Niezbędnik dla aktywnych właścicieli i ich psiaków

Nareszcie przyszła długo wyczekiwana wiosna! Robi się coraz cieplej, a dzień staje się coraz dłuższy, co oznacza, że jest to idealny czas na wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Jak już kiedyś wspominaliśmy, posiadanie psiaka jest świetną motywacją do wspólnych spacerów, ale nie tylko. Pupil może bowiem towarzyszyć nam także podczas joggingu czy wycieczek rowerowych!

REGULARNOŚĆ TO PODSTAWA!

Na wstępie musimy jednak zaznaczyć, że jeżeli decydujemy się na tego typu aktywności, to konieczna jest regularność! Nie powinno być tak, że np. kiedy jest ładna pogoda, to biegamy 3-4 razy w tygodniu, a kiedy pada deszcz, to całkowicie rezygnujemy z treningu… Pies bowiem przyzwyczaja się do pewnych aktywności i stają się one jego potrzebą – zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym. Zatem nawet jeżeli biegamy na krótkich dystansach, to pokonujmy je systematycznie.

Nie można także zapomnieć o kwestiach zdrowotnych związanych z uprawianiem sportów – przeczytaj także jakie są najczęstsze urazy i kontuzje psów trenujących.

ZADBAJ O ODPOWIEDNI SPRZĘT

Czego potrzeba do wspólnego ruchu na świeżym powietrzu? Oczywiście odpowiedniego sprzętu! Poniżej doradzamy, co i dlaczego warto kupić, jeżeli planujemy rozpocząć bieganie z psem, jazdę na rowerze w towarzystwie czworonoga, dogtrekking czy inne wspólne aktywności.

Niezbędnik dla aktywnych właścicieli i ich psiaków

BIEGANIE Z PSEM

Jeżeli planujesz biegać z psem na smyczy i chcesz, żeby ciągnął Cię za sobą, tzn. był Twoim „motorem napędowym”, warto zainwestować w szelki typu sled do biegania dla psa. Okalają one jego tułów psa na całej jego długości, a miejsce na podpięcie smyczy znajduje się mniej więcej przy nasadzie ogona. Jest to najlepsze i najbezpieczniejsze akcesorium umożliwiające ciągnięcie nas przez pupila, które stosowane jest także w psich zaprzęgach! Szelki tego typu pozwalają również uniknąć częstych kontuzji. Jeśli jednak wolisz biegać z psem wyłącznie rekreacyjnie, możesz wybrać uproszczoną wersję szelek typu sled, która jest bardzo miękka i wygodna. Takie szelki świetnie sprawdzą się w przypadku czworonogów z krótką sierścią.

Niezbędnik dla aktywnych właścicieli i ich psiaków

➡O TYM, JAK PRAWIDŁOWO BIEGAĆ Z PSEM, PIOTR OPOWIADA W TYM FILMIKU – OBEJRZYJ!⬅

W trakcie biegu zdarzają się momenty, kiedy pies mocniej napnie smycz lub szarpnie ją niespodziewanie. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się smycz do biegania z amortyzatorem. Rekomendujemy np. Smycz z amortyzatorem

W przypadku joggingu doskonale sprawdzi się również pas biodrowy do biegania z psem, pozwalający na przypięcie smyczy i ze specjalną kieszenią na butelkę z wodą. Ten, który można nabyć u nas, śmiało można polecić osobom amatorsko uprawiającym bieganie ze swoim pupilem. Oczywiście na rynku dostępne są także profesjonalne uprzęże do biegania z czworonogiem, w których można trenować canicrossing. Opinają one nie tylko biodra, ale też pośladki i są nieco bardziej ergonomiczne.

Warto także wspomnieć o smyczy odblaskowej, która przyda się do biegania po zmroku. Sprawia ona, że jesteśmy lepiej widoczni dla kierowców, innych biegaczy i spacerowiczów.

JAZDA NA ROWERZE

Jeśli chcesz spróbować jazdy na rowerze z pupilem biegnącym obok na luźnej smyczy, możesz w tym celu wykorzystać porządne szelki typu guard lub uproszczoną wersję szelek sled. Są bardzo wygodne i miękkie, idealne przede wszystkim dla psów o krótkiej sierści. Pamiętaj jednak, że nadają się one wyłącznie do rekreacyjnej jazdy, a nie do profesjonalnego sportu!

Jeśli chodzi o smycz, należy pamiętać, że to głównie podczas jazdy na jednośladzie zdarzają się momenty, w których pies gwałtownie ją napina. Do tej aktywności warto zatem wybrać smycz

z amortyzatorem.

➡JAK PRAWIDŁOWO JEŹDZIĆ NA ROWERZE Z PSEM NA SMYCZY? DOWIEDZ SIĘ Z TEJ PUBLIKACJI⬅

Pamiętaj jednak, że jeżeli chodzi o bieganie psa przy rowerze, to rekomendujemy trzymanie smyczy w dłoni. W sytuacji, kiedy pupil mocno szarpnie, można ją bowiem po prostu puścić. Nie polecamy za to jazdy na rowerze ze smyczą przepinaną przez ramię, ponieważ jest to bardzo ryzykowne. W przypadku gwałtownego pociągnięcia psiak może wywrócić nas razem z rowerem.

TREKKING Z PSEM

Podczas tej aktywności świetnie sprawdzą się szelki typu sled. Są one idealnym rozwiązaniem, jeśli masz zamiar chodzić z pupilem po górach lub uprawiać tzw. dogtrekking. Pamiętaj jednak, że uproszczone szelki tego typu nadają się wyłącznie do uprawiania sportów rekreacyjnie, a nie profesjonalnie!

➡NA CZYM DOKŁADNIE POLEGA DOGTREKKING? PRZECZYTAJ NASZ ARTYKUŁ⬅

Tak jak w przypadku joggingu, również do trekkingu z psem świetnie sprawdzą się pasy biodrowe, do których można przypiąć smycz, wyposażone w kieszeń na butelkę z wodą. Jeśli interesuje Cię dogtrekking, wypróbuj pas biodrowy do biegania z psem, polecany osobom amatorsko uprawiającym tego typu sporty.

Niezbędnik dla aktywnych właścicieli i ich psiaków

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ?

Przede wszystkim przypominamy o zapewnieniu psu wody pitnej! Koniecznie zaopatrz się w odpowiednią ilość, szczególnie jeżeli w ciepły dzień wyruszasz ze swoim pupilem w dłuższą trasę. Nie zapomnij także o misce – bardzo praktyczna jest taka turystyczna. Istnieją też specjalne bidony z poidełkiem dla psiaka.

Dodatkowo, jeżeli planujesz dłuższe wycieczki rowerowe z pupilem, warto rozpatrzyć kupno specjalnego przyrządu, takiego jak wysięgnik przypinany do kierownicy. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ przez cały czas widzimy psa, mamy nad nim kontrolę, a przy tym pupil może trochę pociągnąć za sobą rower (oczywiście jeżeli ma do tego odpowiednie szelki, o czym wspominaliśmy powyżej). Inną opcją jest wysięgnik przypinany do siodełka, jednak to mniej skuteczne i bardziej amatorskie rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku nie ma możliwości, żeby pies nas ciągnął – może jedynie swobodnie biec przy rowerze.

Niezbędnik dla aktywnych właścicieli i ich psiaków

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że podczas dłuższych wypraw często dochodzi do zranień opuszków psich łap. Dlatego też najlepiej jest biegać lub jeździć po miękkich ścieżkach, ale można również kupić pupilowi specjalne psie buty, chroniące jego łapki przed kontuzjami.