Spis treści:
Młodzieńcze zapalenie kości (panosteitis) inaczej młodzieńcze zapalenie kości i szpiku. Polega na powstawaniu śródkostnych i podokostnowych wyrośli kostnych. Dotyka najczęściej psy w okresie intensywnego wzrostu, przeważnie ras dużych i olbrzymich. Ale może dotyczyć także psów ras średnich.
Młodzieńcze zapaleni kości u psa – objawy
Choroba pojawia się między 5. a 7. miesiącem życia, ale literatura podaje, że może wystąpić nawet do 3. roku życia. Najczęściej dotyczy kości promieniowej lub łokciowej i objawia się ostrą kulawizną o charakterze naprzemiennym. Bywa, że pies dodatkowo gorączkuje, wykazuje niechęć do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, apatię i spadek apetytu.
Etiopatogeneza choroby nie jest do końca znana, istnieje wiele przypuszczeń, jak m.in. zbyt szybkie tempo wzrostu czy zbyt niskie ciśnienie krwi w środkostnej ze względu na proporcjonalnie zbyt duży w stosunku do całego ciała szkielet. Choroba często nazywana jest więc idiopatycznym zapaleniem szpiku i kości.
Młodzieńcze zapaleni kości u psa – diagnoza i leczenie
Diagnozę stawia się w oparciu wywiad, objawy oraz przede wszystkim na podstawie badania klinicznego. Charakterystyczny jest silny ból objętej chorobą kończyny pod wpływem ucisku. Potwierdzeniem jest badanie RTG zajętych zapaleniem kości. Warto jednak wiedzieć, że charakterystyczne zmiany w obrazie rentgenowskim pojawiają się dopiero po ok. 10 dniach, a nawet po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych objawów klinicznych choroby. Zmiany te mogą dotyczyć jednej kości bądź kilku jednocześnie. Mogą też obejmować kolejne kości naprzemiennie.
Choroba trwa ok. 5-7 tygodni i kończy się samoistnie. Ma charakter nawracający, co może oznaczać, że po kilku tygodniach objawy mogą powrócić. W celu ograniczenia bólu u pacjenta podaje się leki przeciwbólowe, przede wszystkim niesterydowe leki przeciwzapalne.