz ochronny i jak zachęcić psa do jego noszenia?
Dlaczego psy noszą kołnierze?
Odpowiedź jest prosta: nasi czworonożni przyjaciele nie wiedzą, że ran pooperacyjnych lub miejsc na skórze ze stanami zapalnymi nie można lizać, dotykać ani tym bardziej drapać. Chcąc przynieść sobie ulgę, psy próbują dostać się do bolącego miejsca językiem lub pazurkami, a tymczasem jedynie pogarszają przez to sprawę i przyczyniają się do tego, że rana nie może się zagoić lub zaostrza się stan zapalny. Kołnierz ma więc za zadanie uniemożliwić rozdrapanie szwów czy lizanie rany i ochronić przed infekcjami. Warto pamiętać, że kołnierz ochronny dla psa pełni jeszcze jedną funkcję – ogranicza możliwość intensywnych zabaw z innymi zwierzakami, które negatywnie mogłyby wpływać na stan zdrowia naszego podopiecznego.
Rodzaje kołnierzy
Na rynku dostępne są różne modele kołnierzy ochronnych. Najpopularniejsze to te plastikowe, jednak spotykane są również materiałowe i piankowe. Materiał warto dobrać do upodobań psa – jeśli twardy i sztywny kołnierz plastikowy sprawia mu zbyt duży dyskomfort, należy przemyśleć zakup delikatniejszego, bardziej przyjaznego w dotyku kołnierza, np. takiego z grubej pianki.